لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۹:۲۳

پومپئو: ایرانی‌ها در رنج هستند اما دلارهایشان هزینه حمایت از مادورو می‌شود‎


مایک پومپئو

مایک پومپئو به سیل گسترده اخیر در ایران اشاره کرده و گفته است رهبری ایران «دلارهای خود را هزینه حمایت از [نیکلاس] مادورو در ونزوئلا می‌کنند، در حالی‌که مردم داخل کشور در رنج هستند».

وزیر خارجه آمریکا دیدار روز ۲۶ فروردین با خبرنگاران را با سخنانی در مورد ایران آغاز کرد. مایک پومپئو به گفت‌وگوهایش با شماری از ایرانیان در آمریکا اشاره کرد و بار دیگر جمهوری اسلامی را متهم کرد مشغول «صادر کردن تروریسم» است.

مایک پومپئو گفته است «سیل بزرگی در ایران رخ داده است که در رسانه‌های ما چندانی بازتابی نیافته، اما رهبری ایران مشغول صادر کردن تروریسم است. در واقع آن‌ها دلارهای خود را هزینه حمایت از [نیکلاس] مادورو در ونزوئلا می‌کنند، در حالی‌که مردم داخل کشور در رنج هستند».

جمهوری اسلامی اتهام‌های آمریکا در مورد «حمایت دولتی از تروریسم» را رد کرده‌است. وزارت خارجه ایران اتهام‌های پومپئو در مورد دخالت ایران در امور داخلی ونزوئلا را نیز رد کرد‌ه‌است.

تهران در کنار مسکو از حامیان دولت نیکلاس مادورو در ونزوئلا به‌شمار می‌رود. خوان گوایدو، رهبر مخالفان، مشروعیت مادورو را به چالش کشیده‌است. گوایدو از حمایت آمریکا و بیش از ۵۰ کشور دیگر برخوردار است.

در ادامه دیدار خبری روز یک‌شنبه، دو تن از خبرنگاران به‌طور جداگانه پرسش‌هایی را در مورد نشست اخیر آقای پومپئو در کنگره و پرسش‌ و پاسخ‌های مربوط به ایران در روز ۲۱ فروردین ماه مطرح کردند.

وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۲۱ فروردین، در نشست پرسش و پاسخ کمیته روابط خارجی سنا، ایران را به ارتباط با گروه القاعده متهم کرد. پومپئو آن روز از پاسخ به این پرسش خودداری کرد که آیا مجوز کنگره در روزهای پس از حملات یازده سپتامبر ۲۰۰۱ برای استفاده از زور، برای حمله به ایران نیز به کار خواهد رفت.

او گفته بود «من ترجیح می‌دهم که این موضوع را به کارشناسان حقوقی محول کنم».

روز یک‌شنبه یکی از خبرنگاران در مورد «نگرانی‌های مطرح‌شده از سوی قانون‌گذاران در واشینگتن» و این احتمال که آمریکا ممکن است بدون مجوز کنگره دست به اقدام نظامی علیه ایران بزند، پرسشی را مطرح کرد.

در نشست کنگره در روز چهارشنبه گذشته، سناتور رند پال ابراز نگرانی کرده بود که پومپئو جنگ با ایران ذیل اختیارات قانونی سال ۲۰۰۱، موسوم به «اجازه استفاده از نیروی نظامی علیه تروریست‌ها»، را رد نکرده‌است. دولت‌های آمریکا از این اختیارات برای جنگ در افغانستان و همچنین حمله به گروه القاعده در کشورهایی چون یمن و فیلپین استفاده کرده‌اند.

آقای پومپئو با اشاره به دیدار تازه خود با شماری از ایرانیان در آمریکا، گفته با آن‌ها در این مورد که پیشرفت سیاست‌های آمریکا چگونه است، صحبت کرده‌است: «چه وقتی مسئله مربوط به مقابله با ایران در لبنان می‌شود یا مقابله با ایران در عراق، برای کمک به بنای یک کشور آزاد و مستقل».

وزیر خارجه آمریکا سپس افزوده «ماموریت ما کمک به مردم ایران است تا تغییراتی را ایجاد کنند که در نتیجه آن جمهوری اسلامی ایران دیگر بزرگ‌ترین حامی ترور در جهان نباشد. این مسئله در واقع همین‌قدر سرراست است».

در ادامه یکی دیگر از خبرنگاران مجددا با اشاره به نشست کنگره و پرسش‌های مطرح‌شده در مورد استفاده از مصوبه «اجازه استفاده از نیروی نظامی علیه تروریست‌ها» علیه ایران یا سپاه پاسداران، گفته پاسخ آقای پومپئو «کمی غیر واضح» بود.

اشاره این خبرنگار به آن بخش از گفته‌های پومپئو بود که «من ترجیح می‌دهم که این موضوع را به کارشناسان حقوقی محول کنم».

خبرنگار حاضر در کنفرانس خبری از پومپئو پرسیده آیا گفت‌وگوهایی در دولت ترامپ و بین این دولت و کارشناسان حقوقی در مورد اقدام نظامی احتمالی علیه ایران در جریان است؟

وزیر خارجه آمریکا پاسخ داده «من هرگز در مورد مذاکرات داخل دولت صحبت نمی‌کنم، به‌خصوص اگر مذاکراتی‌ باشد که با کارشناسان حقوقی جریان دارد».

مایک پومپئو در ادامه می‌گوید «ایالات متحده و رئیس‌جمهوری ترامپ، مطابق قانون عمل خواهند کرد. اصل دوم [قانون اساسی ایالات متحده آمریکا] (که در مورد قوه مجریه است) اختیارات گسترده‌ای می‌دهد و «اجازه استفاده از نیروی نظامی علیه تروریست‌ها» برخی اختیارات گسترده‌ را شامل می‌شود… و ما همان‌طور که مشغول تصمیم‌گیری در مورد چگونگی حرکت رو به جلو هستیم، این تصمیم‌ها را طوری خواهیم گرفت که مطابق سنت‌های آمریکا و قانون اساسی آمریکا باشد».

دولت دونالد ترامپ بهار گذشته از توافق اتمی صورت‌گرفته در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما خارج شد و تحریم‌های مربوط به آن را اجرایی کرد. دولت ترامپ تحریم‌های تازه‌ای را نیز علیه تهران وضع کرده‌است. واشینگتن سپاه پاسداران را نیز به فهرست سازمان‌های تروریستی افزوده‌است. مقام‌های دولت ترامپ می‌گویند هدف «تغییر رفتار» جمهوری اسلامی است.

تهران، خروج آمریکا از برجام را غیرقانونی و نقض تعهدات بین‌المللی واشینگتن توصیف کرده‌است. آیت‌الله علی خامنه‌ای تاکید کرده مخالف گفت‌وگو با آمریکا است. در پی قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در فهرست «سازمان‌های تروریستی» شورای عالی امنیت ملی ایران اعلام کرد که «فرماندهی مرکزی آمریکا» در غرب آسیا «موسوم به سنتکام» و تمامی نیروهای وابسته به آن را «گروه تروریستی» می‌داند.

وزارت خارجه آمریکا، رادیو فردا|ت|خ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۱۵۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG