لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۷:۰۴

پومپئو دیدارهای جان کری با وزیر خارجه ایران را ناشایست خواند


مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، با اعتراض به جان کری دیدارهای او با محمدجواد ظریف را «ناشایست و بی‌سابقه» توصیف کرد. اما سخنگوی جان کری می‌گوید که وزیر خارجه سابق آمریکا شرح دیدارهای خود با وزیر خارجه ایران را با آقای پومپئو در میان گذاشته بود.

آقای کری که در دولت دوم باراک اوباما سمت وزیر خارجه آمریکا را بر عهده داشت و توانست طی مذاکرات دامنه‌داری با وزیر خارجه ایران به توافقی بر سر برنامه هسته‌ای تهران دست یابد، به تازگی گفته که از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، چندین دیدار با محمدجواد ظریف داشته است.

اما مایک پومپئو با نکوهش این اقدام در جمع خبرنگاران گفت: «آن‌چه کری، وزیر خارجه پیشین، انجام داده ناشایست و بی‌سابقه بوده است.»

وی افزود: «وزیر خارجه پیشین ایالات متحده با بزرگترین حامی ترور در جهان دمخور بوده و طبق گفته خودش با آنها صحبت می‌کرده و به آنها گفته که صبر کنید تا کار این دولت به پایان برسد. نظیر چنین چیزی را در تاریخ ایالات متحده نمی‌توانید پیدا کنید. یک وزیر خارجه نباید چنین رفتاری می‌داشته است. این رفتار بسیار ناشایست است.»

شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان اما اظهارات سخنگوی جان کری را در گزارش خود منعکس کرده که با رد اعتراض مایک پومپئو گفته که آقای کری قبلا گزارشی از گفت‌وگوهای خود با مقامات ایرانی به آقای پومپئو ارائه داده بود تا در جریان قرار بگیرد که مقامات ایرانی چگونه فکر می‌کنند.

مت سامرز اظهار داشت: «جان کری مانند همه وزرای خارجه سابق ایالات متحده با همتایان سابق خود در اقصی نقاط جهان در ارتباط است و اوایل امسال نیز در یک مکالمه تلفنی طولانی با مایک پومپئو با ذکر جزییات توضیح داد که مقامات ایران چه دیدگاه‌هایی دارند.»

وی سپس تاکید کرد که آقای کری هم «مانند نزدیک‌ترین متحدان آمریکا، اعتقاد دارد تعهداتی که ایران تحت توافق هسته‌ای داده اهمیت بسیاری دارد».

پیش از این دونالد ترامپ نیز در توییتی با حمله به جان کری، رفتار او را غیرقانونی و به زیان مردم آمریکا دانسته بود.

وی نوشت: «جان کری جلسات غیرقانونی با رژیم بسیار متخاصم ایران داشته است و این اقدام تنها می‌تواند کار بزرگ ما را و به زیان مردم آمریکا تحت تاثیر قرار دهد. او به آنها گفته است تا رفتن دولت ترامپ صبر کنید! آیا او بر اساس قانون ثبت‌نام عوامل خارجی فعالیت خود را ثبت کرده است؟ باعث تاسف!»

جان کری خود گفته است که هدف او از این دیدارها دادن مشاوره به محمد جواد ظریف برای مواجهه با سیاست‌های آمریکا نبوده بلکه وی سعی کرده است بفهمد که چطور می‌توان مسائل را با ایران حل و فصل کرد.

منبع: سی‌ان‌ان، رادیو فردا؛ س.ن

دیدن نظرات (۶۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG