لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۵:۴۶

پنحمین نطق تلویزیونی ملکه الیزابت طی ۶۸ سال سلطنت؛ «بر کرونا غلبه می‌کنیم»


نطق تاریخی ملکه ۹۳ ساله بریتانیا در قلعه ویندسور، محل اقامتگاه و او پرنس فیلیپ، همسر ۹۸ ساله‌اش ایراد شد.

ملکه الیزابت روز یکشنبه ۱۷ فروردین در یکی از معدود نطق‌های خود خطاب به مردم بریتانیا تاکید کرد که آنها با دوری گزیدن از دیگران و رعایت مقررات رفت‌وآمد بر ویروس کرونا در کشور غلبه خواهند کرد.

خبرگزاری رویترز نطق امروز ملکه بریتانیا را یادآور روزهای جنگ جهانی دوم و مقاومت مردم بریتانیا دانسته است، چنان که او طی ۶۸ سال سلطنت خود تاکنون تنها چهار بار دیگر نطقی تلویزیونی خطاب به مردم بریتانیا داشته است.

ملکه ۹۳ ساله بریتانیا در این نطق تاریخی که در قلعه ویندسور، محل اقامتگاه و او پرنس فیلیپ، همسر ۹۸ ساله‌اش ایراد شد، از مردم بریتانیا خواست که نشان دهند همانند نسل‌های گذشته محکم و قدرتمند هستند.

او اظهار داشت: «ما کنار یکدیگر این بیماری را مهار می‌کنیم، و من می‌خواهم به شما اطمینان دهم که اگر ما متحد و مصمم باقی بمانیم، بر آن غلبه خواهیم کرد».

ملکه بریتانیا افزود: «اگرچه ما قبلا نیز با چالش‌هایی مواجه بوده‌ایم، اما این یک مورد متفاوت است. این بار ما به همه ملت‌ها در سراسر جهان ملحق می‌شویم تا در این میدان با هم تلاش کنیم و با به‌کارگیری پیشرفت‌های بزرگ علمی و حس شفقت غریزی خود آن را التیام بخشیم. ما موفق خواهیم شد و این موفقیت به همه ما تعلق خواهد داشت».

شمار قربانیان ویروس کرونا در بریتانیا طی ۲۴ ساعت گذشته با ۶۲۱ نفر افزایش به چهار هزار و ۹۳۴ نفر رسیده است و انتظار می‌رود هفته پیش رو نیز آمار مرگ‌ومیر به مراتب بیشتر شود.

در این میان بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، که به ویروس کرونا مبتلا شده است شامگاه یکشنبه در بیمارستان بستری شد.

پرنس چارلز، ولیعهد ۷۱ ساله بریتانیا، نیز به این بیماری مبتلا شده بود که بهبود یافت.

دولت بریتانیا مانند اغلب دولت‌های اروپایی از مردم خود خواسته است که در خانه بمانند و فقط از سر ضرورت از خانه خارج شوند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG