لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۱۵:۲۸

خبرخوان

تشکیل گروه «گسترش فرهنگ عفاف و حجاب» در نهاد امدادرسانی هلال احمر

گشت ارشاد برای برخورد با افراد موسوم به «بدحجاب» در ایران

محمد گلفشان، رئیس سازمان جوانان هلال‌احمر، تشکیل گروهی به نام «گسترش فرهنگ عفاف و حجاب» در این نهاد امدادرسانی را تایید کرد.

به گفته وی، کارگروه کشوری در این حوزه تشکیل و شیوه‌نامه آن نیز به تمام مجموعه هلال احمر ابلاغ شده است.

آقای گلفشان که مسئول این کارگروه است از برگزاری ۲۸۰ کارگاه آموزشی در این زمینه در سال گذشته خبر داده است.

ورود هلال احمر ایران به حوزه «عفاف و حجاب» در حالی است که این نهاد غیر دولتی بر اساس اساسنامه خود چنین وظیفه‌ای ندارد و کارویژه اصلی آن، ارائه خدمات امدادی در هنگام بروز حوادث و سوانح طبیعی مانند زلزله و سیل است.

این نهاد حتی در فهرست اعضای «ستاد احيای امر به معروف و نهی از منكر» قرار ندارد.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

پرویز پرستویی خطاب به خامنه‌ای: حکم رفاه ملت را با خون بنده امضا کنید

پرویز پرستویی، بازیگر سرشناس که اوایل اردیبهشت حضور او برای اکران فیلمش در کالیفرنیای آمریکا حاشیه‌های بسیاری در پی داشت، در نامه‌ای خطاب به رهبر جمهوری اسلامی، در حمایت از مردم معترض ایران، نوشت: «حکم رفاه ملت را با خون بنده امضا کنید.»

آقای پرستویی در این نامه که روز سه‌شنبه، ۲۷ اردیبهشت، در اینستاگرامش منتشر کرد، ابتدا به موضوع جنجالی شدن حضورش در آمریکا اشاره کرده و در پاسخ به اتهام عضویت در نیروی قدس سپاه نوشته است: «نه دولتی‌ام، نه سپاهی، ولی با افتخار یک ایرانی‌ام.»

این بازیگر در ادامه به «عرض اصلی» خود خطاب به علی خامنه‌ای پرداخته و با اشاره به موج گرانی‌ها و اعتراضات به وضعیت اقتصادی گفته است: «روا نیست مردم از نداری و تنگدستی در خیابان‌ها گاز اشک‌آور بخورند و گلوله.»

او همچنین با بیان این‌که «مردم توان خرید مرغ و ماکارونی و روغن ندارند و سفره‌هایشان خالی است» می‌افزاید: «جای مردم در کنار خانواده است، نه زندان، آن هم بخاطر نبود معاش.»

اعتراضات مردمی اخیر در ایران از نیمه اردیبهشت امسال در پی اعلام رسمی گران شدن نان و در واکنش به افزایش شدید قیمت مواد غذایی در شماری از شهرهای خوزستان زده شد؛ اعتراضاتی که هنوز ادامه دارد و به سایر استان‌ها نیز گسترش یافته است.

مواجهه حکومت ایران با این اعتراضات همچون دیگر اعتراضات در سال‌های گذشته به‌شکل سرکوب و بازداشت شهروندان توسط نیروهای امنیتی و انتظامی است.

پرویز پرستویی در ادامه نامه خود نوشته است حاضر است او را در میدان بزرگ شهر به دار بیاویزند، «ولی مردم آبرودار ایران‌زمین رفاه داشته باشند»، و از رهبر جمهوری اسلامی خواسته است «حکم رفاه ملت را با خون بنده امضا کنید».

بر اساس گزارش‌ها و ویدئوهای منتشرشده از اعتراضات مردم، اغلب شعار «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر دیکتاتور» نیز سر می‌دهند.

در روزهای گذشته برخی چهره‌های دیگر از جمله علی نصیریان، وریا غفوری و شهرام ناظری نیز به اشکال گوناگون از اعتراضات مردم حمایت کرده‌اند.

سندیکای شرکت واحد «نشر اکاذیب از طرف نیروهای سرکوب» را محکوم کرد

سندیکای شرکت واحد آزادی رضا شهابی و دیگر فعالان را خواستار شده است

سندیکای کارگران شرکت واحد روز دوشنبه، ۲۶ اردیبهشت، در بیانیه‌ای در واکنش به موج جدید بازداشت فعالان کارگری و معلم «‌پرونده‌سازی، بازداشت و نشر و پخش اکاذیب از طرف وزارت اطلاعات و دیگر نیروهای سرکوب» را محکوم کرد.

این بیانیه همزمان با انتشار گزارش تلویزیون حکومتی ایران از دو فرانسوی بازداشت‌شده در ایران منتشر شده است که به «ارتباط‌گیری» با فعالان معلم و کارگر متهم شده‌اند.

گزارش سه دقیقه‌ای صداوسیما همچنین حاوی عکس‌ها و ویدئوهایی است که ظاهرا ملاقات دو شهروند فرانسه با فعالان کارگری از جمله رضا شهابی و همین طور فعالان معلم از جمله رسول بداقی و اسکندر لطفی را نشان می‌دهد. عکسی نیز از آنیشا اسداللهی در این گزارش هست که هفته گذشته به همراه همسرش بازداشت شد.

سندیکای کارگران شرکت واحد در پاسخ نوشته است که «به عنوان بخشی از جنبش مستقل کارگری در ایران حق کامل و وظیفه خود می‌داند که با تمامی بخش‌های طبقه کارگر در ایران و سراسر جهان در ارتباط باشد».

این تشکل فعال کارگری در ادامه «هر گونه اتهام وارده و پخش اکاذیب علیه اعضای خود از جمله رضا شهابی» را محکوم کرده و خواسته است که آن دسته از فعالان کارگری و اجتماعی که در روزهای اخیر بازداشت شده‌اند «از جمله آنیشا اسدالهی، ریحانه انصاری‌نژاد، کیوان مهتدی و همچنین معلمان بازداشتی از جمله رسول بداقی، جعفر ابراهیمی، اسکندر لطفی، محمد حبیبی، و محسن عمرانی باید بدون هر گونه قید و شرط آزاد شوند».

در گزارش منسوب به وزارت اطلاعات در صداوسیما به تعدادی از این فعالان با اسم و عکس اشاره می‌شود.

سندیکای کارگران شرکت واحد همچنین از نهادهای بین‌المللی کارگری خواسته است که حکومت جمهوری سلامی ایران را «در نشست آتی سازمان جهانی کار، از ۲۷ مه تا ۱۱ ژوئن ۲۰۲۲، و در سطوح دیگر به دلیل سرکوب، بازداشت و پخش اکاذیب علیه فعالین کارگری و معلمان تحت شدیدترین فشارها قرار دهند».

محاکمه یک شهروند ونزوئلایی در آمریکا متهم به «فروش باج‌افزار به هکرهای ایرانی»

دادگاه فدرال در بروکلین نیویورک روز دوشنبه، ۲۶ اردیبهشت، رسیدگی به پرونده یک شهروند ونزوئلایی را که متهم به عملیات هکری و فروش باج‌افزار است، آغاز کرد.

وزارت دادگستری ایالات متحده با درج این خبر در وب‌سایت خود نوشت که مویسز لوئیس زاگالا گونزالس (زاگالا)، شهروند ونزوئلا و فرانسه که در ونزوئلا زندگی می‌کند، علناً دربارهٔ استفاده مشتریانش از نرم‌افزار او برای اخاذی، از جمله استفاده یک گروه هکری تحت حمایت حکومت ایران از این باج‌افزار صحبت کرده است.

به نوشته این گزارش، گروه هکری تحت حمایت جمهوری اسلامی از نرم‌افزار تانوس (Thanos) متعلق به این متهم برای حمله به شرکت‌های اسرائیلی استفاده کرده است.

آن‌ طور که در شکایت کیفری متهم آمده است، زاگالا، یک متخصص قلب ۵۵ ساله که در سیوداد بولیوار ونزوئلا زندگی می‌کند، چندین باج‌افزار طراحی کرده است که مجرمان سایبری مختلفی از آنها برای اخاذی از شرکت‌ها، سازمان‌های غیرانتفاعی و سایر موسسات استفاده کرده‌اند.

به نوشته خبرگزاری رویترز، زاگالا در سال ۲۰۲۰ در یک شبکه اجتماعی روسی پیوندهایی به مقالاتی به زبان روسی در مورد استفاده یک گروه هکر ایرانی به نام «مادی‌واتر» که از نرم‌افزار تانوس برای هدف قرار دادن نهادهای اسرائیلی استفاده کرده، ارسال کرده بود.

سرویس‌های امنیتی آمریکا و بریتانیا می‌گویند گروه هکری موسوم به «مادی‌واتر» (آب گل‌آلود) مرتبط با جمهوری اسلامی، پشت حملات گسترده سایبری از آسیا تا آفریقا، اروپا و آمریکای شمالی است.

نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد این اتهامات را «بی‌اساس» خوانده است.

بنا بر این گزارش، این فرد متهم، در صورت محکومیت به جرم اقدام به رخنه رایانه‌ای به پنج سال حبس و در خصوص «توطئه برای ارتکاب نفوذ رایانه‌ای» به پنج سال حبس دیگر محکوم می‌شود.

ترکیه می‌گوید با پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو موافقت نمی‌کند

رجب طیب اردوغان می‌گوید نیازی نیست هیئت‌های فنلاندی و سوئدی به ترکیه بیایند

ساعاتی پس از آن که سوئد نیز درپی فنلاند، قصد خود برای درخواست عضویت در ناتو را رسماً تأیید کرد، ترکیه اعلام کرد که با پیوستن این دو کشور به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، موافقت نخواهد کرد.

در حال حاضر ۳۰ کشور عضو پیمان ناتو هستند و طبق مقررات این پیمان، پذیرش عضو جدید مستلزم موافقت یکپارچه تمام اعضای ناتو است. ترکیه یکی از اعضای این سازمان است.

آنکارا برای اولین بار روز جمعه به عضویت فنلاند و سوئد اعتراض کرد و به عنوان دلیل نیز گفت که این دو کشور «میزبان» گروه حزب کارگران کردستان (پ‌کاکا) شده‌اند.

وزارت دادگستری ترکیه روز دوشنبه اعلام کرد که طی پنج سال گذشته سوئد و فنلاند به درخواست استرداد ۳۳ نفر که ترکیه می‌گوید با گروه‌هایی که آن‌ها تروریستی می‌داند، یعنی پ‌کاکا و پیروان فتح‌الله گولن مرتبط هستند، پاسخ مثبت نداده‌اند.

ترکیه همچنین به تعلیق فروش جنگ‌افزار به ترکیه از سال ۲۰۱۹ از سوی سوئد، به دلیل عملیات نظامی آنکارا در سوریه اشاره می‌کند.

به گزارش روزنامه بریتانیایی گاردین، هیئت‌های دیپلماتیک فنلاند و سوئد قصد دارند برای گفت‌وگو در این باره به آنکارا بیایند، اما رجب طیب اردوغان روز دوشنبه ۲۶ اردیبهشت گفت که «آیا آنها می‌آیند که ما را متقاعد کنند؟ ببخشید، اما نیازی نیست چنین زحمتی بکشند.»

تصمیم فنلاند و سوئد برای پیوستن به ائتلاف نظامی غرب پس از آن گرفته شد که تهاجم نظامی روسیه به اوکراین برای این دو کشور نیز نگرانی ایجاد کرده است.

ادارات و مراکز آموزشی تهران روز سه‌شنبه تعطیل خواهد بود

مقامات شهر تهران اعلام کردند که مراکز آموزشی و ادارات در پایتخت روز سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت به دلیل آلودگی هوا تعطیل است.

عابد ملکی، معاون استاندار تهران، اظهار داشت از آنجا که آلودگی هوا در روز سه‌شنبه تشدید خواهد شد مدارس تهران در همه مقاطع همراه دانشگاه‌ها و ادارات سراسر شهر در این روز تعطیل خواهد بود.

به گفته وی، این تصمیم در پی جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوا و با توجه به شاخص آلودگی ۲۳۸ گرفته شده است.

شاخص آلودگی ۲۳۸ در رده شرایط بسیار ناسالم طبقه‌بندی می‌شود. شرایط ناسالم تنها یک رده از شرایط خطرناک پایین‌تر محسوب می‌شود که شاخص ۳۰۱ تا ۵۰۰ را دربرمی‌گیرد.

با این حال همزمانی این تعطیلی با اعتراضات در شهرهای مختلف ایران باعث شده تا برخی کاربران فارسی زبان شبکه‌های اجتماعی تردیدهای خود را درباره علت اصلی چنین تصمیمی ابراز کنند.

شهرهای مختلف ایران طی روزهای اخیر صحنه اعتراضاتی نسبت به شرایط اقتصادی کشور بوده که در بسیاری موارد شعارهایی علیه رهبر جمهوری اسلامی و کلیت حکومت ایران سر داده شده است. ویدیوها از تهران نیز نشان از حضور سنگین نیروهای امنیتی در مناطق مرکزی پایتخت دارد.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری ایرنا و رادیو فردا؛ س.ن

خانواده سعیده خضوعی، شهروند بهایی، خواستار روشن شدن وضعیت او در زندان شدند

سعیده خضوعی، شهروند بهایی

خانواده سعیده خضوعی، شهروند بهایی، در نامه‌ای به غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه ایران، خواستار روشن شدن وضعیت دخترشان در زندان شدند.

خانواده خضوعی، در دومین نامه خود به محسنی اژه‌ای، با اشاره به بازداشت سعیده خضوعی در ۲۲ فروردین سال جاری، پرسیده‌اند که بارها از کارکنان قوه قضائیه درباره علت بازداشت و محل نگهداری او پرسیده‌اند، اما آنها به این پرسش‌ها پاسخی نمی‌دهند و می‌گویند که پیگیر دستگیری و شرایط نگهداری وی نباشید.

این نامه در ادامه می‌گوید که علت فشار بر خانواده حضوعی تنها به خاطر اعتقادشان به دیانت بهایی است و می‌افزاید، «بهایی بودن به قول مسئولان جمهوری اسلامی، هنگامی که در خارج از کشور هستند جرم نیست، اما در داخل کشور گونه‌ای دیگر بدان نگریسته می‌شود».

سعیده خضوعی که اواخر فروردین ماه برای دفاع از اتهامات خود به بازپرسی دادسرای اوین احضار شده بود، بازداشت شد.

پیش از آن نیز ارسلان یزدانی، فرزند خانم خضوعی و همسرش، سمیرا ابراهیمی به طور موقت بازداشت شده بودند. اتهامات خانم خضوعی اعلام نشده است ولی در پرونده فرزند و عروس او اتهاماتی چون «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» مطرح شده بود.

جامعه جهانی بهایی بارها تاکید کرده است اتهام‌های امنیتی که علیه شهروندان بهایی در ایران مطرح می‌شود، کاملا «بی‌اساس» است و تنها دلیل بازداشت بهاییان توسط نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی، اعتقادات و فعالیت‌های مذهبی آنان است.

دفاع شهرام ناظری از معترضان: مردم دنبال حق خود هستند

شهرام ناظری، خواننده پر آوازه ایران، روز دوشنبه ۲۶ اردیبهشت در واکنش به اعتراضات در کشور گفت مردم دنبال حق خود هستند زیرا حق آن‌ها پایمال شده و اعتراض نیز حق آن‌هاست.

آقای ناظری در حاشیه مراسم تجلیل و تقدیر از او در اربیل، مرکز اقلیم کردستان عراق، به خبرنگاران گفت شرایط آن چنان که شایسته مردم است فراهم نشده؛ پس طبیعی است که حق خودشان را بگیرند‌.

در فیلمی که از مصاحبه این خواننده موسیقی سنتی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، او در ادامه می‌گوید مردم جوش آورده‌اند.

شهرام ناظری گفت: مردم گرسنه‌اند و شایسته نیست که تا کمر داخل سطل زباله شده و شرمنده خانواده خود شوند. مردم در تنگنای زیادی قرار دارند و حق خود را می‌خواهند و باید آن را بگیرند.

تاکنون شماری از چهره‌های سرشناس از جمله وریا غفوری، کاپیتان تیم فوتبال استقلال تهران، و جعفر پناهی، کارگردان منتقد سینمای ایران به این اعتراض‌ها و سرکوب خشونت‌آمیز آن واکنش نشان داده‌اند.

اعتراضات مردمی اخیر که جرقه آن از نیمه اردیبهشت امسال در پی اعلام رسمی گران شدن نان و سهمیه‌بندی آن و در واکنش به افزایش چندبرابری قیمت مواد غذایی در ماه‌های اخیر در شماری از شهرهای خوزستان زده شد، هنوز ادامه دارد و به سایر استان‌ها نیز گسترش یافته است.

با استفاده از فیلم مصاحبه ناظری، رادیو فردا/د.خ/ک.ر

نخست‌وزیر جدید سریلانکا: بنزین در کشور تمام شد

سریلانکا از اوایل ماه آوریل صحنه اعتراضات گسترده‌ای بوده است

نخست‌وزیر جدید سریلانکا در میانه بحران اعتراضات داخلی اعلام کرد که ذخیره بنزین کشور تنها کفاف یک روز نیاز داخلی را می‌دهد.

رانیل ویکرماسینگه روز دوشنبه ۲۶ اردیبهشت گفت: کشور به ۷۵ میلیون دلار ارز برای واردات اقلام اساسی نیاز دارد.

او افزود: ماه‌های آتی سخت‌ترین دوران برای سریلانکا خواهد بود و کشور با کمبود اقلام دارویی ضروری نیز مواجه است.

به‌گفته او، دو محموله سوخت با خط اعتباری هند می‌تواند روزهای آینده وارد کشور شود.

آقای ویکرماسینگه پنج‌شنبه هفته گذشته در پی اعتراضات مردمی به دولت تحت کنترل خانواده گوتابایا راجاپاکسا، رئیس‌جمهوری کشور، جایگزین برادر آقای گوتابایا شد.

اعتراضات گسترده مردمی از اوایل ماه آوریل در سریلانکا آغاز شد و رئیس‌جمهوری کشور بسیاری از وزیران را برکنار کرده است. پنج تن از وزیران برکنار شده، از اعضای خانواده راجاپاکسا هستند.

معترضان می‌گویند تا استعفای خود گوتابایا راجاپاکسا به اعتراضات ادامه خواهند داد.

اعتراضات چند هفته گذشته حداقل ۹ کشته و ۳۰۰ زخمی بر جای گذاشته است. گزارش‌ها همچنین از بازداشت حدود ۲۵۰ معترض خبر می‌دهد.

خانواده راجاپاکسا طی نزدیک به دو دهه گذشته قدرت مطلقه کشور را در دست داشته است.

با استفاده از گزارش رویترز و رادیو فردا/د.خ/ک.ر

رشد تولید برق از منابع تجدیدپذیر جهان در سال ۲۰۲۱ رکورد تازه‌ای زد

توربین‌های بادی در مقدونیه

آژانس بین‌المللی انرژی در تازه‌ترین گزارش خود از رکورد رشد تولید برق از منابع تجدیدپذیر طی سال گذشته میلادی خبر داد.

بر اساس این گزارش که روز دوشنبه ۲۶ اردیبهشت منتشر شد، پارسال ۲۹۵ هزار مگاوات انرژی‌های پاک تجدیذیر راه‌اندازی شده که شش درصد بیش از سال ۲۰۲۰ است.

این گزارش می‌افزاید انتظار می‌رود تولید برق از منابع تجدیدپذیر در سال جاری رشدی هشت درصدی را تجربه کند.

آژانس بین‌المللی انرژی می‌گوید به رغم همه‌گیری کرونا و اخلال در زنجیره تامین تجهیزات، افزایش قیمت مواد خام و تاخیر در ساخت‌وسازها، رشد تولید برق از منابع تجدیدپذیر در سال گذشته بیش از آن چیزی بود که پیش‌بینی می‌شد.

چین به تنهایی سهمی ۴۶ درصدی در راه‌اندازی نیروگاه‌های جدید تجدیدپذیر در جهان داشته است و پس از آن، آمریکا و اروپا قرار دارند.

هند در رتبه بعدی ایستاده است و رشد تولید برق پاک آن نسبت به سال ۲۰۲۰ دو برابر شده است.

با استفاده از گزارش آژانس بین‌المللی انرژی/د.خ/ک.ر

خطیب‌زاده، حمایت آمریکا از مطالبات مردم ایران را «ذوق‌زدگیِ بیش‎ از حد» خواند

سعید خطیب‌زاده از آمریکا خواسته است تا به گفته او، «به حاکمیت ملی کشورها احترام بگذارد».

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام حمایت آمریکا از ایستادگی معترضان ایرانی برای احقاق حقوق خود را «ذوق‌زدگیِ بیش از حد آمریکا» خواند.

سعید خطیب‌زاده روز دوشنبه ۲۶ اردیبهشت در ادامه مدعی شد این «ذوق‌زدگی بیش از حد دولت آمریکا» نشان می‌دهد که از «مصون‌سازی و مردمی‌سازی اقتصاد ایران» نگران هستند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه در پیامی توئیتری اعلام کرد که دولت این کشور از حق «تجمع‌های مسالمت‌‌آمیز» و «آزادی بیان» مردم ایران حمایت می‌کند.

ند پرایس، معترضان ایرانی را افرادی «شجاع» خواند که «برای دفاع از حقوق خود می‌ایستند» و گفت: «مردم ایران این حق را دارند که دولت خود را پاسخگو بدانند».

سخنگوی وزار خارجه ایران در واکنش به این توئیت، بر «مصمم بودن» دولت ابراهیم رئیسی برای خنثی‌سازی و بی‌اثر کردن تحریم‌ها، جدا کردن اقتصاد ایران از دلار و «مصون‌سازی اقتصاد» خبر داد و گفت دولت موظف است که این مصون‌سازی را در حد نهایت خود انجام دهد.

آقای خطیب‌زاده از آمریکا خواسته است تا به گفته او، «به حاکمیت ملی کشورها احترام بگذارد».

ایران در روزهای اخیر صحنه اعتراض‌هایی در واکنش به افزایش چشمگیر قیمت مواد غذایی بوده است. مناطق غربی کشور بیشتر صحنه اعتراض‌ها بوده‌ است از جمله شهرهای ایذه و دزفول و اندیمشک در خوزستان، بروجرد و دورود در لرستان، جونقان و فارسان در استان چهارمحال و بختیاری، و دهدشت در استان کهگیلویه و بویراحمد.

با استفاده از گزارش‌ ایسنا، رادیو فردا/د.خ/ک.ر

اوکراین می‌گوید روس‌ها را در منطقه خارکیف تا مرز عقب رانده است

شمال خارکیف

اوکراین می‌گوید نیروهای روسی را در منطقه خارکیف تا مرز عقب رانده و این نشانه موفقیت فزاینده نیروهای اوکراینی در شمال شرق کشور است. خارکیف دومین شهر بزرگ اوکراین است.

وزارت دفاع اوکراین در بیانیه‌ای که روز دوشنبه ۲۶ اردیبهشت منتشر کرده، آورده است: «گردان ۲۲۷ از تیپ ۱۲۷ نیروهای دفاع سرزمینی نیروهای مسلح خارکیف، روس‌ها را بیرون راند و به مرزهای کشوری رسید.»

خبرگزاری‌ها خاطرنشان می‌کنند که این گفته مقام‌های اوکراینی را نمی‌توان فوراً تأیید کرد.

این خبر اما چهار روز پس از آن اعلام می‌شود که سازمان اطلاعات بریتانیا اعلام کرد که نیروهای اوکراینی ضد حمله‌ای را علیه نیروهای «آسیب‌پذیر» روسیه در تلاش برای عقب راندن آنها تا مرز آغاز کرده‌اند.

وزارت دفاع بریتانیا چهار روز پیش در نشست روزانه خود گفت که «خروج نیروهای روسی از منطقه خارکیف، به رسمیت شناختن ضمنی ناتوانی روسیه در تصرف شهرهای کلیدی اوکراین است؛ شهرهایی که روس‌ها در آنها انتظار مقاومت کمی از سوی اهالی داشتند».

