لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۱۹:۲۰

پاپ فرانسیس خواستار محافظت از دمکراسی در آمریکا شد


پاپ فرانسیس (وسط) در واتیکان

پس از حمله گروهی از هواداران خشونت‌طلب رئیس‌جمهوری آمریکا به ساختمان کنگره ایالات متحده که باعث کشته شدن پنج نفر شد، پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان روز یکشنبه ۲۱ دی از آمریکایی‌ها خواست تا از خشونت پرهیز کرده و به دنبال آشتی و محافظت از ارزش‌های دمکراتیک باشند.

پاپ در یک سخنرانی گفت: «من تکرار می‌کنم که خشونت همیشه به نابودی خود عامل خشونت می‌انجامد. هیچ چیز با خشونت به دست نمی‌آید بلکه بسیاری چیزها هم از دست می‌رود».

این دومین بار طی چند روز اخیر است که پاپ فرانسیس در مورد خشونت در واشینگتن دی‌سی ابراز نگرانی کرده است.

در جریان حمله شماری از خشونت‌طلبان طرفدار دونالد ترامپ به ساختمان کنگره در روز چهارشنبه پنج نفر از جمله یک افسر پلیس کشته و ده‌ها نفر بازداشت شدند.

رهبر کاتولیک‌های جهان در ادامه سخنانش گفت: «من از مقامات کشور و کل مردم تقاضا دارم که با حفظ احساس والای مسئولیت، اوضاع را آرام کنند، آشتی ملی را ترویج دهند و از ارزش‌های دمکراتیک که ریشه در جامعه آمریکا دارد محافظت کنند».

او سپس گفت می‌خواهد برای همه آمریکایی‌ها که کشورشان «به‌خاطر محاصره اخیر کنگره» دچار تشویش شدهاند، «سلامی محبت‌آمیز» بفرستد.

پاپ فرانسیس همچنین گفت به باور او، گروه‌هایی که در حاشیه قرار می‌گیرند و به‌درستی جذب جامعه نمی‌شوند «دیر یا زود مرتکب این نوع خشونت می‌شوند».

او در ادامه از همه آمریکایی‌ها خواست تا «فرهنگ تضارب آرا را به عنوان راه اصلی دست یافتن به خیر و صلاح عمومی» زنده نگه دارند.

رابطه پاپ فرانسیس با دونالد ترامپ که در سال ۲۰۱۷ به واتیکان سفر کرده بود، با فراز و نشیب‌هایی همراه بوده است و از جمله در مورد مهاجرت و تغییرات اقلیمی بین آن‌ها اختلاف‌نظر بروز کرد.

آخرین سفر پاپ به ایالات متحده در سال ۲۰۱۵ و در زمان ریاست‌جمهوری باراک اوباما انجام شد.

در پی هجوم خشونت‌طلبان طرفدار ترامپ به کنگره آمریکا، باراک اوباما و همچنین آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، رئیس‌جمهوری آمریکا را به‌خاطر «بسترسازی» برای این اقدام مقصر دانستند.

بسیاری از دیگر رهبران جهان نیز به حمله مهاجمان به کنگره آمریکا انتقاد کرده و آن را «شرم‌آور» توصیف کردند.

با استفاده از رویترز و رادیوفردا / پ.پ /ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG