لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۳۷

کاهش مشخص شمار پناهجویان در آلمان در سال ۲۰۱۷


پناهجویان در ایستگاه قطار پاساو، آلمان

‌در حالی‌که شماری نزدیک به ۹۰۰ هزار پناهجو در سال ۲۰۱۵ وارد آلمان شده بودند، برآوردهای فعلی نشان می‌دهد این رقم به کم‌تر از ۲۰۰ هزار نفر در سال میلادیِ روبه‌پایان رسیده‌است.

گروه بزرگی از پناهجویان در سال‌های پیش، و پس از پیشروی‌های عمده گروه موسوم به حکومت اسلامی در عراق و سوریه، و دیگر بحران‌ها و تنش‌ها در مناطق مختلف از جمله در آفریقا و افغانستان، از زمین و دریا راهی اروپا شدند.

ورود پناهجویان به کشورهای اروپایی، با بحران‌ها و تنش‌های سیاسی در این کشورها همراه شد، از جمله در خود آلمان که آنگلا مرکل، صدراعظم آن کشور را هدف انتقادهایی در مورد سیاست‌ موسوم به «درهای باز» قرار دارد.

کارشناسان می‌گویند کاهش فعلی پناهجویان ناشی از جلوگیری از عزیمت آن‌ها از طریق مسیرهای بالکان و نیز توافق ترکیه و اتحادیه اروپا است.

ترکیه و اتحادیه اروپا به توافقی رسیده بودند که بر پایه آن، آنکارا جلوی گذر پناهجویان از مرزهای خود به یونان، و درنتیجه اتحادیه اروپا را می‌گیرد و در مقابل اتحادیه اروپا نیز وعده داد روند رسیدگی به شرایط مسافرت بدون‌روادید شهروندان ترک، و عضویت آن در اتحادیه را تسریع بخشد.

اتحادیه اروپا در عین حال تعهد داد کمکی ۶ میلیارد دلاری در اختیار آنکارا بگذارد تا هزینه پناهجویانی شود که به خاک ترکیه برگشت داده می‌شوند.

طی ماه‌های پس از این توافق، در بازه‌های زمانی که روابط پرفراز و نشیب آنکارا و کشورهای اروپایی با تنش‌هایی روبه‌رو شد، دولت ترکیه تهدید کرد به همکاری‌ها پایان می‌دهد.

در عین حال آلمان نیز به‌تازگی برخی کمک‌های مالی را، با هدف ایجاد انگیزه‌های بازگشت در میان پناهجویان به کشورهای زادگاه خود ارائه کرده‌است. هرچند بنا بر اعلام وزارت کشور آلمان، از آغاز ماه دسامبر تا کنون، یعنی در کم‌تر از سه هفته گذشته، تنها شماری در حدود ۲۰۰ پناهجو، عمدتا از روسیه، عراق و افغانستان، برای گرفتن این کمک‌ها ابراز تمایل کرده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG