لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۷:۴۷

اسکای‌نیوز عربی: کشته شدن شماری از نیروهای وابسته به ایران در انفجارهای حما‎


شبکه تلویزیونی بریتانیایی اسکای نیوز به زبان عربی از وقوع چند انفجار در فرودگاه شهر حما در سوریه خبر داده و مدعی شده که نیروهای وابسته به سپاه پاسداران ایران در میان کشته‌های ناشی از انفجار هستند.

بر اساس ادعای این شبکه، از ساعت ۳ بعدازظهر دمشق به بعد به تناوب، چهار انفجار در فرودگاه حما شنیده شد. در فیلم‌ها و تصاویر انتشار یافته در شبکه‌های اجتماعی از سوریه، حلقه‌های دود برخاسته از منطقه فرودگاه حما در غرب شهر دیده می شود.

اسکای نیوز شمار شبه نظامیان کشته شده وابسته به ایران را ۵۷ نفر دانست؛ ادعایی که هیچ منبع دیگری آن را تایید نکرد. مقامات سیاسی یا نظامی سوریه یا ایران نیز به رخدادهای جمعه حما واکنشی نشان نداده‌اند.

اما اسکای نیوز عربی مدعی است که با وقوع انفجارها، بدستور بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، بالگردهای ارتش این کشور از فرودگاه تخلیه شده‌اند.

به ادعای این شبکه، موشک‌های سامانه ایرانی «باور ۳۷۳» که بخشی از تجهیزات نظامی نیروهای وابسته به ایران و شبه نظامیان این کشور در حما بود، آسیب دید.

ایران تابستان ۱۳۹۵ سامانه «باور ۳۷۳» را بر اساس موشک‌های زمین به هوا، با عنوان «پدافند هوایی دوربرد» با «قابلیت رقابت با سامانه اس ۳۰۰ روسیه» در تهران رونمایی کرد.

تلویزیون دولتی سوریه، هر چند به سرعت از منطقه گزارش داد اما به «نقص فنی» و همچنین به گرمای هوا به عنوان دلایل بروز حریق اشاره کرد.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه که از بریتانیا رخدادهای جنگ هفت ساله سوریه را رصد می‌کند، در گزارش رخدادهای حما تنها به هویت یازده نظامی سوری کشته شده اشاره کرد هر چند که افزود، ده‌ها تن زخمی هستند.

ارتش سوریه پنجشنبه گفته بود که منطقه حما «از وجود تروریست‌ها پاکسازی شده است». هر چند که در برخی نقاط درگیری‌ها ادامه دارد.

فرودگاه نظامی حما سومین فرودگاه مهم سوریه است؛ آخرین بار این فرودگاه و همزمان فرودگاه حلب، سه شنبه شب هجدهم اردیبهشت بمباران شد؛ رسانه‌های منطقه و همچنین جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، آن حملات را به اسرائیل نسبت دادند، اما اسرائیل سکوت کرد.

اسرائیل اما بامداد پنجشنبه بیستم اردیبهشت، خبر داد که «به بیش از پنجاه هدف وابسته به شاخه قدس سپاه پاسداران ایران در سوریه»، در واکنش به حملات راکتی از سوریه به سوی جولان اسرائیلی نشین، حمله کرده است.

حملات اسرائیل در بیستم اردیبهشت به سوریه با بازگشت نخست وزیر اسرائیل از مذاکراتش با رییس جمهوری روسیه در مسکو همزمان شد.

در صورت درستی ادعای شبکه اسکای نیوز عربی در خصوص آسیب دیدن موشک‌های ایرانی در انفجارهای جمعه بیست و هشتم اردیبهشت در فرودگاه حما، این رخداد نیز تنها چند ساعت بعد از بازگشت بشار اسد از سفر او به سوچی و دیدارش با ولادیمیر پوتین انجام شده است.

در این میان، بررسی رسانه‌های ایران نشان می‌دهد که جسد شماری از نیروهای افغانستانی با عنوان «مدافع حرم» از تیپ فاطمیون که در سوریه کشته شده‌اند، در روزهای گذشته در شهرهای مختلف، مانند تهران و قم تشییع شده و از جمله علی سعیدی، از روحانیون ارشد قم، در تشییع جنازه سالم صفرزاده شرکت کرده است.

علی آخوندی، وزیر راه و شهرسازی ایران که به سوریه رفته و جمعه در دمشق با بشار اسد و نیز با همتای سوریه‌ای خود جداگانه دیدار کرد، گفت «ایران آماده بازسازی سوریه است».

دیدن نظرات (۳۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG