لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۷ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۷:۱۸

ديدار لوکاشنکو و پوتين در مسکو همزمان با تشديد فشارهای غرب بر بلاروس


الکساندر لوکاشنکو، رييس جمهور بلاروس روز جمعه هفتم خرداد به دعوت ولاديمير پوتين به سوچی رفت و با رييس حمهور روسيه گفت‌وگو کرد.

اين ديدار در شرايطی انجام می شود که حکومت بلاروس به دليل فرود اجباری هواپيمای مسافربری شرکت رايان اير در روز يکشنبه برای بازداشت يک روزنامه‌نگار مخالف، تحت فشار و انزوای بيشتری قرار گرفته است. از این رو ناظران و دولت‌های غربی برای ارزيابی از ميزان حمايت مسکو از حکومت لوکاشنکو نتايج اين مذاکرات را با دقت دنبال می‌کنند.

دفتر رياست جمهوری بلاروس گفت دو رهبر در مورد مسال مهم تبادل نظر داشتند و راه‌های تقويت مناسبات دو کشور را بررسی کردند.

در پی فرود اجباری هواپيمای مسافربری در فرودگاه مينسک، اتحاديه اروپا حريم هوايی و فرودگاه‌های خود را به روی پروازهای بلاروس مسدود کرد، از شرکت‌های هوايی اروپايی خواست در آسمان بلاروس پرواز نکنند و وعده داد که تحريم‌های بيشتری عليه لوکاشنکو و ساير مقامات آن کشور وضع خواهد کرد.

مسکو در واکنش به تصميم اتحاديه اروپا و در اقدامی که جانبداری از حکومت بلاروس تلقی می‌شود پرواز شرکت‌های هوايی اروپايی به روسيه را که عبور از آسمان بلاروس را تحريم کرده‌اند لغو کرد.

در روزهای اخير دو پرواز مستقيم اير فرانس از پاريس به مسکو و پروازهای مستفيم خطوط هوايی اتريش از وين به مسکو توسط اداره هوانوردی روسيه لغو شد.

روسيه مدعی است که اين پروازها صرفا به دلايل فنی لغو شده‌اند ولی برخی از کارشناسان و مقامات غربی معتقدند که مسکو ممکن است اين تصميم را نهادينه کرده و از اين پس به شرکت‌های اروپايی که از آسمان بلاروس عبور نمی‌کنند اجازه ورود ندهد.

سخنگوی وزارت خارجه روسيه روز جمعه تصميم اتحاديه اروپا را سياسی و خطرناک توصيف کرد و افزود: «آنچه که غرب به دلايل سياسی انجام داده بی‌مسئوليتی کامل و به خطر انداختن ايمنی مسافران است.»

جوزپ بورل، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا گفت در حال بررسی اقدام روسيه هستند تا مشخص شود که آيا يک واکنش موردی و يا يک سياست گسترده است.

دميتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملين روز جمعه گفت: «مقامات اداره هوانوردی توضيحات لازم را ارائه خواهند داد ولی دليل لغو برخی از پروازها در روزهای اخير مسائل فنی است.»

اداره هوانوردی روسيه نيز در بيانيه‌ای اعلام کرد که تغيير در مسيرهای تاييد شده پروازهايی که به مقصد روسيه انجام می شود می‌تواند به تاخير در دريافت جواز عبور از حريم هوايی، فرود و پرواز از فرودگاه‌های آن کشور منجر شود.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه؛ ش.ر/س.ن

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG