لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ تهران ۲۱:۴۶

خبرهای کوتاه

حملات هوایی ترکیه به شمال سوریه دست‌کم ۱۱ کشته برجای گذاشت

دولت بشار اسد و رسانه‌های کرد سوریه می‌گویند حملات هوایی ترکیه به شمال عراق دست‌کم ۱۱ کشته برجای گذشته است.

حملات هوایی روز سه‌شنبه ۲۵ مرداد به غرب شهر کوبانی در شمال سوریه در پی افزایش تنش‌ها میان نیروهای کرد مورد حمایت آمریکا و ترکیه انجام شده است.

دیدبان حقوق بشر سوریه، مستقر در بریتانیا و وابسته به مخالفان بشار اسد، نیز کشته شدن دست‌کم ۱۱ نفر در حملات ترکیه را تایید کرده و گفته است معلوم نیست آیا همه آن‌ها سرباز سوری بوده‌اند یا نه.

این گزارش می‌گوید هشت نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند.

هاوار نیوز، خبرگزاری وابسته به مناطق نیمه‌مختار کردهای سوریه، از کشته شدن ۱۶ سرباز سوری خبر داده و «خبرگزاری کردستان» نیز شمار کشته‌ها را ۲۲ نفر گزارش کرده است.

ترکیه از سال ۲۰۱۶ سه عملیات نظامی گسترده در شمال سوریه و مناطق کردنشین انجام داده است.

ترکیه می‌گوید این مناطق به پایگاهی برای نیروهای تروریستی شبه‌نظامی کرد، از جمله پ‌ک‌ک، تبدیل شده است.

وزارت دفاع ترکیه هنوز گزارشی درباره حمله روز سه‌شنبه نداده است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس/د.خ/ک.ر

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

دادستانی بلژیک در مورد «مداخله» روسیه در پارلمان اروپا تحقیق می‌کند

الکساندر دی کرو، نخست‌وزیر بلژیک
الکساندر دی کرو، نخست‌وزیر بلژیک

الکساندر دی کرو، نخست وزیر بلژیک می‌گوید در پی طرح اتهاماتی علیه برخی از اعضای پارلمان اروپا مبنی بر ترویج پروپاگاندای روسیه در ازای دریافت پول، دادستانی این کشور تصمیم گرفته در مورد «مداخله» مسکو در این نهاد تحقیق کند.

آقای دی کرو روز جمعه ۲۴ فروردین اعلام کرد: «مقامات قضایی بلژیک معتقدند که این مداخلات باید تحت پیگیرد قرار بگیرد. پرداخت پول در خاک بلژیک روی نداده ولی مداخلات در حیطه قضایی کشور ما روی داده است.»

به گفته او، بلژیک به عنوان کشور میزبان نهادهای اروپایی «مسئول است حق تمامی شهروندان برای شرکت در انتخابات آزاد و امن را تضمین کند.»

نخست وزیر بلژیک خاطر نشان کرد موضوع «دخالت‌های» روسیه که در آستانه انتخابات پارلمان اروپا در ماه ژوئن اهمیت ویژه‌ای دارد در جلسه هفته آینده رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا مطرح خواهد شد.

به گفته دی کرو، «یکی از اهداف مشخص مسکو کمک به انتخاب نامزدهای طرفدار روسیه در انتخابات پارلمان اروپا و تقویت گفتمان هوادار روسیه در نهادهای تصمیم گیرنده اروپایی است.»

یک سخنگوی دادستانی بلژیک هم به خبرگزاری فرانسه گفت این تحقیقات از روز پنجشنبه ۲۳ فروردین آغاز شده است.

دولت بلژیک چندی پیش اعلام کرد که نهادهای امنیتی و اطلاعاتی این کشور به این نتیجه رسیده‌اند که برخی از اعضای پارلمان اروپا برای ترویج پروپاگاندای روسیه از آن کشور پول دریافت کرده‌اند.

جمهوری چک نیز ماه گذشته خبر داد که نهادهای امنیتی آن کشور شبکه‌ای را کشف کرده‌اند که از اعضای پارلمان اروپا برای ترویج پروپاگاندای روسیه از طریق وبسایت خبری «صدای اروپا» مستقر در پراگ استفاده می کند.

نخست وزیر بلژیک گفت: «نهادهای امنیتی ما معتقدند که پرداخت پول اتفاق افتاده است. اگر پرداخت رشوه بوده حتماً دو طرف در آن دخیل هستند، کسی که پول را پرداخت کرده و افرادی که پول را دریافت کرده‌اند.»

فراکسیون احزاب سبز در پارلمان اروپا و یک روزنامه در جمهوری چک گفته‌اند نمایندگان مظنون به دریافت پول، از روسیه از کشورهای بلژیک، فرانسه، آلمان، هلند، مجارستان و لهستان هستند.

وبسایت خبری «پولیتیکو» نیز گزارش داد که ۱۶ نماینده پارلمان اروپا که در برنامه‌های وبسایت «صدای اروپا» شرکت کرده‌اند، همه از احزاب راست افراطی هستند.

فراکسیون‌های همه احزاب اصلی در پارلمان اروپا نیز خواستار تحقیقات جداگانه این نهاد در مورد ترویج پروپاگاندای روسیه شده‌اند.

سال گذشته نیز رسوایی دیگری که «قطر گیت» نام گرفت خبر‌ساز شد. در آن ماجرا تعدادی از اعضای پارلمان اروپا به دریافت پول برای پیشبرد منافع قطر و مراکش متهم شدند. با این حال هر دو کشور این اتهام را رد کرده‌اند.

اتحادیه اروپا شاخه‌های نظامی حماس و جهاد اسلامی را به‌دلیل خشونت جنسی تحریم کرد

تصاویر شماری از گروگان‌های اسرائیلی ربوده‌شده به غزه
تصاویر شماری از گروگان‌های اسرائیلی ربوده‌شده به غزه

اتحادیه اروپا روز جمعه شاخه‌ نظامی حماس و جهاد اسلامی را به‌دلیل خشونت جنسی در حمله ۱۵ مهرماه به اسرائیل، در فهرست تحریم‌های مرتبط با این موضوع قرار داد.

حماس و جهاد اسلامی پیشتر توسط اتحادیه اروپا به عنوان سازمان‌های تروریستی معرفی شده بودند.

به گزارش رویترز، اتحادیه اروپا روز جمعه ۲۴ فروردین ماه اعلام کرد که گردان‌های عزالدین قسام و قدس که به ترتیب شاخه‌های نظامی گروه افراطی حماس و جهاد اسلامی‌ هستند، در فهرست تحریم‌های حقوق بشری قرار گرفتند.

کارشناسان سازمان ملل پیشتر درباره وقوع خشونت‌های جنسی، از جمله تجاوز و تجاوز گروهی در جریان حمله روز ۱۵ مهرماه (هفتم اکتبر) گروه افراطی حماس به اسرائیل هشدار داده بودند.

گروهی از کارشناسان سازمان ملل متحد در گزارشی اعلام کرده بودند که «دلایلی منطقی» برای باور به وقوع خشونت‌های جنسی، از جمله تجاوز و تجاوز گروهی در جریان حمله روز هفتم اکتبر گروه افراطی حماس به اسرائیل وجود دارد.

گزارش ۲۴ صفحه‌ای سازمان ملل متحد در این زمینه می‌گوید: «اطلاعات ضمنی موثقی که می‌تواند نشان‌دهنده برخی اشکال خشونت جنسی، نظیر ختنه زنان، شکنجه جنسی یا رفتار ظالمانه، غیرانسانی و تحقیرکننده باشد، به دست آمده است».

کشورهای اتحادیه اروپا به همین دلیل اعلام کرد‌ه‌اند که گردان‌های «عز‌الدین قسام» و «قدس» و «نیروهای نخبه»، نیروی تکاور دریایی، و از اعضای گردان‌های عزالدین قسام، اکنون در معرض مسدود شدن دارایی‌ها و ممنوعیت سفر به اتحادیه اروپا قرار دارند.

در حال حاضر نیز ارائه وجوه به این دو شاخه نظامی به طور مستقیم یا غیرمستقیم ممنوع است.

اسرائیل، ‌آمریکا و شماری از کشورهای جهان همواره تهران را به حمایت از گروه‌های فلسطینی حماس و جهاد اسلامی که تروریست می‌نامند،‌ متهم کرده‌اند. در مقابل،‌ جمهوری اسلامی ایران آنها را «جنبش‌های رهایی‌بخش اسلامی» توصیف می‌کند.

کشتی آزاد ایران با پنج مدال طلا قهرمان آسیا شد

امیرحسین زارع، عضو تیم ملی کشتی آزاد ایران و قهرمان وزن ۱۲۵ کیلوگرم آسیا
امیرحسین زارع، عضو تیم ملی کشتی آزاد ایران و قهرمان وزن ۱۲۵ کیلوگرم آسیا

رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی آسیا به میزبانی بیشکک، با قهرمانی ایران به پایان رسید.

کشتی‌گیران ایران با کسب پنج مدال طلا، سه برنز و اختلاف ۶۰ امتیازی با ژاپن، روی سکوی قهرمانی ایستادند.

در روز پایانی مسابقات، امیرحسین فیروزپور در ۹۲ کیلوگرم و امیرحسین زارع در دسته فوق سنگین طلایی شدند.

زارع دارنده دو طلای جهانی و دو برنز جهان و المپیک، مانند بازی‌های آسیایی هانگژو بدون دادن امتیاز، حرف اول را زد.

در روز نخست رحمان عموزاد، امیرمحمد یزدانی و محمد نخودی قهرمان شده بودند.

در این رقابت‌ها محمدحسین محمدیان، هادی وفایی‌پور و حسین ابوذری سه مدال برنز ایران را به گردن آویختند.

دست ایران در وزن‌های اول و دوم از کسب مدال کوتاه ماند و ابراهیم خواری به اتفاق رضا اطری از دستیابی یه مدال بازماندند.

دو طلا به ژاپن رسید. بحرین، قرقیزستان و قزاقستان نیز هم هر کدام یک مدال طلا را به خود اختصاص دادند.

عدالت برای ایران: غرب محافظت از جامعه مدنی ایران در خارج از کشور را افزایش دهد

تجمع ایرانیان مخالف جمهوری اسلامی در برلین، پایتخت آلمان
تجمع ایرانیان مخالف جمهوری اسلامی در برلین، پایتخت آلمان

سازمان «عدالت برای ایران» با اشاره به افزایش چشمگیر فشارها «بر کلیت جامعهٔ مدنی ایران در تبعید»، از جامعهٔ جهانی به ویژه دولت‌های اروپایی خواست «اقدامات خود را برای محافظت از افراد تحت تهدید» را افزایش دهند.

این سازمان حقوق بشری روز جمعه، ۲۴ فروردین‌ماه، در بیانیه‌ای همچنین از مری لاولور، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور مدافعان حقوق بشر و آیرین خان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور آزادی بیان، خواست «تهدیدات جمهوری اسلامی علیه خبرنگاران و مدافعان حقوق بشر» را محکوم کنند.

در این بیانیه با بیان اینکه مقامات جمهوری اسلامی «بارها از تریبون‌های رسمی خبرنگاران و مدافعان حقوق بشر را تهدید کرده‌اند»، آمده است: «این تهدیدات اکنون به سطح خطرناک‌تری رسیده است.»

عدالت برای ایران با اشاره به اقدامات ماه‌های گذشتهٔ نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی اعلام کرده این موارد «نشان می‌دهد که مقامات جمهوری اسلامی تا چه اندازه در حمله به جامعهٔ مدنی ایران جسور شده‌اند».

جمهوری اسلامی که سابقهٔ حذف فیزیکی مخالفان خود در دوره‌های مختلف تاریخی در داخل و خارج از کشور را دارد، در سال‌های اخیر روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی متعدد خارج از کشور را از طریق فضای مجازی به حذف فیزیکی تهدید کرده یا بر خانواده‌های آنها در داخل کشور فشار آورده است.

در سال‌های گذشته بسیاری از فعالان حقوق بشر و روزنامه‌نگاران خارج از ایران از جمله در رادیوفردا شواهدی را در این زمینه در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند.

در همین زمینه شبکه ایران اینترنشنال خبر داد که پوریا زراعتی، از مجریان این شبکه، روز جمعه، دهم فروردین، در لندن هدف حمله چند «مرد ناشناس» قرار گرفته است.

این شبکهٔ تلویزیونی در آبان ۱۴۰۱، در بحبوحه اعتراضات «زن، زندگی، آزادی»، نیز از تهدید سپاه پاسداران علیه دو تن از خبرنگاران خود خبر داده بود.

کتاب خاطرات الکسی ناوالنی به عنوانِ «آخرین پیام او» منتشر می‌شود

الکسی ناوالنی
الکسی ناوالنی

کتاب خاطرات الکسی ناوالنی، یکی از سرشناس‌ترین مخالفان ولادیمیر پوتین که در زندان جان سپرد، قرار است آبان ماه ۱۴۰۳ با عنوان «وطن‌پرست» منتشر شود؛ کتابی که به گفته ناشر آن «آخرین پیام ناوالنی به جهان» خواهد بود.

به گزارش آسوشیتدپرس، یولیا ناوالنایا، همسر آقای ناوالنی، در بیانیه‌ای که روز پنجشنبه ۲۳ فروردین، توسط ناشر این کتاب منتشر شد، اعلام کرد که «این کتاب نه تنها گواهی بر زندگی الکسی است بلکه تعهد او به مبارزه با دیکتاتوری را نشان می‌دهد؛ مبارزه‌ای که او همه چیز خود از جمله جانش را برای آن فدا کرد».

به گفته یولیا ناوالنیا خوانندگان با خواندن این کتاب مرد شجاع و صادقی را می‌شناسند که کتابش الهام بخش دیگران است برای ایستادگی در برابر ظلم.

الکسی ناوالنی، سرشناس‌ترین چهره سیاسی مخالف ولادیمیر پوتین، روز ۲۷ بهمن در يک زندان امنیتی در مناطق قطبی شمال روسیه در سن ۴۷ سالگی درگذشت.

او پس از بازگشت از آلمان در ژانویه ۲۰۲۱ به زندان افتاد، و در حال گذراندن محکومیت ۱۹ ساله خود به اتهام «افراط‌گرایی» بود.

مرگ او با تردید‌های بسیاری همراه بود و دولت‌های غربی، ولادیمیر پوتین را مسئول مرگ ناوالنی دانستند و در این رابطه تحریم‌هایی نیز علیه دولت روسیه وضع کردند.

با این وجود دولت روسیه تأکید کرد که مرگ الکسی ناوالنی طبیعی بوده و به گفته ولادیمیر پوتین «اتفاقی بوده که افتاده‌ است».

انتشارات آلفرد ای. کناف که روی چاپ این کتاب کار می‌کند گفته که آقای ناوالنی کار روی این کتاب را در آلمان آغاز کرده و در روسیه نیز در داخل و خارج از زندان به نوشتن آن ادامه داده است.

به گفته انتشارات آلفرد ای. کناف که مرکز آن در نیویورک است، الکسی ناوالانی در این کتاب جزئیاتی از نامه‌های «هرگز دیده نشده خود از زندان را منتشر می‌کند و به شرح وقایعی از دوران سیاسی و سوء قصدهای علیه او، زندگی نزدیکانش و مبارزات خستگی ناپذیر خودو هم‌رزمانش علیه دیکتاتوری می‌پردازد».

بر اساس گزارش این انتشارات، این کتاب «آخرین پیام او است به جهان که شرحی تاثیرگذار از آخرین سال‌های زندگی او در بی‌رحمانه‌ترین زندان روی زمین است و نشان می‌دهد چرا اصول آزادی فردی اهمیت زیادی دارد».

به گفته همسر آقای ناوالنی این کتاب تاکنون به ۱۱ زبان ترجمه شده و «قطعاً» ترجمه روسی آن نیز منتشر خواهد شد.

شرکت عربستان در رقابت‌های ملکه زیبایی قطعی نیست؛ انتخاب اولین ملکه زیبایی پارسی‌تبار

تصویر مربوط به مسابقات ملکه زیبایی جهان در سال ۲۰۲۳ میلادی است
تصویر مربوط به مسابقات ملکه زیبایی جهان در سال ۲۰۲۳ میلادی است

برگزارکننده رقابت‌های «ملکه زیبایی» جهان می‌گوید شرکت عربستان سعودی در این مسابقات تائيد نشده و برای نخستین‌بار جایگاهی نیز برای ملکه زیبایی پارسی‌تباران در نظر گرفته شده است.

سازمان برگزارکننده این مسابقات، روز جمعه ۲۴ فروردین گزارش‌ها در مورد شرکت عربستان سعودی در این مسابقات را «غلط» توصیف و تکذیب کرد.

این سازمان در بیانیه‌ای که برای شبکه خبری سی‌ان‌ان ارسال کرده و در وبسایتش منتشر شده، اعلام کرده که «هیچ روند گزینشی در عربستان سعودی انجام نشده و این ادعاها غلط و گمراه کننده هستند.»

سازمان برگزارکننده مسابقات ملکه زیبایی جهان در ادامه بیانیه خود افزود:«ما در حال بررسی دقیق نامزدهای بالقوه برای شرکت در مسابقات سال ۲۰۲۴ هستیم و مشارکت عرسبتان سعودی هنوز تائید نشده است. تا زمانی که این موضوع توسط کمیته مسئول تائید نشود عربستان سعودی امکان شرکت در این مسابقات را نخواهد داشت.»

این در حالیاست که رومی القحطانی، مدل و ملکه زیبایی عربستان سعودی روز ۲۴ مارس در شبکه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام، فیسبوک و تیک‌تاک، نوشت که به شرکت در مسابقات ملکه زیبایی جهان افتخار می‌کند و این اولین حضور کشورش در این مسابقات خواهد بود.

در تصویری که خانم القحطانی همراه این پیام منتشر کرد، او حمایلی منقش به «ملکه زیبایی عربستان سعودی» به تن دارد و در کنار پرچم ملی این کشور ایستاده است.

نوشته او به طور گسترده در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته و توسط رسانه‌ها پوشش داده شد.

به رغم رد ادعای او توسط برگزارکنندگان مسابقات ملکه زیبایی، پیام و عکس خانم القحطانی هنوز در صفحه او در شبکه‌های اجتماعی باقی مانده است.

سخنگوی سازمان برگزارکننده مسابقات ملکه زیبایی جهان به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت:«ما نمی دانیم که خانم رومی القحطانی به چه دلیل نامزدی خود را در این مسابقات اعلام کرده است. ولی اگر او می‌خواهد در رقابت‌های عربستان سعودی شرکت کند باید مثل همه نامزدهای دیگر روند گزینش را طی کند.»

اين سخنگو همچنین تأیید کرد که امسال برای اولین بار در چارچوب ضوابط جدیدی که «ملکه زیبایی میراث فرهنگی» نام گرفته است جایگاهی نیز برای «ملکه زیبایی پارسی‌تباران» در نظر گرفته شده است.

تمام زنان «پارسی‌تبار» در سراسر جهان می توانند برای کسب این مقام رقابت کنند و برنده آن همچون نامزدان همه کشورها در مرحله نهایی مسابقات شرکت خواهد کرد.

در مسابقات ملکه زیبایی سال ۲۰۲۴ که بخش نهایی آن در ماه سپتامبر در مکزیک برگزار می شود نمایندگان بیش از صد کشور شرکت خواهند کرد.

آلمان سه نوجوان را به اتهام «طراحی یک حملهٔ اسلام‌گرایانه» بازداشت کرد

آلمان در حال حاضر در بحبوحهٔ جنگ میان اسرائیل و گروه افراطی حماس نگران حملات گروه‌های اسلامگرا است
آلمان در حال حاضر در بحبوحهٔ جنگ میان اسرائیل و گروه افراطی حماس نگران حملات گروه‌های اسلامگرا است

سه نوجوان در آلمان به ظن برنامه‌ریزی حمله‌ای با انگیزه‌های اسلام‌گرایانه بازداشت شده‌اند.

دادستان آلمان روز جمعه، ۲۴ فروردین‌ماه، اعلام کرد این سه نوجوان که دارای گرایش به «دولت اسلامی»‌ بودند، قصد داشتند به عبادت‌کنندگان مسیحی و پلیس حمله کنند.

به گفتهٔ دادستانی آلمانی افراد بازداشت‌شده دو دختر ۱۵ و ۱۶ ساله و یک پسر ۱۵ ساله از ایالت نوردراین-وستفالن، در غرب آلمان، بودند که خود را برای انجام یک حمله «آماده» کرده بودند.

بر اساس گزارش‌های منتشرشده مظنون چهارم نیز در ایالت بادن-ووتمبرگ در جنوب غربی آلمان شناسایی شده و دادگاه نیز حکم بازداشت او را صادر کرده است.

روزنامهٔ پرمخاطب «بیلد‌» در آلمان نیز گزارش داده که این افراد تلاش داشته‌اند حمله خود را چاقو و کوکتل‌مولوتوف انجام دهند.

مقامات آلمانی اعلام کرده‌اند که این نوجوانان به این منظور یک گروه چت راه‌اندازی کرده اما هنوز زمان یا مکان خاصی را برای حمله خود مشخص نکرده بودند.

پیش از این پلیس شهر دوسلدورف، مرکز ایالت نوردراین-وستفالن، به پدر یکی از این نوجوان‌ها به دلیل جمع‌آوری کمک‌های مالی برای داعش مظنون شده بود.

آلمان در حال حاضر در بحبوحهٔ جنگ میان اسرائیل و گروه افراطی حماس نگران حملات گروه‌های اسلامگرا است.

حملهٔ تروریستی اخیر اسلامگرایان داعش خراسان در روسیه نیز نگرانی‌های امنیتی در آلمان و اروپا را تشدید کرده است.

«آزار و اذیت روانی» امیر نصر آزادانی از سوی حفاظت اطلاعات زندان اصفهان

امیر نصر آزادانی
امیر نصر آزادانی

حفاظت اطلاعات زندان دستگرد اصفهان امیر نصر آزادانی، فوتبالیست و زندانی سیاسی، را به علت فعالیت صفحهٔ او در فضای مجازی «به شدت زیر فشار روانی» قرار داده است.

صفحهٔ منتسب به آقای نصر آزادانی، صبح جمعه،‌ ۲۴ فروردین‌ماه، در شبکهٔ اجتماعی ایکس (توییتر سابق) نوشت که این نهاد امنیتی تلاش دارد «با آزار و اذیت روانیِ امیر، مانع ادامه فعالیت این صفحه»‌ شود.

این صفحه در ادامه اعلام کرده که پس از پایان اعتصاب غذای این فوتبالیست و خارج کردن او از انفرادی زندان، امیر نصر آزادانی به «بند سالمندان» منتقل شده، که این مسئله برای یک ورزشکار «شکنجهٔ روانی» محسوب می‌شود.

پیش از این امیر رئیسیان، وکیل توماج صالحی، در شبکهٔ اجتماعی ایکس اعلام کرده بود که به دلیل حمایت از این زندانی سیاسی، آقای صالحی مورد برخورد و بازخواست مقامات زندان قرار گرفته است.

امیر نصر آزادانی، بازیکن سابق تیم‌های تراکتورسازی تبریز و سپاهان اصفهان روز ۲۶ آبان‌ماه سال ۱۴۰۱ در جریان اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» و در رابطه با پروندهٔ موسوم به «خانه اصفهان» توسط نیروهای امنیتی در اصفهان بازداشت شد.

آقای نصر آزادانی در دی‌ماه همان سال به اتهام «معاونت در محاربه» به تحمل ۱۶ سال حبس تعزیری محکوم شد.

شعبهٔ اول دادگاه انقلاب اصفهان مجید کاظمی، سعید یعقوبی و صالح میرهاشمی، سه تن از متهمان این پرونده، را به اتهام «محاربه» به اعدام محکوم کرد و حکم آن‌ها در اردیبهشت‌ماه سال گذشته اجرا شد.

بسیاری از فعالان سیاسی و حقوق بشر دادگاه برگزارشده در مورد این پرونده را «ناعادلانه» توصیف کرده و می‌گویند متهمان پرونده از جمله امیر نصر آزادانی، از دسترسی به وکیل انتخابی و حقوق شهروندی در زمان برگزاری جلسات دادگاه محروم بوده‌اند.

واکنش شدیداللحن چین به نشست سه‌جانبه ایالات متحده آمریکا با ژاپن و فیلیپین

مائو نینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین
مائو نینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین

در واکنش به نشست مشترک ایالات متحده آمریکا، ژاپن و فیلیپین و توافق‌های نظامی این سه کشور، پکن اقدامات خود در دریای چین جنوبی را «قانونی» توصیف کرد.

چین روز جمعه، ۲۴ فروردین، ضمن انتقاد از برخی موضوع‌های مطرح‌شده در نشست سه‌جانبه ایالات متحده آمریکا، ژاپن و فیلیپین مربوط به دریای چین جنوبی، اقدامات خود در این منطقه را «قانونی» خواند و به طرف‌های مقابل هشدار داد.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، که روز پنج‌شنبه در کاخ سفید میزبان مقامات ژاپن و فیلیپین بود، متعهد شد که از فیلیپین در برابر هرگونه حمله در دریای چین جنوبی دفاع کند.

رهبران سه کشور در بیانیه‌ای مشترک «نگرانی جدی» خود را از اقدامات پکن در دریای چین جنوبی ابراز کردند و رفتارهای این کشور را «خطرناک و تهاجمی» خواندند.

پکن مدعی است که تقریباً کل دریای چین جنوبی متعلق به این کشور است و ادعاهای سایر کشورهای آسیای جنوب شرقی از جمله فیلیپین را در این باره قبول ندارد.

در واکنش به نشست اخیر و بیانیه ایالات متحده آمریکا، ژاپن و فیلیپین، مائو نینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین، در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد: «پکن قاطعانه... با هر رفتار یا طرح تحریک‌آمیز مخالفان که به امنیت استراتژیک دیگر کشورها لطمه بزند، مخالف است.»

مائو اقدامات چین در دریای چین شرقی و دریای چین جنوبی را «مناسب» و «قانونی» و «غیر قابل سرزنش» خواند و گفت که پکن با هر گونه «دسته‌بندی» هم که موجب حذف دیگران در منطقه شود مخالف است.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین همچنین به ژاپن و چین درباره دعوت مخالفان به منطقه هشدار داد.

واکنش‌های کلامی اخیر در حالی است که درگیری‌های مکرر بین کشتی‌های چینی و فیلیپینی در دریای چین جنوبی به نگرانی‌ از افزایش و گسترده‌تر شدن این درگیری‌ها دامن زده است.

سرویس امنیتی روسیه می‌گوید «حمله تروریستی» به یک کنیسه در مسکو را خنثی کرده است

عکس از کنیسه کورال در مسکو
عکس از کنیسه کورال در مسکو

سرویس امنیت فدرال روسیه اعلام کرد یک حمله تروریستی به یکی از کنیسه‌های یهودیان در پایتخت این کشور را خنثی کرده است.

گزارش اف‌اس‌بی در روز پنج‌شنبه، ۲۳ فروردین، افزود مظنونی که قصد بمب‌گذاری داشت، از سوی نیروهای امنیتی هدف قرار گرفت و از پای درآمد.

بیانیه روسیه حاکی است که این فرد خارجی ۲۲ ساله در کشور خود نیز سابقه جنایی داشت و به دلیل عقاید رادیکال شده و «تماس با افرادی که به دلیل مشارکت در فعالیت‌های تروریستی محکوم شده و حامی ایدئولوژی سازمان‌های تروریستی بین‌المللی بودند» زندانی شده بود.

سرویس امنیت فدرال روسیه به نام مظنون اشاره نکرده، اما فرد کشته شده را اهل یکی از جمهوری‌های آسیای میانه معرفی کرده که سال میلادی گذشته وارد روسیه شده بود.

بر اساس این گزارش، مظنون در پی رسیدن به روسیه «تدارکات گسترده‌ای» برای انجام حمله مورد نظر خود را آغاز کرد؛ در اطراف کنیسه به گشت‌زنی پرداخت تا از وضعیت محل و کنیسه آگاه شود و شروع به تهیه مواد لازم برای ساخت بمب کرد و قصد داشت نیت خود را در زمان برگزاری یک آیین مذهبی با حضور شمار زیادی از یهودیان عملی کند.

بیانیه تشکیلات امنیت فدرال روسیه افزود نیروهای امنیتی چهارشنبه این هفته به آپارتمان محل زندگی‌ این فرد مراجعه کردند تا او را دستگیر کنند اما وی به دلیل «مقاومت» کشته شد. از خانه این فرد «یک بمب قوی» و «کاملا عملیاتی» نیز به دست آمده است.

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست نوشت جامعه یهودی مسکو درستی گزارش در خصوص وجود خطر جدی برای این جامعه را «تأیید کرد».

خاخام اعظم روسیه، برل لازار، که رابطه نزدیکی نیز با ولادیمیر پوتین دارد، از «کوشش‌های صمیمانه» روسیه که «بدون شک جان بسیاری را نجات داده است» قدردانی کرد.

سرویس امنیت فدرال روسیه پنج هفته پیش نیز از خنثی کردن یک حمله دیگر به یک کنیسه یهودیان در مسکو خبر داده و اعلام کرده بود که عاملان آن اعضای یک گروه وابسته به داعش با اصالت افغانستانی عضو «شاخه خراسان» بودند.

تشکیلات امنیتی روسیه در مورد رویداد ۱۶ اسفند گفته بود آن عوامل افغانستانی از منطقه کالوگا در جنوب غرب مسکو وارد پایتخت شده و در حالی که مهمات و قطعات بمب همراه داشتند، در عملیات نیروهای امنیتی، پس از مقاومت در برابر دستگیری، کشته شدند.

روز سوم فروردین امسال چهار مهاجم مسلح، که بعدا گروه داعش عضویت آن‌ها را تأیید کرد، لحظاتی قبل از آغاز کنسرت یک گروه راک روسی در تالار کروکوس، در خارج از مسکو، با تیربار به سوی حاضران حمله کردند.

آن حمله به کشته شدن دست‎‌کم ۱۴۳ تن، زخمی شدن بیش از ۵۰۰ تن و انهدام تالار به دلیل آتش‌سوزی وسیع در آن منجر شد.

روسیه دو روز بعد از آن رویداد که مرگبارترین اقدام داعش در سال‌های اخیر بود، چهار عامل حمله را در استان بریانسک بازداشت کرد.

سیل در قزاقستان؛ صد هزار نفر مجبور به تخلیه خانه‌های خود شدند

یک شهروند قزاق در منطقه سیل‌زده مرزی با روسیه
یک شهروند قزاق در منطقه سیل‌زده مرزی با روسیه

در ادامه بالا آمدن سطح آب و وقوع سیل در روسیه، حدود صد هزار نفر در قزاقستان نیز در پی به راه افتادن سیل شدید مجبور به تخلیه خانه‌های خود شدند.

خبرگزاری رویترز روز جمعه، ۲۴ فروردین، گزارش داد که در پی وقوع سیل شدید در قزاقستان وزارت «امور اضطراری» این کشور در هشت استان از ۱۷ استان این کشور وضعیت اضطراری اعلام کرده و حدود صد هزار نفر خانه‌های خود را تخلیه کرده‌اند.

مقامات محلی در همین حال اعلام کرده‌اند که افزایش سطح رودخانه اورال در شهر اورِنبورگ روسیه روز جمعه به ۱۱ متر و ۲۹ سانتی متر رسیده است.

برخی منابع از سیل اخیر در روسیه و قزاقستان به‌‌عنوان «بدترین سیل» در یک قرن اخیر نام برده‌اند.

قاسم جومارت توقایف، رئیس‌ جمهور قزاقستان پیشتر از این سیل با عنوان یک «فاجعه طبیعی» نام برده بود که در بیش از ۸۰ سال پیش بی‌سابقه بوده است.

مقامات محلی روز پنج‌شنبه اعلام کرده بودند که در منطقه اورنبورگ روسیه، در مرز قزاقستان، نیز حدود ۱۲ هزار خانه تحت تأثیر سیل قرار گرفته‌‌ است.

در همین حال دنیس پاسلر، فرماندار اورنبورگ، اعلام کرده بود که همزمان با بالا آمدن سطح آب، ۳۶۰۰ خانه و حدود ۲۰ هزار نفر دیگر در معرض سیل قریب‌الوقوع قرار دارند.

آقای پاسلر همچنین خسارات سیل را تا روز پنج‌شنبه بیش از ۴۰ میلیارد روبل، معادل ۴۲۸ میلیون دلار، برآورد کرده و گفته بود که حدود ۷۸۰۰ نفر از مناطق سیل‌زده تخلیه شده‌اند.

ژنرال ارشد آمریکایی در بحبوحه نگرانی‌ها از حمله تلافی‌جویانه ایران به اسرائیل سفر کرد

ژنرال اریک کوریلا، فرمانده ستاد مرکزی ایالات متحده
ژنرال اریک کوریلا، فرمانده ستاد مرکزی ایالات متحده

پنتاگون روز پنج‌شنبه اعلام کرد که فرمانده ستاد مرکزی ایالات متحده، سنتکام، به منظور گفت‌وگو با مقامات اسرائیلی درباره تهدیدات امنیتی به اسرائیل سفر کرده است.

سفر ژنرال اریک کوریلا در بحبوحه نگرانی‌ها از واکنش تلافی‌جویانه تهران به حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق انجام گرفته است، حمله‌ای که به کشته شدن ۷ افسر سپاه پاسداران منجر شد.

سرلشکر پت رایدر، سخنگوی پنتاگون، به خبرنگاران گفت که ژنرال کوریلا در اسرائیل با رهبران ارتش این کشور درباره «تهدیدات امنیتی کنونی در منطقه» گفت‌‌وگو می‌کند.

آقای رایدر عنوان کرد که زمان این سفر از پیش‌ برنامه‌ریزی‌شده «به دلیل تحولات اخیر» به جلو افتاد.

روز چهارشنبه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، هشدار داده بود که اسرائیل «باید تنبیه شود و خواهد شد». اما متعاقب این سخنان، جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، تاکید کرد که تعهد واشینگتن نسبت به تامین امنیت اسرائیل «آهنین» است.

در این حال لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، با یوآو گالانت، همتای اسرائیلی خود گفت‌وگو داشت که در جریان این مکالمه آقای گالانت تصریح کرد که «حمله مستقیم ایران واکنش مناسب اسرائیل علیه ایران را به دنبال خواهد داشت».

وزارت دفاع اسرائیل در بیانیه‌ای گفت که وزرای دفاع دو کشور درباره «آمادگی برای حمله ایران به کشور اسرائیل» گفت‌وگو کرده‌اند و افزود که یوآو گالانت خاطرنشان ساخته که اسرائیل حمله ایران به خاک خود را برنخواهد تافت.

پنتاگون نیز در بیانیه‌ای عنوان کرد که آستین در تماس با گالانت بر «حمایت آهنین ایالات متحده از اسرائیل در برابر تهدیدات فزاینده ایران و نیروهای نیابتی آن در منطقه» تاکید کرده است.

این بیانیه همچنین می‌افزاید که آقای آستین به آقای گالانت اطمینان داده که اسرائیل برای دفاع از خود در برابر حملات ایران می‌تواند کاملا روی حمایت ایالات متحده حساب کند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه؛ س.ن/ک.ر

پارلمان اوکراین لایحه افزایش شمار نیروهای نظامی را تصویب کرد

سربازان اوکراینی (عکس از أرشیو)
سربازان اوکراینی (عکس از أرشیو)

پارلمان اوکراین روز پنجشنبه ۲۳ فروردین، لایحه‌ای را برای بازنگری در نحوه خدمت سربازی و فرا خواندن غیرنظامیان به نیروهای مسلح تصویب کرد.

این جلسه با حضور ده‌ها نیروی نظامی ارتش این کشور در پارلمان اوکراین برگزار شد .

این لایحه با ۲۸۳ رأی به تصویب رسید و برای تبدیل شدن به قانون باید به امضای ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری این کشور، برسد.

نظامیان اوکراین می‌گویند نیروهای روسی در جبهه‌های جنگ ده برابر نیروهای اوکراینی هستند.

این قانون به مردان اوکراینی ۶۰ روز فرصت می‌دهد تا مشخصات شخصی خود را با مقامات نظامی به روز کنند.

در این مصوبه مجازات‌های متعددی که برای فرار از خدمت سربازی در پیش‌نویس لایحه قبلی وجود داشت، حذف شده است.

در لایحه جدید دوره خدمت سربازی در زمان جنگ «نامحدود» تعیین شده است.

ژنرال یوری سودول، فرمانده نیروهای مشترک اوکراین، روز پنجشنبه در پارلمان این کشور خواستار تصویب این قانون شد و گفت:« نیروهای مسلح، شما و مردم اوکراین را نا امید نمی‌کنند. ما با تمام توان خود از کشور دفاع می‌کنیم.»

اوکراین علاوه بر کمبود نیروی انسانی، با کمبود شدید مهمات نظامی روبروست.

در شرایطی که کنگره ایالات متحده ماه‌هاست که از تصویب بسته کمکی به اوکراین سر باز می‌زند، و این کشور با کمبود نیروی انسانی و مهمات روبه‌روست، روسیه توانسته‌ است با تجدید قوا، شهرهای اوکراین را با موشک‌هایش هدف قرار دهد.

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین روز ۱۹ فروردین ماه گفت اگر کمک‌های نظامی ایالات متحده به این کشور قطع شود، اوکراین قطعا در جنگ با روسیه شکست خواهد خورد.

آمریکا به دلایل امنیتی رفت‌وآمد دیپلمات‌های خود در اسرائیل را محدود کرد

با افزایش نگرانی‌ها از حملات تلافی‌جویانه ایران در واکنش به حمله اسرائیل، سفارت ایالات متحده در اسرائیل روز پنج‌شنبه با صدور اطلاعیه‌ای رفت‌وآمد دیپلمات‌های آمریکایی در این کشور را به دلایل امنیتی محدود کرد.

این سفارتخانه گفت: «نظر به شرایط احتیاط‌آمیز، کارکنان دولت ایالات متحده و اعضای خانواده آنها تا اطلاع ثانوی از سفرهای شخصی به مناطق خارج از تل‌آویو، اورشلیم و بئرشبع منع شده‌اند.»

اطلاعیه یادشده می‌افزاید: «فضای امنیتی همچنان پیچیده است و بسته به شرایط سیاسی و اتفاقات اخیر می‌تواند به سرعت تغییر کند.»

سفارت ایالات متحده دلیل هشدار خود را که در هفتمین ماه جنگ میان اسرائیل و گروه افراطی حماس صادر شده، عنوان نکرده است.

اما تهران در پی حمله هفته گذشته اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق که به کشته شدن ۷ افسر سپاه پاسداران انجامید، وعده تلافی داده است. اسرائیل نیز از سوی دیگر هشدار داده که اگر هدف حمله قرار بگیرد، تلافی خواهد کرد.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز چهارشنبه تاکید کرده بود که تعهد واشینگتن نسبت به تامین امنیت اسرائیل «آهنین» است و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، نیز با همتایان خود از چین و دیگر کشورها صحبت کرده تا با استفاده از نفوذ خود از ایران بخواهند که به تنش‌ها «دامن نزند».

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه؛ س.ن/ک.ر

خطوط هوایی آمریکا از دولت بایدن خواستند به شرکت‌های چینی مجوز پرواز اضافی ندهد

خطوط هوایی و اتحادیه‌های هوانوردی ایالات متحده روز پنج‌شنبه از دولت جو بایدن خواستند که با افزایش پروازهای میان چین و ایالات متحده موافق نکند و دلیل آن را نیز «سیاست‌های ضدرقابتی حکومت چین» عنوان کردند.

وزارت ترابری ایالات متحده در ماه فوریه گفته بود که خطوط هواپیمایی مسافربری چین می‌توانند پروازهای رفت و برگشت خود به ایالات متحده را از روز ۳۱ مارس از هفته‌ای ۳۵ پرواز به هفته‌ای ۵۰ پرواز افزایش دهند. خطوط هوایی ایالات متحده نیز مجوز این را پیدا کرد که شمار پروازهای خود را به هفته‌ای ۵۰ مورد برساند، اما در حال حاضر این تعداد پرواز را ندارد.

«خطوط هوایی آمریکا» که یک گروه تجاری شامل خطوط هوایی امریکن ایرلاینز، دلتا ایرلاینز و یونایتد ایرلاینز است، به همراه اتحادیه‌ها در نامه‌ای به وزارتخانه‌های ترابری و خارجه ایالات متحده به «امتیازی» اشاره کردند که خطوط هوایی چینی از طریق دسترسی به حریم هوایی روسیه برخوردارند در حالی که خطوط هوایی ایالات متحده به دلیل تحریم روسیه که خود نتیجه حمله نظامی مسکو به اوکراین است، از این امکان نمی‌توانند استفاده کنند.

این نامه را انجمن خلبانان خطوط هوایی، انجمن خلبانان متحد و انجمن خدمه پرواز امضا کرده‌اند. نامه یاد شده از آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه و پیت بودجج، وزیر ترابری ایالات متحده، می‌خواهد «فارغ از سیاست‌های ضدرقابتی دولت چین» تا مادامی که خطوط هوایی و خدمه آمریکایی از فرصت دسترسی برابر به بازار برخوردار نیستند، شمار پروازهای مسافری بین ایالات متحده و جمهوری خلق چین را افزایش ندهد.

خطوط هوایی ایالات متحده نگران هستند که دولت بایدن تعداد پروازهای هفتگی مجاز شرکت‌های هواپیمایی چینی را افزایش دهد یا حتی به ۱۰۰ پرواز برساند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ س.ن/ک.ر

بیشتر

تازه‌های ایران و جهان

XS
SM
MD
LG