لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۵۱

دو زندانی سیاسی در ایران پس از بیش از ۲۵ سال حبس آزاد شدند


محمد نظری و عثمان مصطفی پور (عکس از هه‌نگاو)

گزارش‌ها حاکی است که عثمان مصطفی پور و محمد نظری دو زندانی سیاسی در ایران پس از بیش از ۲۵ سال زندان، از حبس آزاد شده‌اند.

خبرگزاری فارس نوشته است که این دو زندانی سیاسی از جمله ۳۲ زندانی سیاسی و امنیتی هستند که به پیشنهاد رئیس قوه قضاییه و با موافقت علی خامنه‌ای٬ رهبر جمهوری اسلامی عفو شده‌اند.

عثمان مصطفی پور در شهریور ماه سال ۱۳۷۰ به اتهام همکاری با حزب دمکرات در منطقه‌ «ترگور» ارومیه بازداشت شد.

عثمان مصطفی‌پور ابتدا به اعدام محکوم شد، اما این حکم در سال ۱۳۷۹ به ۱۰ سال حبس تقلیل یافت.

ولی در همان سال او در پرونده دیگری به ۲۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

سال گذشته شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه درخواست عفو مشروط عثمان مصطفی‌پور در زندان ارومیه را رد کرد. وی طی ۲۸ سال زندان حتی اجازه یک روز مرخصی هم نداشت.

محمد نظری هم در نهم خرداد ماه سال ۱۳۷۳ و هنگامی که ۲۳ ساله بود در شهرستان بوکان در استان آذربایجان غربی بازداشت و به اتهام هواداری از حزب دموکرات کردستان به اعدام محکوم شد که این حکم سپس به حبس ابد تغییر یافت.

محمد نظری دو سال پیش در جریان اعتصابش خود را «بی کس‌ترین زندانی» توصیف کرده بود که «بجز مردم» هیچ گوش شنوایی برایش نمانده است.

محمد نظری ترک و شیعه است و به گفته تعدادی از هم بندیان سابق او، حمایت یک شیعهِ ترک از یک حزب کردی، باعث «حساسیت» بیشتر اداره اطلاعات ارومیه و «جلوگیری از آزادی او» درسال‌های گذشته شده بود.

وی در شهریور ماه ٩١ نیز در اعتراض به وضعیت خود لب‌هایش را دوخته و به مدت ۴۰ روز اعتصاب غذا کرده بود.

با استفاده از خبرگزاری فارس و رادیو فردا؛ خ/ت
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۱۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG