لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۶:۳۸

انتشار گزارش‌هايی در مورد مذاکرات آمریکا و روسیه برای تبادل زندانیان دو کشور


پل ویلان (تصویر سمت چپ)، ویکتور بوت (تصویر وسط) و کنستانتین یاروشنکو

رسانه‌های روسیه گزارش داده‌اند که مسکو و واشینگتن در روزهای اخیر در مورد احتمال مبادله پل ویلان، شهروند آمریکایی که چند روز پیش در دادگاهی در مسکو به اتهام جاسوسی به ۱۶ سال زندان محکوم شد، با دو زندانی روس در آمریکا مذاکره کرده‌اند.

خبرگزاری اینترفکس روز چهارشنبه ۲۸ خرداد به نقل از یک مقام روس بدون ذکر نام او گزارش داد که در این مذاکرات احتمال تبادل دو زندانی روس به نام‌های ویکتور بوت و کنستانتین یاروشنکو با پل ویلان مطرح شده است.

این مقام روس به خبرگزاری اینترفکس گفت: «اگر توافق شود به احتمال زیاد تبادل زندانیان پس از عفو پل ویلان توسط ولادیمیر پوتین و عفو دو زندانی روس توسط دونالد ترامپ انجام خواهد شد».

گزارش خبرگزاری اینترفکس تازه‌ترین شواهدی است که نشان می‌دهد به احتمال زیاد دستگیری و محکومیت پل ویلان در روسیه برگی برای معامله آن کشور با آمریکا در مورد آزادی زندانیان روس بوده است.

ویکتور بوت سال ۲۰۰۸ بر اساس حکم بازداشتی که توسط دادستانی آمریکا صادر شد در تایلند دستگير و به آمریکا تحویل داده شد. او که به خاطر نقش فعال در قاچاق اسلحه «تاجر مرگ» لقب گرفته بود سه سال بعد به جرم قاچاق اسلحه و جرایم دیگر محاکمه و به زندان محکوم شد.

کنستانتین یاروشنکو در حال گذراندن ۲۰ سال زندان به جرم قاچاق کوکائین به آمریکاست.

در پی صدور حکم زندان پل ویلان در روز ۲۶ خرداد ولادیمیر ژربنکوف وکیل او گفت صدور این حکم قابل پیش‌بینی بود چون «هیچ کس این نکته را پنهان نمی‌کرد که مسکو به دنبال یافتن راهی برای آزاد کردن زندانیان روس در آمریکاست».

همان روز سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، در مصاحبه‌ با خبرگزاری دولتی نووستی گفت: «ما هنوز به مواضع قبلی خود وفاداریم و این گزینه‌ها بارها به دولت آمریکا پیشنهاد شده است».

دیوید، برادر پل ویلان، به رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی گفت به اعتقاد او نیز دولت روسیه در پی مبادله برادرش با زندانیان روس است.

او افزود: «دولت روسیه از سال‌ها پیش با صراحت اعلام کرده که خواستار آزادی و بازگشت زندانيان خود از جمله ویکتور بوت و کنستانتین یاروشنکو است. در روش روسیه اجرای عدالت نوعی معامله و خرید و فروش است. ولی این به آن معنی نیست که دیگران معامله پیشنهادی آنها را می‌پذیرند».

دیوید ویلان در ادامه عنوان کرد: «دولت آمریکا در مواضع علنی خود اعلام کرده که به تبادل زندانیان تمایل ندارد. با توجه به این موضع‌گیری‌های علنی احتمال پذیرش نوعی معامله از سوی آمریکا واقعا تعجب‌آور خواهد بود».

آقای ویلان افزود احتمال دیگر این است که دولت روسیه به دنبال پس گرفتن چند ساختمان دیپلماتیک باشد که سال ۲۰۱۶ و در واکنش به افشای دخالت‌های مسکو در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا تعطیل شدند.

تاتیانا موسکالکووا، کمیسر حقوق بشر روسیه، روز ۲۸ خرداد گفت نمی‌تواند خبر مذاکره در مورد تبادل زندانیان را تایید کند ولی به خبرگزاری اینترفکس گفت: «هر اقدامی برای بازگرداندن شهروندان روسیه به کشور اقدامی بشردوستانه است».

پل ویلان، ۵۰ ساله است و علاوه بر شهروندی آمریکا تابعیت بریتانیایی، کانادایی و ایرلندی دارد. او تفنگدار سابق نیروی دریایی آمریکاست و هنگام بازداشت در سال ۲۰۱۸ مدیر بخش امنیتی یک شرکت آمریکایی تولید قطعات خودرو بود.

او برای شرکت در مراسم عروسی یکی از دوستانش به مسکو رفته بود.

دادستانی روسیه مدعی است در وسایل آقای ویلان یک حافظه کامپیوتری پیدا کرده که حاوی اطلاعات محرمانه است.

آقای ویلان می‌گوید بازداشت او صحنه‌سازی شده بود و این حافظه کامپیوتری را که فکر می‌کرده حاوی عکس‌های مراسم عروسی است یکی از آشنایان قبل از بازداشت به او داده است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG