لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ تهران ۱۳:۲۷

پومپئو درباره «حمایت همواره» آمريکا از اوکراین تضمین داد


دیدار وزیر خارجه آمریکا با رئیس جمهوری اوکراین؛ مایک پومپئو اولین مقام ارشد آمریکایی است که از آغاز روند استیضاح دونالد ترامپ در کنگره از اوکراین دیدار می‌کند

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا روز جمعه ۱۱ بهمن به دولت اوکراین تضمین داد که از آن کشور در برابر شورشیان مورد حمایت روسیه در شرق اوکراین حمایت خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا پس از دیدار با ولودومیر زلنسکی، رییس جمهور اوکراین در کی‌یف گفت: «ایالات متحده می داند که اوکراین کشور مهمی است. این کشور نه تنها قلب جغرافیایی اروپا بلکه سدی بین آزادی و تمامیت‌خواهی در اروپای شرقی است.»

او افزود: «از نظر آمریکا مبارزه اوکراین برای آزادی، دمکراسی و بهروزی یک نبرد شجاعانه است. تعهد ما به حمایت از اوکراین هیچ‌گاه متوقف نخواهد شد.»

دولت اوکراین علاوه بر کمک‌های اتحادیه اروپا روی کمک‌های دیپلماتیک و نظامی آمریکا از جمله موشک‌های ضد تانک و سایر تجهیزات مورد نیاز برای درگیری‌ها در شرق این کشور حساب می‌کند.

مایک پومپئو اولین مقام ارشد آمریکایی است که از آغاز روند استیضاح دونالد ترامپ در کنگره از اوکراین دیدار می‌کند.

دمکرات‌ها در کنگره آمریکا دونالد ترامپ را به سوءاستفاده از قدرت برای تحت فشار گذاشتن دولت اوکراین متهم کرده و می‌گويند آقای ترامپ کمک نظامی به اوکراین و دیدار رییس جمهور آن کشور از کاخ سفید را به تحقیق در مورد مخالفان سیاسی خود مشروط کرده بود.


مایک پومپئو تعلیق کمک‌های ضروری به اوکراين را رد کرد و افزود که به اعتقاد او «مناسبات گرم و مهم دو کشور تحت تاثیر موضوع استیضاح قرار نگرفته است».

او گفت برای دیدار ولودومیر زلنسکی از کاخ سفید هیچ شرطی تعیین نشده و این سفر در «زمان مناسب» انجام خواهد شد.

آقای پومپئو تاریخ این دیدار را مشخص نکرد و نگفت که آیا دعوت رسمی از رییس جمهور اوکراین صورت گرفته است یا نه.

چند روز پیش گزارش شده بود که آقای پومپئو با لحنی عصبانی از یک خبرنگار رسانه ملی آمریکا پرسیده بود: «فکر می کنی اوکراین برای آمریکایی‌ها مهم است؟»

وزیر خارجه آمریکا قبل از دیدار با وادیم پریستایکو همتاری اوکراینی خود در مراسم یادبود قربانیان جنگ تقریبا ۶ ساله در شرق اوکراین شرکت کرد. در این درگیری‌ها که از آوریل ۲۰۱۴ آغاز شد بیش از ۱۳ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.

روسیه در عین حال در ماه مارس همان سال ناحیه کریمه را به خاک خود ضمیمه کرد. اما جامعه بین المللی تاکنون این اقدام روسیه را به رسمیت نشناخته است.

طبق بیانیه وزارت خارجه اوکراین، مایک پومپئو در این دیدار بر اهمیت تداوم روابط مستحکم بین دو کشور تاکید کرد. در این بیانیه گفته می‌شود که «در عین حال، طرف آمریکایی بر اهمیت تداوم موثر اصلاحات در اوکراین تاکید کرده است».

حجم مبادلات بازرگانی بین آمریکا و اوکراین در سال ۲۰۱۸ به حدود ۴ میلیارد دلار رسید که اقلام عمده آن سوخت‌های معدنی، خودرو، محصولات کشاورزی، فولاد و آهن بوده است.

مایک پومپئو که سفر منطقه‌ای خود را از لندن آغاز کرد پس از اوکراین به بلاروس، قزاقستان و ازبکستان سفر خواهد کرد.

با استفاده از گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی؛ ش.ر/س.ن

دیدن نظرات (۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG