لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۷:۱۲

شکایت سپاه منجر به صدور حکم ۱۶۰ سال زندان برای معترضان به انتقال آب سبزکوه شد


معترضان کفن‌پوش به پروژه انتقال آب سبزکوه به بروجن

۲۲ نفر از معترضان به پروژه انتقال آب سبزکوه به بروجن در استان چهارمحال و بختیاری مجموعا به ۱۶۰ سال حبس، ۱۴۸۰ ضربه شلاق و پرداخت جزای نقدی محکوم شدند.

در تصاویر دادنامه‌ای که از سوی دادگاه کیفری دو شهرستان بروجن صادر شده است، شاکیان پرونده سازمان «آب منطقه‌ای استان چهارمحال‌ و بختیاری» و «قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء سپاه» معرفی شده‌اند.

بر اساس همین سند، سه اتهام «معاونت در اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق تحریک و تهییج مردم»، «اخلال در نظم و آسایش عمومی» و «شرکت در تخریب اموال دولتی و عمومی» علیه ۳۷ نفر از متهمان پرونده معترضان به پروژه انتقال آب سبزکوه به بروجن مطرح شده است.

پروژه تونل انتقال آب سبزکوه یکی از چهار پروژه چالش‌برانگیز انتقال آب و سدسازی در چهارمحال و بختیاری است که پیش از دریافت مجوزهای قانونی و تأییدیه‌های زیست‌محیطی‌ عملیات اجرایی آن در سال‌های گذشته آغاز شد.

به گفته کارشناسان، این پروژه محیط زیست منطقه حفاظت‌شده سبزکوه و چغاخور و چشمه‌های طبیعی این مناطق را با خطر جدی مواجه کرده و تنش‌های شدید اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی را در پی داشته است.

ساخت این تونل در سال‌های گذشته با اعتراض‌های گسترده‌ای از سوی مردم محلی و حامیان محیط زیست مواجه شده است و معترضان در چند نوبت اقدام به برگزاری تجمع کرده‌اند، از جمله شماری از آن‌ها در سال ۱۳۹۴ با پوشیدن کفن و تشکیل زنجیره انسانی از مسئولان خواسته بودند که ساخت این پروژه را متوقف کنند.

شعبه اول بازپرسی دادگاه عمومی و انقلاب بروجن دی ۱۳۹۹ شهروندان معترض و متهمان این پرونده را مجرم اعلام کرد.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG