لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۲۲:۲۵

سپاه؛ جمهوری اسلامی و استقلال هلال احمر!


سعید محمد قاسمی مشهور به سعید قاسمی پاسدار و مدرس دانشگاه رجایی.

هنوز یک هفته‌ای از اعلام تحریم سپاه پاسداران انقلاب از سوی ایالات متحده آمریکا به عنوان نیرویی تروریستی با فعالیت‌های خطرناک در منطقه و برخی نقاط جهان نگذشته بود، که ویدیویی از یک فرماندهان ارشد سابق سپاه پاسداران، تنور ماجرا را از آنچه که بود هم داغ‌تر کرد و زاویه تازه‌ای به آن بخشید.

در حالی که مقامات آمریکا، در استدلال برای تحریم سپاه پاسداران به فعالیت‌های این نهاد نظامی در جای جای خاورمیانه و حتی برخی کشورهای آمریکای جنوبی به صورت مستقیم و غیر مستقیم از طریق سازمان‌های تحت پوشش اشاره می‌کردند، سعید محمد قاسمی مشهور به سعید قاسمی پاسدار و مدرس دانشگاه رجایی در این ویدیو که بخشی از برنامه‌ای در صدا و سیما است می‌گوید که نیروهای سپاه در جریان جنگ بوسنی در سال‌های ۱۳۷۱ و ۷۲ خورشیدی تحت پوشش هلال احمر ایران، به آن منطقه که درگیر جنگی داخلی بود اعزام می‌شدند و به نیروهای مسلمان بوسنیایی آموزش‌های نظامی می‌داده‌اند.

آیا سخنان این فرمانده پیشین سپاه و استاد فعلی دانشگاه رجایی، تا چه حد می‌تواند با واقعیات موجود هماهنگ باشد؟ هلال احمر می‌گوید ما براساس کنوانسیون ۴ گانه ژنو در مخاصمات بین‌المللی نیرویی بی‌طرف و مستقلیم. آیا این سخن را می‌توان پذیرفت یا سخن منتقدان را که معتقدند هیچ نیروی مؤثری در چارچوب جمهوری اسلامی نمی‌تواند ادعای بیطرفی و استقلال کند از جمله هلال احمر.

سپاه؛ جمهوری اسلامی و استقلال هلال احمر!
please wait

No media source currently available

0:00 0:53:19 0:00
لینک مستقیم

  • 16x9 Image

    مهرداد قاسمفر

    مهرداد قاسمفر شاعر، نویسنده و روزنامه‌نگار فرهنگی و اجتماعی است که از بیش از یک دهه پیش با رادیوفردا همکاری می‌کند. او در این سال‌های علاوه بر تهیه گزارش‌های متنوعی در حوزه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی و اجتماعی، تهیه‌کنندگی چندین مجموعه را به عهده داشته که از جمله آنها برنامه‌های هفتگی «جنگ فرهنگی» و «نمای دور، نمای نزدیک» است.

دیدن نظرات (۲۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG