لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ تهران ۱۰:۲۶

رئیس جمهوری لبنان: احتمال دخالت خارجی در انفجار بیروت بررسی می‌شود


تعداد کشته‌های انفجار بزرگ بیروت تاکنون به بیش از ۱۵۰ نفر رسیده است.

میشل عون، رئیس جمهوری لبنان، روز جمعه ۱۷ مرداد از احتمال دست داشتن نیروهای خارجی در حادثه انفجار بزرگ بندر بیروت سخن گفت که به کشته شدن بیش از ۱۵۰ نفر انجامیده است.

آقای عون در گفت‌وگویی تلویزیونی عنوان کرد که این انفجار یا به خاطر سهل انگاری و قصور رخ داده است یا یک حمله موشکی.

وی اظهار داشت، علت (این حادثه) هنوز مشخص نشده است. احتمال دخالت خارجی از طریق موشک یا بمب یا اقدام دیگر وجود دارد.

رئیس جمهوری لبنان ادامه داد، دلیل حادثه می‌تواند «سهل انگاری» باشد یا «مداخله خارجی از طریق موشک یا بمب» که در تحقیقات روشن خواهد شد.

وی با این حال تحقیقات بین المللی برای مشخص کردن علت این انفجار را رد کرد.

دولت لبنان هنوز در خصوص نتیجه تحقیقات خود درباره علت انفجار در بندر بیروت اطلاع رسانی نکرده است.

جست‌وجو برای یافتن کسانی که در این حادثه مفقود شده‌اند گسترده‌تر شده و تیم‌های نجات با سرعت بیشتری در حال آواربرداری هستند تا دریابند آیا هنوز کسی از این میان زنده مانده است یا نه. تاکنون مرگ ۱۵۴ نفر بر اثر این حادثه تایید شده است و همچنین بیش از پنج هزار نفر نیز زخمی شده‌اند.

میشل عون پیش از این گفته بود که مواد انفجاری در شرایطی غیرایمن برای سال‌ها در بندر انبار شده بود. گزارش‌های اولیه نیز گویای آن بود که ماموران پلیس و بازرسان احتمال قصور و بی‌دقتی را در وقوع این رخداد بیشتر از عوامل دیگر دانسته و بر این مسئله متمرکز شده‌اند.

ایالات متحده نیز گفته است که احتمال نمی‌دهد این حادثه در نتیجه یک حمله رخ داده باشد. از سویی اسرائیل هم که تاکنون درگیر جنگ‌های متعددی با لبنان بوده تاکید کرده که هیچ نقشی در این رخداد نداشته است.

نیروهای امنیتی لبنان شامگاه پنج‌شنبه به سوی جمعیت خشمگینی که در اعتراض به طبقه حاکم در لبنان به خیابان‌های بیروت آمده بودند، گاز اشک‌آور شلیک کردند. لبنان هم‌اکنون درگیر بحران اقتصادی عمیقی است که به اعتراضات گسترده‌ای در این کشور انجامیده.

این میان ویرانی‌های ناشی از انفجار در بندر بیروت بار مالی سنگینی را بر دوش کشور گذاشته که جامعه بین المللی تلاش می‌کند با اختصاص کمک‌هایی بخشی از آن را جبران کند.

در این راستا امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، گفته است که در روزهای آینده یک کنفرانس بین المللی برای جمع‌آوری کمک مالی به لبنان برگزار خواهد شد.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری رویترز، فرانسه و رادیو فردا؛ س.ن
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG