لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ تهران ۲۳:۵۴

خبرهای کوتاه

فرمانده نیروی قدس سپاه یک روز پس از انتخابات عراق به بغداد رفت

اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران

گزارش‌های منابع عراقی حاکی است که اسماعیل قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران یک روز پس از انتخابات پارلمانی این کشور، در سفری اعلام نشده وارد بغداد شده است.

روزنامه «شفق» چاپ عراق از قول یک منبع دولتی گزارش داد که سردار قاآنی روز دوشنبه ۱۹ مهرماه با مقامات عراقی و رهبران احزاب سیاسی دیدار کرد تا موضع آن‌ها را در ائتلافات آتی برای در اختیار گرفتن دولت آینده عراق هماهنگ کند.

سفر آقای قاآنی به عراق برای هماهنگی احزاب عراقی در حالی است که در اعتراضات خیابانی گسترده دو سال پیش، قطع نفوذ ایران و مداخله این کشور در امور داخلی عراق یکی از شعارهای اصلی معترضان بود. معترضان عراقی کنسولگری ایران در کربلا و نجف را نیز به آتش کشیدند.

تحت تاثیر این اعتراضات، انتخابات پارلمانی چند ماه پیش از موعد و روز یکشنبه ۱۸ مهرماه برگزار شد که گزارش‌ها حاکی است میزان مشارکت مردم در آن بسیار پایین بوده است.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که میزان مشارکت اندک مردم در انتخابات می‌تواند نشانه عدم اطمینان و اعتماد آن‌ها به تغییر وضعیت کشور از طریق صندوق آرا باشد.

همچنین به رغم تشویق دولت برای ثبت‌نام افراد مستقل، انتظار می‌رود باز هم اکثریت مجلس در دست گروه‌های شیعه حاکم کشور و احزاب شیعه مانند طرفداران مقتدی صدر، روحانی جنجالی که خواهان خروج نیروهای آمریکایی از کشور است، باشد.

احزاب پرقدرت رقیب نیز عمدتا گروه‌های شیعه مورد حمایت ایران هستند و انتظار می‌رود که آن‌ها اکثریت مجلس را در دست بگیرند.

با استفاده از گزارش روزنامه شفق و خبرگزاری رویترز/د.خ/ک.ر

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

آمریکا یک تاجر برجسته ترک و ۲۶ شرکت را به دلیل فروش نفت برای سپاه تحریم کرد

عکس آرشیوی از وزارت خزانه‌داری آمریکا

وزارت خزانه‌داری آمریکا با انتشار گزارشی از تحریم یک تاجر برجسته ترک به همراه فرزندش و ۲۶ شرکت و یک نفتکش مرتبط با او به خاطر نقض تحریم‌های نفتی ایران خبر داد.

بر اساس گزارشی که خزانه‌داری آمریکا پنج‌شنبه ۱۷ آذرماه منتشر کرد بهاءالدین آیان، تاجر برجسته ترکیه و صاحب هلدینگ «اِی‌اس‌بی»، با همکاری اشخاص حقیقی و شرکت‌های مرتبط با او، در انعقاد قراردادهای تجاری برای فروش نفت ایران دست داشته است.

بر اساس این بیانیه، آقای آیان قراردادهای مزبور را به ارزش صدها میلیون دلار با خریداران چینی، امارات متحده عربی و اروپایی منعقد کرده و درآمد حاصل از آن‌ها را به نیروی قدس، بازوی عملیات خارجی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بازگردانده است.

آمریکا این تاجر برجسته ترک را به عنوان «تسهیل‌کننده فروش نفت و انجام عملیات پولشویی به نمایندگی از سپاه پاسداران ایران» متهم دانسته است.

در میان افراد تحریم شده نام فرزند این تاجر ترک و سه شهروند دیگر ترکیه به همراه یک هلدینگ در جبل‌الطارق نیز دیده می‌شود.

همچنین نفت‌کش «کووین لوکا ال‌پی‌جی» که با پرچم پاناما حرکت می‌کند و مرتبط با یکی از زیرمجموعه‌های هلدینگ «ای‌اس‌بی» در هند بوده، به لیست سیاه وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز اضافه شده است.

داده‌های شرکت اطلاعات دریایی «مرین ترافیک» نشان می‌دهد این نفتکش تا سه روز پیش در آب‌های ساحلی چین لنگر انداخته بود و هم‌اکنون به سمت بندر «خورفَكان» امارات متحده عربی در حرکت است.

با استفاده از وب‌سایت خزانه‌داری آمریکا و گزارش «مرین‌ترافیک» و رادیو فردا/ د.خ./آ.ت.

وزارت خارجه آمریکا: در مرگ محسن شکاری سوگواریم

محسن شکاری، معترض ۲۳ ساله، سه هفته پس از صدور حکم از سوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی به جرم «محاربه» اعدام شد

وزارت خارجه ایالات متحده به خبر اعدام محسن شکاری، معترض ۲۳ ساله، توسط قوه قضاییه جمهوری اسلامی واکنش نشان داد و آن را نشانه «تشدید سبعانه» تلاش حکومت ایران برای سرکوب مخالفت‌ها و اعتراضات دانست.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا که روز پنجشنبه ۱۷ آذر منتشر شد، آمده است: «ما در مرگ محسن شکاری سوگواریم و به عزیزان او تسلیت می‌گوییم.»

این بیانیه می‌افزاید: «رژیم جمهوری اسلامی هزاران نفر از مردم را به‌دلیل شرکت در اعتراضات بازداشت کرده است. برای بسیاری از آن‌ها احکام سنگینی از جمله مجازات اعدام، در محاکمه‌های فرمایشی که فاقد روند دادرسی بوده، صادر شده ‌است.»

وزارت خارجه آمریکا این «احکام ظالمانه» و فقدان دادرسی شفاف برای متهمان را «قویا» محکوم کرده است.

در بیانیه یاد شده هدف از احکام صادره از سوی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی، «ارعاب» مردم و سرکوب مخالفت‌ها عنوان شده و «این‌که به سادگی نشان می‌دهد رهبران ایران از مردم خود و حقیقت هراس دارند».

وزارت خارجه ایالات متحده می‌گوید هم‌زمان که رهبری ایران به سرکوب «خشونت‌آمیز» معترضان مسالمت‌جو ادامه می‌دهد «آن‌ها باید بدانند که جهان نظاره‌گرشان است».

این بیانیه در پایان تاکید کرده که ایالات متحده به همکاری با متحدان و شرکای خود برای مقابله با نقض حقوق بشر در ایران هم به صورت علنی و هم در پشت صحنه ادامه می‌دهد.

محسن شکاری بامداد روز پنجشنبه به اتهام «بستن خیابان ستارخان» و مجروح کردن یک مامور نیروی انتظامی، اعدام شد. اعدام او واکنش‌های گسترد‌ه‌ای در شبکه‌های اجتماعی و محکومیت‌های بین‌المللی به همراه داشت.

برنده جایزه نوبل ادبیات: جمهوری اسلامی خشن‌ترین و قدیمی‌ترین شکل قدرت مردانه است

انی ارنو پس از قرائت خطابه نوبل در استکهلم

انی ارنو، نویسنده فرانسوی و برنده جایزه نوبل ادبیات، در سخنرانی خود در آکادمی نوبل، ضمن حمایت از اعتراضات زنان در ایران، جمهوری اسلامی را «خشن‌ترین و قدیمی‌ترین شکل قدرت مردانه» خواند.

خانم ارنو در بخشی از این سخنرانی با تاکید بر این‌که زنان در اعتراضات خود «کلمات برای بر هم زدن قدرت مردانه را یافته‌اند»، گفت که آن‌ها «مانند (زنان) ایران، علیه خشن‌ترین و قدیمی‌ترین شکل آن [قدرت مردانه] به‌پا خاسته‌اند».

تاکید این نویسنده سرشناس بر دستیابی زنان به «کلمات» برای اعتراضات، در حالی است که «زن، زندگی، آزادی» به عنوان شعار محوری اعتراضات جاری در ایران شهرتی جهانی یافته است.

برنده جایزه نوبل ادبیات همچنین در خطابه‌اش ابراز امیدواری کرد که اهدای جایزه نوبل به او «نشانه‌ای از عدالت و امید برای همه زنان نویسنده باشد که مشروعیت تولید آثار ادبی از سوی آنان هنوز به رسمیت شناخته نشده است».

این نویسنده ۸۲ ساله، پیشتر هم کمی پس از اعلام نامش به عنوان برنده نوبل ادبیات، در پاسخ به سؤالی درباره اعتراضات ایران، حجاب اجباری را «محدودیت مطلق» دانست.

او در یک نشست خبری در پاریس گفته بود: «کاملا طرفدار اعتراض زنان علیه این محدودیت مطلق هستم.»

خانم ارنو همچنین از آکادمی نوبل انتقاد کرده و آن را موسسه‌ای «مختص مردان» و «پایبند به سنت‌های مردانه» دانسته است.

او به تازگی در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه گفت که این امر ناشی از «یک سنت» است؛ به باور خانم ارنو، «وابستگی به سنت‌ها شاید مردانه‌تر است. اساسا ما قدرت را این‌گونه منتقل می‌کنیم».

انی ارنو از چهره‌های متعهد چپ‌گرا در ادبیات فرانسه محسوب می‌شود.

او کمی پس از اعلام نامش به عنوان برنده جایزه نوبل، در تظاهرات اعتراضی در فرانسه علیه گران شدن هزینه‌های زندگی شرکت کرد.

میرحسین موسوی: چوبه‌های دار جنبش مردم را متوقف نخواهد کرد

میرحسین موسوی همراه با همسرش، زهرا رهنورد

میرحسین موسوی که از ۱۲ سال پیش همراه با همسرش، زهرا رهنورد، در حصر خانگی است می‌گوید که «چوبه‌های دار جنبش مردم را متوقف نخواهد کرد».

آقای موسوی در بیانیه‌ای که روز پنجشنبه ۱۷ آذر منتشر کرد، بدون نام بردن از محسن شکاری که توسط قوه قضاییه جمهوری اسلامی اعدام شد، نوشته که «به این‌گونه اعدام‌های پشت پرده و سیاست‌زده خاتمه دهید. حقوق ملت را پاس بدارید و تلاش برای خوارکردن شهروندان و جوانان را متوقف کنید».

او خطاب به رهبران جمهوری اسلامی گفته که «وظیفه‌ی شما حفظ جان آحاد ملت بود نه گرفتن جان شهروندان. مطمئن باشید با این روش‌های ظالمانه و خون‌آلود، طول عمر حکومت شما تضمین نخواهد شد».

میرحسین موسوی می‌گوید که «نه تیربارها و مسلسل‌ها و نه چوبه‌های دار، جنبش مردم برای آزادی و حاکمیت بر سرنوشت خویش را متوقف نخواهد کرد».

رهبر جنبش اعتراضی سال ۱۳۸۸ ایران موسوم به «جنبش سبز» افزوده است: «این‌گونه حکمرانی به کشتار و ویرانی و از دست دادن همه سرمایه ملی می‌انجامد و لاجرم مردم نیز در مقابل آن یکپارچه مقاومت خواهند کرد».

محسن شکاری بامداد روز پنجشنبه به اتهام «بستن خیابان ستارخان» و مجروح کردن یک مامور نیروی انتظامی، اعدام شد. اعدام او واکنش‌های گسترد‌ه‌ای در شبکه‌های اجتماعی و محکومیت‌های بین‌المللی به همراه داشت.

اعلام آمادگی ۴۰۰ فعال هنری و فرهنگی برای تحصن مقابل سازمان سینمایی وزارت ارشاد

بسیاری از اعضای جامعه سینمایی و هنری به‌دلیل حمایت از معترضان توسط نهادهای امنیتی احضار و بازجویی شده‌اند

نزدیک به ۴۰۰ نفر از فعالان فرهنگی و هنری در نامه‌ای سرگشاده به هیئت مدیره خانه سینما و کمیته حمایت حقوقی و قضایی از سینماگران خواستار ارائه توضیحاتی درباره دلیل ادامه بازداشت هنرمندان شدند و اعلام کردند که آماده عمل به وعده خانه سینما برای تحصن مقابل سازمان سینمایی وزارت ارشاد هستند.

در این نامه با اشاره به انتقال مژگان ایلانلو، فیلمساز، به زندان قرچک از خانه سینما سوال شده است: «چرا اقدامات صورت گرفته منجر به آزادی او و دیگر دربندان اهالی فرهنگ و هنر نشده است؟»

امضاکنندگان این نامه آزادی بیان و حق اعتراض را از حقوق اولیه تمام افراد جامعه دانسته و نوشته‌اند: «هنرمند صدای رسای مردم و دلسوز جامعه است و نباید به‌خاطر انجام رسالت اجتماعی‌اش در زندان باشد».

امیر اثباتی، تورج اصلانی، مجید برزگر، لیلی رشیدی، محسن شاه‌ابراهیمی، هایده صفی‌یاری، کیوان علی‌محمدی، بهمن کیارستمی و علی مصفا از جمله امضاکنندگان این نامه هستند.

همزمان با اعتراضات سراسری در ایران که از ۲۶ شهریورماه در واکنش به جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شد، گروهی از هنرمندان و چهره‌های مشهور سینمایی و تلویزیونی با از سر برداشتن حجاب اجباری از معترضان حمایت کرده‌اند.

در همین حال، بسیاری از اعضای جامعه سینمایی و هنری به‌دلیل حمایت از معترضان توسط نهادهای امنیتی احضار و بازجویی شده‌اند.

خانه سینمای ایران روز ۳۰ آبان در بیانیه‌ای تهدید کرد که اگر سینماگران بازداشتی آزاد نشوند، از اعضای خود می‌خواهد تا دست به اعتصاب بزنند. این نهاد صنفی گفته بود که تلاش‌هایش برای آزادی سینماگران نه تنها نتیجه نداده بلکه به احضارها و بازداشت‌های جدید هم منجر شده است.

اتحادیه اروپا با پیوستن کرواسی به منطقه شنگن موافقت کرد

نقشه منطقه شنگن؛ عکس آرشیوی

کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه ۱۷ آذر موافقت خود با الحاق کرواسی به منطقه شنگن را اعلام کردند اما درخواست مشابه رومانی و بلغارستان با مخالفت برخی از اعضای این اتحادیه روبه‌رو شد.

دفتر ریاست جمهوری چک، کشوری که اکنون ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را برعهده دارد، روز پنجشنبه در توئیتی نوشت که کرواسی در روز یکم ژانویه سال ۲۰۲۳، حدود سه هفته دیگر، به‌طور رسمی جزو منطقه شنگن خواهد شد.

این تصمیم در نشست وزیران کشور اتحادیه اروپا در بروکسل اتخاذ شد.

به این ترتیب، کرواسی بیست‌وهفتمین عضو منطقه شنگن خواهد که بیش از ۴۰۰ میلیون جمعیت ساکن این منطقه گسترده و همچنین دارندگان ویزای شنگن می‌توانند آزادانه و بدون کنترل‌های مرزی در آن تردد کنند.

کرواسی با کمتر از چهار میلیون نفر جمعیت از سال ۲۰۱۳ به عضویت اتحادیه اروپا درآمد و در ژانویه سال آینده میلادی نیز به منطقه پولی یورو خواهد پیوست.

یکی از تاثیرات الحاق کرواسی به شنگن، حذف صف‌های وسایل نقلیه در مرزهای این کشور با مجارستان و اسلوونی و نیز رونق بیشتر صنعت گردشگری کرواسی خواهد بود.

با وجود این، رومانی و بلغارستان باید همچنان منتظر پیوستن به منطقه شنگن باقی بمانند؛ درخواست پیوستن رومانی به شنگن با مخالفت اتریش و نامزدی بلغارستان برای الحاق به این منطقه نیز با مخالفت اتریش و هلند مواجه شده است.

گرهارد کارنر، وزیر کشور اتریش، در بدو ورود به نشست وزیران کشور اتحادیه اروپا گفت: «من امروز علیه گسترش شنگن به رومانی و بلغارستان رای خواهم داد.»

اتریش که با افزایش شدید درخواست‌های پناهندگی روبه‌رو است، نگران آن بود که لغو کنترل‌های مرزی با این دو کشور، جریان ورود مهاجران به خاک خود را افزایش دهد.

نگرانی از احتمال صدور حکم «اعدام» برای حشمت‌الله طبرزدی، فعال سیاسی

حشمت‌الله طبرزدی

وکیل حشمت‌الله طبرزدی، دبیرکل جبهه دموکراتیک ایران، می‌گوید که موکلش با «چندین اتهام محاربه» روبه‌رو است و در معرض خطر حکم اعدام قرار دارد.

محمد مقیمی روز پنجشنبه ۱۷ آذر در توئیتی نوشت: «موکلم حشمت‌الله طبرزدی با چندین اتهام محاربه که می‌تواند، مجازات اعدام درپی داشته باشد، روبه‌رو است.»

این وکیل دادگستری افزود: «جمهوری اسلامی قصد دارد، سناریوی قتل عام ۶۷ را با اعدام معترضان تکرار کند.»

حشمت‌الله طبرزدی، از فعالان پیشین دانشجویی و دبیرکل تشکل سیاسی «جبهه دموکراتیک ایران»، چند روز پس از آغاز اعتراضات جاری در ایران، در شهر گلپایگان بازداشت شد و هنوز قوه قضاییه جمهوری اسلامی جزییاتی درباره دلایل بازداشت و روند رسیدگی به پرونده این فعال سیاسی منتشر نکرده است.

آقای طبرزدی پیشتر، در آبان سال گذشته، زمانی‌که به همراه چند نفر دیگر از اعضای شورای مرکزی این حزب بر مزار ستار بهشتی جمع شده بودند، بازداشت شد. این فعال سیاسی در گذشته نیز بارها بازداشت و زندانی شده است.

ابراز نگرانی وکیل آقای طبرزدی درباره سرنوشت موکلش در شرایطی است که قوه قضاییه در همین روز از اجرای نخستین حکم اعدام در اعتراضات جاری ایران خبر داد.

پیشتر جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در زمینه نقض حقوق بشر در ایران، هشدار داده بود که مقام‌های جمهوری اسلامی «کارزار» صدور حکم اعدام برای معترضان به راه انداخته‌اند.

فرانسه: تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه سرکوبگران اعتراضات ایران در راه است

پرچم‌های اتحادیه اروپا و جمهوری اسلامی ایران؛ عکس از آرشیو

وزارت خارجه فرانسه می‌گوید اتحادیه اروپا در حال توافق برای اعمال بسته جدید تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی به‌خاطر سرکوب معترضان و نیز ارسال پهپاد به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین است.

آن‌کلر لِژاندر، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه، روز پنج‌شنبه ۱۷ آذرماه به خبرنگاران گفت وزیران خارجه اتحادیه اروپا بسته جدید تحریم‌ها علیه افراد و نهادهای سرکوبگر اعتراضات مردمی در ایران و نهادهایی را که در ارسال پهپاد به روسیه نقش داشته‌اند، به بحث و بررسی خواهند گذاشت.

دو منبع دیپلماتیک به رویترز گفته‌اند که انتظار می‌رود بسته جدید تحریم‌ها در روز دوشنبه آینده تایید و اعمال شود.

یکی از این دیپلمات‌ها گفته است که بسته تحریمی جدید ۲۱ فرد و یک نهاد جمهوری اسلامی به خاطر سرکوب اعتراضات را هدف قرار می‌دهد و شامل ۱۰ پیشنهاد تحریمی در رابطه با موضوع ارسال پهپادها به روسیه برای به‌کارگیری در جنگ علیه اوکراین است.

اتحادیه اروپا از ماه اکتبر تا کنون دو دور تحریم‌های حقوق بشری و مربوط به اوکراین علیه افراد و نهادهای جمهوری اسلامی وضع کرده است.

در این میان، گزارش‌های مختلفی از آماده شدن جمهوری اسلامی برای ارسال پهپادها و موشک‌های بالستیک به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین منتشر شده؛ در همین زمینه، یک دیپلمات به رویترز گفته است که برخی کشورها به شدت نگران ارسال موشک‌های بالستیک ایران به روسیه هستند.

جمهوری اسلامی مدعی است که پیش از تهاجم روسیه به اوکراین تعداد محدودی پهپاد به روسیه داده، اما مقامات اوکراین و کشورهای غربی می‌گویند نیروهای روسی صدها پهپاد انتحاری ایران را برای هدف قرار دادن زیرساخت‌ها و مناطق مسکونی استفاده کرده‌اند.

با استفاده از گزارش‌های خبری رویترز و رادیو فردا/ د.خ./ آ.ت.

دفاع وزیر خارجه عربستان از روابط ریاض و پکن

ورود شی جین‎‌پینگ، رئیس جمهوری چین به عربستان

وزیر خارجه عربستان می‌گوید دعوت پادشاه سعودی از شی جین‎‌پینگ، رئیس جمهوری چین، در راستای «تقویت روابط تاریخی و مشارکت راهبردی دو کشور» صورت گرفته است.

آقای شی که برای شرکت در سه اجلاس، از جمله نشست سران «عربستان- چین» به ریاض رفته، با ملک سلمان، پادشاه سعودی، نیز دیدار کرده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی سعودی، فیصل بن‌فرحان گفت روابط اقتصادی عربستان و چین در طرح سعودی برای چشم‌انداز ۲۰۳۰ «فرصت‌های نوظهور» را برای همکاری، منفعت و توسعه پایدار ایجاد کرده و به سرعت در حال پیشرفت است.

رئیس جمهوری چین در سفر به عربستان همچنین در دو اجلاس دیگر برای توسعه همکاری کشورش با حوزه خلیج فارس و نیز با سایر کشورهای عربی متحد سعودی شرکت می‌کند.

در همین روز عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر، هم برای حضور در اجلاس و دیدار با شی جین‌پینگ وارد ریاض شد.

در حالی که در گذشته ایران شریک اول تجاری چین در منطقه به‌شمار می‌رفت، عربستان سعودی در چهار سال گذشته به اولین مقصد صادرات به چین و واردات از آن کشور مبدل شده است.

حجم مبادلات تجاری چین- سعودی در سال گذشته میلادی ۳۰۹ میلیارد ریال سعودی (حدود ۸۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار آمریکا) بود که نسبت به سال قبل از آن، جهش چشم‌گیر ۳۹ درصدی را نشان می‌داد.

به گزارش شبکه رادیویی آمریکایی ان‌پی‌آر، در شرایطی که رئیس جمهوری آمریکا چهار ماه پیش از عربستان دیدار کرد، سفر آقای شی به عربستان در «مقطعی مهم» از نظر زمانی صورت گرفته و به رقابت چین با آمریکا برای نفوذ در حوزه خلیج فارس تعبیر شده است.

عربستان و امیرنشین‌های خلیج فارس به طور سنتی متحد آمریکا بوده‌اند، اما گزارش‌های مختلف در سال‌های اخیر حاکی است عربستان از این‌که آمریکا انتظارات عمده ریاض را برآورده نکرده، ناراضی است.

ولادیمیر پوتین: جنگ علیه اوکراین ممکن است طولانی شود

ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهور روسیه

رئيس‌ جمهور روسیه برای نخستین بار اذعان کرد که جنگ علیه اوکراین ممکن است طولانی شود.

ولادیمیر پوتین در یک سخنرانی همچنین به صراحت گفت الحاق مناطق بیشتر به خاک روسیه مهم‌ترین دستاورد جنگ علیه اوکراین بوده است.

او با یادآوری آرزوی پتر کبیر برای تسلط بر دریای آزوف، در حالی که لبخند می‌زد، خود را به طور تلویحی با این تزار روس تشبیه کرد و گفت امروز آزوف، دریای داخلی روسیه شده است.

با این حال، سخنگوی کرملین در توضیحی درباره این اظهارات روز پنج‌شنبه ۱۷ آذر گفت روسیه به دنبال تصرف مناطق بیشتر از اوکراین نیست و تنها از مناطقی که ضمیمهٔ روسیه شده دفاع می‌کند.

اما به برآورد انستیتوی مطالعات جنگ، پژوهشگاه مستقر در واشینگتن که روزانه از تحولات اوکراین گزارش می‌دهد، اشاره‌های ولادیمیر پوتین به تاریخ امپراطوری روسیه به وضوح نشان می‌دهد مهم‌ترین هدف وی کشورگشایی‌ است و این خواسته مذاکرات صلح را غیرممکن می‌کند.

همزمان بر اساس این گزارش، استعداد ارتش روسیه با اهداف کرملین مطابقت ندارد به همین دلیل روسیه تلاش می‌کند فرصت تجدید نفس به دست آورد و برای جبران کمبود تسلیحاتی خود، هم بودجهٔ صنایع نظامی را افزایش داده و هم خواستار دریافت سلاح و تجهیزات از متحدان معدود خود است.

روز چهارشنبه، ۱۶ آذر، مشاور امنیت ملی کاخ سفید به خبرنگاران گفت اطلاع داریم روسیه کوشیده از کرهٔ شمالی توپخانه و از ایران موشک‌های بالیستیک دریافت کند اما به گفتهٔ وی، تاکنون شواهدی دال بر تحویل این تسلیحات در دست نیست.

همزمان به گفتهٔ جان کربی، ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه ادامه دارد.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجهٔ آمریکا نیز طی نشست مطبوعاتی گفت همکاری‌های نظامی روسیه و ایران باعث نگرانی ا‌ست و آمریکا به کمک متحدانش در تلاش است شبکه‌های انتقال سلاح و فن‌آوری به‌ویژه برای استفاده در جنگ اوکراین را مختل کنند.

روسیه در حملات گسترده با موشک و پهپادهای انتحاری، زیرساخت کلیدی غیرنظامی در اوکراین را ویران می‌کند؛ به طوری که به گفتهٔ رئيس‌جمهور اوکراین بازسازی آن در شرایط موجود امکان‌پذیر نیست.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهور اوکراین که به عنوان «شخصیت سال ۲۰۲۲ مجلهٔ تایم» برگزیده شد در آخرین پیام ویدئویی خود گفت در اکثر مناطق این کشور از جمله کی‌یف میلیون‌ها اوکراینی با شرایط طاقت‌فرسا مواجه شده‌اند، اما همچنان مصمم‌ هستند در این جنگ پیروز شوند.

روسیه پس از وقفهٔ سه‌ هفته‌ای طی دو شب گذشته انبوهی از پهپادهای انتحاری به مقاصد غیرنظامی در اوکراین پرتاب کرد و مقامات اوکراینی احتمال می‌دهند ایران محمولهٔ جدید شاهد ۱۳۶ به روسیه تحویل داده است؛ مسکو و تهران منکر این گزارش‌ها هستند.

سازمان ملل متحد اطلاعات دربارهٔ استفادهٔ روسیه از پهپادهای ساخت ایران در جنگ اوکراین را بررسی می‌کند.

در حالی‌که کی‌یف و متحدان غربی‌اش تقاضا کرده‌اند کارشناسان بین‌المللی برای بررسی شواهد موجود به اوکراین اعزام شوند، روسیه مخالفت کرده و مدعی‌ است این ماموریت فراتر از اختیارات دبیرخانهٔ سازمان ملل است.

تلاش رسانه حکومتی برای توجیه اعلام برائت خواهر خامنه‌ای از او

خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران در واکنش به اعلام برائت خواهر علی خامنه‌ای از او، مدعی شد که مخالفت برخی بستگان خامنه‌ای با او به دلیل «عدم برخورداری از بذل و بخشش‌های درباری» است.

این خبرگزاری روز پنج‌شنبه، ۱۷ آذر، در یادداشتی با تایید این که «خامنه‌ای میان بستگان خود مخالفینی دارد» نوشت: «مخالفت‌هایشان نه از سر دلسوزی و یا انتقاد از زیست نامعمول رهبر یک حکومت اسلامی، بلکه از سر عدم برخورداری از بذل و بخشش‌های درباری یا نداشتن مسئولیت است.»

تسنیم این دلیل ادعایی را «نشان از خویشتن‌داری» خامنه‌ای «در عدم تمتع اطرافیانشان در اداره کشور» دانست.

بدری حسینی‌ خامنه‌ای، خواهر رهبر جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه ۱۵ آذرماه با انتشار نامه‌ای سرگشاده از علی خامنه‌ای و «خلافت مستبدانه» وی اعلام برائت کرد.

او نوشت: «مادران بسياری در طول چهار دهه گذشته داغدار شدند. مناسب دیدم که همراه با برائت جستن از برادرم، مراتب همدردی خود را با همه مادران عزادار جنايات رژيم جمهوری اسلامی، از زمان خمينی تا دوران کنونی خلافت مستبدانه علی خامنه‌ای، اعلام دارم.»

فریده مرادخانی دختر بدری خامنه‌ای نیز یک هفته پیش، هنگامی که در پاسخ به احضاریه دادسرای انقلاب تهران به دادستانی رفت، بازداشت شد، اما در آخرین ویدئویی که پیش از بازداشت ضبط کرد، جامعه جهانی را به قطع ارتباط با حکومت فراخواند.

خبرنگاری تسنیم با منتسب کردن شیخ علی تهرانی، همسر بدری خامنه‌ای که به تازگی درگذشت، به سازمان مجاهدین خلق، نوشت که او «سزاوار اعدام بود» اما «نظام و شخص رهبری با خانواده شیخ علی از در کرامت وارد شدند».

ادعای «عدم بذل و بخشش» مقام‌های حکومتی از سوی خامنه‌ای به بستگانش در حالی است که، تنها در یک نمونه، غلامعلی حداد عادل پدر همسر مجتبی خامنه‌ای دارای مناصب متعددی است.

بازداشت «۱۸۵ نفر» در لبنان به ظن همکاری با اسرائیل

در نبود رئیس جمهوری و یک دولت باثبات امیدی به کاهش بحران اقتصادی در آینده نزدیک وجود ندارد

دو منبع امنیتی لبنان می‌گویند از آغاز فروپاشی اقتصادی این کشور در سه سال پیش، نیروهای امنیتی و اطلاعاتی لبنان ۱۸۵ تن را به ظن «همکاری با اسرائیل» دستگیر کرده‌اند.

یکی از این منابع روز چهارشنبه، ۱۶ آذر، به خبرگزاری فرانسه گفت که این تعداد نسبت به چهار تا پنج نفری که به طور میانگین در سال بازداشت می‌شدند، به میزان چشمگیری افزایش داشته است.

منبع دوم مدعی شده که وضعیت اقتصادی لبنان برای اسرائیل «یک موهبت» بود تا لبنانی‌ها را به همکاری جلب کند.

شرایط مالی و اقتصادی لبنان از سال ۲۰۱۹ رو به وخامت نهاده و هنوز بهبود نیافته است؛ در نبود رئیس جمهوری و یک دولت باثبات امیدی به کاهش بحران در آینده نزدیک وجود ندارد.

ارزش لیر لبنان نیز به شدت سقوط کرده، بانک‌ها سپرده‌های مردم را مسدود کرده و برای تحویل پول نقد محدودیت‌های شدید تعیین کرده‌اند. گسترش فقر معضلات عامه مردم را برای تامین اساسی‌ترین نیازهای زندگی بیشتر کرده است.

مقامات امنیتی لبنانی که خبرگزاری فرانسه به نام‌شان اشاره نکرده گفته‌اند که استخدام مظنونان به همکاری با اسرائیل از طریق تماس در رسانه‌های اجتماعی و آگهی‌هایی برای شرکت‌های جعلی بوده و کسانی که پاسخ داده‌اند، بعدا با تماس افرادی از «آژانس جاسوسی اسرائیل» روبه‌رو شدند.

دو تن نیز «مستقیما از طریق وب‌سایت موساد» جذب شده‌اند.

بر اساس این گزارش، از میان ۱۸۵ فرد مظنون، تنها سه نفر پیش از شروع بحران اقتصادی و مالی لبنان، با اسرائیل همکاری داشتند.

مقامات لبنانی گفتند که ۱۶۵ تن از افراد دستگیر شده تحت تعقیب قضایی هستند و در میان آن‌ها، ۲۵ تن محاکمه و محکوم شده‌اند.

به گفته عوامل یادشده، برخی از این شهروندان لبنان «مشکلی» با اسرائیل نداشته، بلکه از حزب‌الله، سازمان مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران، «متنفر» بودند.

اسرائیل و حزب‌الله در سال ۲۰۰۶ در یک جنگ ۳۴ روزه درگیر بودند. سازمان حزب‌الله در مجلس و دولت لبنان نفوذ دارد.

در سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ نیز مقامات لبنانی بیش از یکصد تن از شهروندان این کشور را به اتهام همکاری با اسرائیل بازداشت کردند که اکثر آن‌ها نیروهای ارتش و کارمندان مخابرات بودند.

اسرائیل به طور معمول، به این نوع گزارش‌ها در مورد بازداشت افراد مرتبط با خود در کشورهای دیگر واکنش نشان نمی‌دهد.

رئیس‌جمهور پیشین آرژانتین به شش سال حبس محکوم شد

کریستینا فرناندز دکرشنر، رئیس جمهوری پیشین و معاون کنونی رئیس جمهوری آرژانتین

کریستینا فرناندز دکرشنر، رئیس جمهوری پیشین و معاون کنونی رئیس جمهوری آرژانتین، در دادگاهی در این کشور به جرم «فساد» به شش سال حبس و محرومیت همیشگی از سمت‌های دولتی محکوم شد.

به گزارش روز چهارشنبه، ۱۶ آذر، در شبکه سی‌ان‌ان ، خانم کرشنر حکم صادره را رد کرد اما گفت که در انتخابات سال آتی برای پست ریاست جمهوری یا سناتوری مجلس سنا نامزد نخواهد شد.

کرشنر در مقام کنونی خود مصونیت موقت دارد و فعلا زندان در انتظار او نیست. وی می‌تواند از حکم صادره نیز فرجام بخواهد. این روند تا نهایی شدن حکم ممکن است سال‌ها طول بکشد.

او تا اواخر آذر سال آینده می‌تواند در مقام معاونت ریاست جمهوری بماند.

اتهامات مالی فساد کلان مربوط به دوران هشت ساله ریاست جمهوری او در فاصله سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۵ است.

دادگاه جرم خانم کرشنر را در واگذاری قراردادهایی کلان برای جاده‌سازی در استان سانتاکروز به آنتونیو بائز، مالک یک شرکت عظیم پیمانکاری که دوست او بود، محرز شناخت.

در کیفرخواست آمده بود که خانم کرشنر بر اساس رشوه‌دهی و رشوه‌گیری میلیاردها پزو کلاهبرداری کرده است.

مالک شرکت پیمانکاری و همچنین دبیر وقت دولت آرژانتین در ارتباط با این پرونده فساد، هر یک به شش سال حبس محکوم شدند.

کریستینا فرناندز دکرشنر در سال‌های گذشته در پرونده‌های متعدد دیگری نیز متهم بوده است.

او از جمله متهم به لاپوشانی در پرونده تحقیقات مربوط به انفجار «آمیا»، ساختمان مرکز فعالیت یهودیان آرژانتین، به دنبال یک توافق با دولت جمهوری اسلامی ایران در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد، بود.

قاضی آلبرتو نیسمان، مسئول تحقیق در باره پرونده انفجار «آمیا» در زمان ریاست جمهوری خانم کرشنر، ساعاتی پیش از ارائه گزارش نهایی خود به مجلس سنا، در خانه‌اش کشته شد.

خانم کرشنر همه اتهامات وارده در ارتباط با پرونده انفجار مرکز یهودیان را رد کرد و دادگاه فدرال آرژانتین نیز سال گذشته او را از اتهامات انحراف پرونده «آمیا» تبرئه کرد.

خانم کرشنر، ۶۹ ساله، همسر نستور دکرشنر، رئیس جمهوری اسبق است که ۱۲ سال پیش درگذشت.

اعتصاب روزنامه‌نگاران نیویورک‌تایمز برای اولین بار در ۴۰ سال گذشته

دفتر نیویورک‌تایمز در نیویورک

در پی شکست مذاکرات مدیران نیویورک‌تایمز با نمایندگان صنفی روزنامه‌نگاران این روزنامه آمریکایی درباره قراردادهای جدید، بیش از هزار و صد کارمند و روزنامه‌نگار این روزنامه روز پنج‌شنبه دست به اعتصاب می‌زنند.

در حالی که این مذاکرات بیش از یک سال و نیم به طول انجامید، مردیت کوپیت مدیر نیویوک‌تایمز با تاکید بر «تعهد واضحی» که مدیران برای «افزایش قابل توجه» حقوق و مزایا برای قراردادهای جدید از خود نشان دادند، از اعلام اعتصاب روزنامه‌نگاران ابراز ناامیدی کرد.

اما اتحادیه‌ای که از حقوق روزنامه‌نگاران و کارکنان نیویورک‌تایمز دفاع می‌کند (NewsGuild) عصر چهارشنبه اعلام کرد که این اعتصاب به دلیل «شکست مذاکرات در دستیابی به توافقی برای قرارداد منصفانه» بوده است.

اعتصاب روزنامه‌نگاران و کارکنان نیویورک‌تایمز، با این که ۲۴ ساعت بیشتر به طول نمی‌انجامد، اما این رسانه دارای میلیون‌ها مخاطب را با چالش جدی مواجه می‌کند.

یکی از مدیران نیویورک‌تایمز که نامش فاش نشده به سی‌ان‌ان گفت که مدیریت قصد دارد از کارکنان بین‌المللی که عمدتا تحت پوشش اتحادیه صنفی نیستند برای پر کردن خلاء به وجود آمده، استفاده خواهد کرد.

اما برخی از کارکنان نیویورک‌تایمز از مخاطبان این رسانه خواسته‌اند که در طول اعتصاب‌شان این رسانه را تحریم کنند.

همچنین کارکنان نیویورک‌تایمز در حال برنامه‌ریزی برای تجمعی در عصر روز پنج‌شنبه،‌ ۱۷ آذرماه، در خارج از دفتر روزنامه و در نزدیکی میدان تایمز نیویورک هستند.

دو معترض عراقی به ضرب گلوله جنگی نیروهای امنیتی کشته شدند

تشییع جنازه معترضی که در شهر ناصریه عراق کشته شد

دو تظاهرکننده در جریان تظاهراتی در جنوب عراق و در درگیری با نیروهای امنیتی دولت عراق به ضرب گلوله کشته شدند.

منابع پلیس و پزشکی در عراق اعلام کردند که در این درگیری که عصر روز چهارشنبه در شهر ناصریه اتفاق افتاد نیروهای امنیتی برای متفرق کردن تظاهرکنندگان عمدتا از گلوله جنگی استفاده کردند و دست‌کم ۱۶ نفر دیگر نیز زخمی شدند.

این تظاهرات در واکنش به محکومیت یک فعال عراقی به سه سال زندان به اتهام توهین به حشد الشعبی و قاسم سلیمانی برگزار شد.

حکم صادر شده علیه این جوان عراقی، موجی از اعتراض‌ را در شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشت و حدود چهار صد نفر در مرکز شهر ناصریه در استان ذی‌قار در اعتراض به این حکم تجمع کردند.

به گفته سخنگوی اداره بهداشت استان ذی‌قار، یک نیروی پلیس نیز در میان زخمی‌شدگان است.

شهر ناصریه که یکی از کانون‌های اعتراضات پاییز سال ۲۰۱۹ در عراق به شمار می‌رفت، از آن زمان تاکنون همچنان صحنه تجمع‌های اعتراضی پراکنده است.

در روز سه‌شنبه نیز تظاهرکنندگانی در حمایت از این فعال عراقی در این شهر تجمع کردند و همچنین خواستار پرداخت غرامت به زخمی‌شدگان اعتراضات سال ۲۰۱۹ شدند.

در جنبش گسترده و بی‌سابقه عراق در سال ۲۰۱۹، که در اعتراض به فساد دولتی شکل گرفت، بیش از ۶۰۰ نفر کشته شدند.

بیشتر

XS
SM
MD
LG