سعید مدنی، جامعه‌شناس، بازداشت شد

سعید مدنی، جامعه‌شناس و پژوهشگر اجتماعی

سعید مدنی، جامعه‌شناس و پژوهشگر اجتماعی به اتهام «ارتباط مشکوک خارجی» و «اقدامات ضدامنیتی» بازداشت شد.

خبرگزاری مهر روز دوشنبه، ۲۶ اردیبهشت در خبر کوتاهی بدون اشاره به منبع، این خبر را اعلام کرده و آورده است که این جامعه‌شناس به اتهام «ملاقات با عناصر مشکوک بیگانه و انتقال منویات و خطوط عملیاتی آنها به برخی عناصر سابقه‌دار داخل کشور دستگیر و روانه زندان شد.»

آقای مدنی که هفتم دی پارسال به دعوت دانشگاه ییل ایالات متحده برای گذراندن فرصتی مطالعاتی عازم این کشور بود، با ممانعت سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در فرودگاه نتوانست به این سفر برود و ممنوع‌الخروج شد.

او در همان زمان در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رئیس قوه قضائیه ایران شرح داده بود که دقایقی قبل از پرواز در فرودگاه تحت بازجویی قرار گرفته و در نهایت مامور سازمان اطلاعات سپاه به او گفته که ممنوع الخروج است.

سعید مدنی پژوهش‌های دامنه‌داری در حوزه جنبش‌های اجتماعی و همچنین آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد، خشونت علیه زنان، تن‌فروشی و کودک‌آزاری انجام داده است.

«جنبش‌های اجتماعی و دموکراتیزاسیون»، «خشونت علیه کودکان در ایران»، «درباره اعدام» و «اعتیاد در ایران» از جمله کتاب‌های این نویسنده است. اما با این حال طی سال‌های اخیر انتشار آثار او در کشور با موانعی مواجه بوده است.

او پیش از این چندین بار در سال‌های ۱۳۷۳، ۱۳۷۹، ۱۳۸۰ و ۱۳۹۰ به اتهام‌های سیاسی بازداشت و محکوم شده بود.

سندیکای کارگران شرکت واحد «پرونده‌سازی وزارت اطلاعات» را محکوم کرد

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران روز دوشنبه با صدور بیانیه‌ای آنچه را «پرونده‌سازی، بازداشت و نشر و پخش اکاذیب از طرف وزارت اطلاعات و دیگر نیروهای سرکوب» نامید، محکوم کرد.

این تشکل کارگری با اشاره به تجمعات اعتراضی کارگران، معلمان، بازنشستگان و سایر مزدبگیران و بازداشت شماری از آنان، افزود که «حکومت به راه حل همیشگی، یعنی سرکوب، پرونده‌سازی، بازداشت، پخش اکاذیب» و اتهامات به نوشته این تشکل «نخ‌نمای» امنیتی علیه فعالان کارگری و صنفی بازداشتی متوسل شده است.

این تشکل از نهادهای بین‌المللی کارگری خواست که جمهوری اسلامی را در نشست آتی سازمان جهانی کار تحت فشار قرار دهند.

این سندیکا در پایان خواستار آزادی رضا شهابی، عضو هیئت مدیره خود، و سایر زندانیان سیاسی شد.

در پی شیوع کرونا در کره شمالی، رهبر این کشور به ارتش دستور آماده‌باش داد

«کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی

هم‌زمان با هشدارها درباره شیوع «انفجاری» کرونا در کره شمالی، رهبر این کشور ضمن انتقاد از مقامات این کشور به دلیل عدم موفقیت‌شان در پیشگیری از این بیماری، به ارتش برای رسیدگی به وضعیت فعلی، فرمان آماده‌باش داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از رسانه‌های دولتی کره شمالی، کیم جونگ اون رهبر این کشور روز دوشنبه، ۲۶ فرورین مقامات این کشور را «غیرمسئول» خواند و عامل همه‌گیری کرونا در این کشور را «توزیع نشدن درست دارو» به دلیل «عدم اقدام به‌موقع اعضای کابینه و بخش درمان» اعلام کرد.

او هم‌چنین به ارتش این کشور دستور داد تا «برای تثبیت فوری عرضه دارو در پیونگ یانگ، پایتخت کره شمالی که بر اساس اعلام رسمی هفته گذشته اولین مورد ابتلا به اومیکرون در آن شناسایی شده بود، دست به کار شود.

کره شمالی، ۲۳ اردیبهشت اولین مورد مرگ ناشی از کرونا را در این کشور تایید کرد. رسانه‌های دولتی این کشور همزمان اعلام کردند که صدها هزار نفر نیز علائم تب را نشان داده‌اند.

این در حالی است که کره شمالی از زمان همه‌گیری کرونا در دو سال گذشته تا چندی پیش هیچ مورد تاییدشده ابتلا به کووید-۱۹ را اعلام نکرده بود.

یون سوک یول، رئیس‌ جمهور جدید کره جنوبی در روزهای گذشته اعلام کرده بود که قصد دارد واکسن‌های کووید ۱۹ و سایر خدمات پزشکی را در اختیار کره شمالی قرار دهد و قرار است جزئیات نحوه کمک‌رسانی را با پیونگ‌یانگ در میان بگذارد.

کارشناسان پیشتر ارقام منتشرشده رسمی در مورد کرونا در کره شمالی را بخش کوچکی از آمار واقعی بیماری عنوان کرده و درباره مرگ هزاران نفر در این کشور هشدار داده‌ بودند.

خبرگزاری رسمی کره شمالی (KCNA) در تازه‌ترین گزارش خود از مرگ ۵۰ نفر و ابتلای بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر به «تب» در این کشور خبر داده و اعلام کرده است که تنها نیم میلیون نفر از مبتلایان تحت درمان هستند.

رهبر کره شمالی و به پیروی از او مقامات این کشور به جای واژه‌ها و اصطلاحاتی که به‌طور مستقیم به ویروس کرونا و بیماری ناشی از آن اشاره دارد، از کلمه «تب» استفاده می‌کنند.

وزارت ارشاد قم یک نمایش را به دلیل حجاب بازیگران و رنگ پرچم توقیف کرد

صحنه‌ای از نمایش «رابینسون کروزو» به کارگردانی علیرضا کوشک‌جلالی

وزارت ارشاد قم یک نمایش را به دلیل «حجاب بازیگران» و «رنگ یک پرچم» در صحنه نمایش که از آن به عنوان «نماد همجنسگرایی» نام برده شده است، توقیف کرد.

سعید برجعلی، بازیگر و دستیار کارگردان نمایش «رابینسون کروزو» روز یک‌شنبه، ۲۵ اردیبهشت درباره جزئیات توقیف این نمایش پس از یک شب اجرا در قم گفته است که دستور توقیف با دستور «مدیر کل ارشاد استان» و با وجود تایید دوباره شورای «نظارت و ارزشیابی شهر قم» مبنی بر نبود هیچ‌گونه مشکلی در اجرای این نمایش صورت گرفته است.

این در حالی است که به گفته آقای برجعلی این نمایش درباره «جنگ و صلح» بوده و مسئله چتر نیز با جایگزین کردن چتری با رنگ دیگر قابل حل بوده است.

بازیگر نمایش «رابینسون کروزو» در ادامه درباره موضوع «حجاب بازیگران» نیز گفته است: «حجاب تماشاگران به گروه اجرایی ربطی ندارد و حراست سالن می‌تواند در این زمینه به آنان تذکر بدهد.»

با این حال به گفته آقای برجعلی ماموران حراست با حضور در سالن نمایش در شب اجرا به تماشاگرانی که از نظر آن‌ها حجاب‌شان مسئله داشته، اجازه ورود نداده‌اند.

نمایش «رابینسون کروزو» به کارگردانی علیرضا کوشک‌جلالی، کارگردان مقیم آلمان در سال ۱۳۹۸ و پیش از همه‌گیری کرونا به مدت ۲۸ شب در قم اجرا شده بود و اردیبهشت امسال نیز بار دیگر از سوی شورای نظارت و ارزشیابی مجوز نمایش گرفت.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG