لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۱:۳۵

قطب‌الدین صادقی: هنرمندان نمی‌توانند تظاهر کنند همه چیز عادی است


قطب‌الدین صادقی

قطب‌الدین صادقی، کارگردان شناخته‌شده تئاتر ایران، با اشاره به اعتراض‌های سراسری ماه‌های گذشته و «حوادث جگرخراش» این ماه‌ها، می‌گوید هنرمندان «نمی‌توانند تظاهر کنند همه‌چیز عادی است».

به گفته آقای صادقی، این حوادث باعث آزردگی «روح» هنرمندان شده و آنها دیگر انگیزه‌ای برای کار کردن ندارند.

این کارگردان و بازیگر تئاتر و سینما و تلویزیون در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد که روز چهارشنبه، ۱۷ خرداد، منتشر شد، با بیان این که «عواطف تئاتری‌ها» از مردم ایران جدا نیست و در دوران کرونا و حوادث جگرخراش دوره اخیر آزرده شده‌اند، گفت: «بسیاری از هنرمندانی که می‌شناسم در این دوره روح‌شان مرد.»

او همچنین تئاتر ایران را «بی‌صاحب» و وضعیت آن را «فاجعه» خوانده و از حمایت نکردن دولت از تئاتر انتقاد کرده است.

قطب‌الدین صادقی آذرماه سال گذشته، در اوج اعتراض‌های سراسری در ایران، از وزیر ارشاد و دیگر مقام‌های حکومتی انتقاد کرده و گفته بود: «اقلیتی در جامعه اکثریتی را انکار می‌کند و علاوه بر آن جانشان را هم می‌گیرند و کوتاه نمی‌آیند و یک قدم برای آشتی برنمی‌دارند و فکر می‌کنند با خشونت می‌توانند مسئله را حل کنند.»

او فضای اجتماعی سال گذشته را «به شدت ناآرام، منقلب، بحرانی همراه با فشار و اختناق» دانسته و گفته بود «خشونت» باعث می‌شود کسی به فکر «فعالیت فکری و روشنفکرانه» مانند اجرا یا تماشای تئاتر نباشد.

آقای صادقی در همان زمان به وزیر ارشاد جمهوری اسلامی هم که فاش کرده بود تلاش برای عادی‌سازی فعالیت‌های هنری در شرایط کنونی، خواست نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی است، به تندی واکنش نشان داده و گفت که با «دستور و فرمان» نمی‌توان شرایط جامعه را «عادی» نشان داد.

در جریان اعتراض‌های سال ۱۴۰۱ در ایران، هنرمندان تئاتر مانند هنرمندان سایر رشته‌ها به سرکوب و خشونت جمهوری اسلامی علیه معترضان اعتراض کردند و با برخورد قضایی و ممنوعیت از کار یا خروج از کشور مواجه و تعدادی از آنها بازداشت شدند.

سال گذشته حسین محمدی، بازیگر تئاتر، که در جریان اعتراض‌ها بازداشت شده بود،‌ ابتدا با اتهام نقش داشتن در کشته شدن روح‌الله عجمیان، از حامیان حکومت به اعدام محکوم شد، حکمی که بازتاب داخلی و بین‌المللی فراوان داشت.

سپس در فروردین‌ماه امسال رسانه‌ها در ایران خبر دادند که حکم اعدام این بازیگر ۲۶ ساله به «ده سال حبس» تبدیل شده است.

با استفاده از گزارش‌های روزنامه اعتماد و هم‌میهن و رادیوفردا/ ع. م./ ف. دو.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG