لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ تهران ۲۰:۳۳

جمهوریخواهان در سنای آمریکا و برجام


سناتور باب کروکر، رییس کمیسیون سیاست خارجی مجلس سنا
سناتور باب کروکر، رییس کمیسیون سیاست خارجی مجلس سنا

به نوشته نیویورک تایمز برخی از جمهوری خواهان در سنا ناخشنودی خود از تمایل دونالد ترامپ به فسخ معاهده هسته‌ای با ایران را ابراز کرده و حتی مشاوران امنیتی خود رییس جمهور نیز طرفدار حفظ این معاهده هستند.

این روزنامه می‌افزاید، طبق یکی از این گزینه‌ها دولت دونالد ترامپ ممکن است اعلام کند که ایران این معاهده را نقض کرده ولی آمریکا تلاش می کند فعلا آنرا حفط کند و فورا سیاست تحریم را در پیش نخواهد گرفت.

در این حالت کنگره ۶۰ روز فرصت خواهد داشت تا اعمال مجدد تحریم علیه ایران را بررسی کند. ولی به نظر می رسد که با وجود مخالفت اکثریت جمهوری خواهان با امضای این قرارد در سال ۲۰۱۵ اکنون آنها به بازبینی معاهده و احتمال تحریم ایران تمایلی ندارند.

سناتور باب کروکر، رییس کمیسیون سیاست خارجی مجلس سنا که در سال ۲۰۱۵ مخالفت یکپارچه جمهوری خواهان کنگره علیه معاهده هسته‌ای را رهبری می کرد در یکی از سخنرانی‌های اخیر خود گفت به دونالد ترامپ هشدار داده که فقط یکبار می تواند این توافق را فسخ کند و این کار به یک بحران خودخواسته منجر خواهد شد.

نیویورک تایمز می‌افزاید، در تماس با حدود ۲۰ سناتور جمهوری خواه که همه آنها در گذشته مخالف این توافق بودند هیچیک از آنها حاضر نشدند در شرایط فعلی راجع به این مسئله موضع گیری کنند و این نشان می دهد که اکثریت مخالفان توافق هسته‌ای در حال حاضر ترجیح می دهند سکوت کنند.

نیویورک تایمز می افزاید سخنگوی کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل که از مخالفان سرسخت توافق هسته‌ای با ایران بود حاضر نشد به سئوال مربوط به تمایل این نهاد برای فسخ توافق پاسخ دهد. مارک دوبویتس رییس بنیاد دفاع از دمکراسی ها، یکی دیگر از نهادهای طرفدار لغو توافق هسته‌ای با ایران نیز گفت او طرفدار فسخ عجولانه این توافق نیست.

به نوشته این روزنامه، سناتور دمکرات ریچارد جی دوربین از حامیان اصلی این توافق در سال ۲۰۱۵ اخیرا در مصاحبه‌ای جنجال بر سر فسخ توافق هسته‌ای با ایران را با موضوع بیمه درمانی مقایسه کرد و گفت:«یک مورد دیگر از شعارهای تند و تیز است که وقتی به صحن مجلس سنا می رسد از هم خواهد پاشید.»

با این وجود هنوز هم برخی از مخالفان سرسخت این معاهده خواستار فسخ آن هستند. تام کاتن سناتور جمهوری خواه اخیرا گفت:«به نظرم ما از این توافق نفع چندانی نمی بریم. بنابراین فسخ آن به هیچ وجه مرا نگران نمی کند.»

روزنامه بریتانیایی گاردین نیز در مورد برجام می نویسد به گفته مقامات سابق دولت آمریکا و کارشناسان، نهادهای امنیتی این کشور از سوی کاخ سفید تحت فشار قرار گرفته تا با ارائه شواهدی نقض معاهده هسته‌ای سال ۲۰۱۵ توسط ایران را توجیه کنند. این وضعیت یادآور سیاسی کردن اطلاعات امنیتی است که به اشغال عراق توسط آمریکا منجر شد.

گاردین می‌افزاید به شکست انجامیدن معاهده هسته‌ای بین ایران، آمریکا و پنج قدرت جهانی دیگر آنهم در شرایطی که آمریکا در تقابل شدید با حکومت کره شمالی قرار دارد یک بحران دیگر در زمینه توسعه برنامه‌های هسته‌ای ایجاد خواهد کرد.

گفته می شود که کارشناسان نهادهای امنیتی آمریکا با توجه به تجربه جنگ عراق در سال ۲۰۰۳ که توسط دولت جورج دبلیو بوش و براساس مدارک غلط مبنی بر وجود سلاح‌های کشتار و تخریب جمعی آغاز شد، این بار در برابر فشارهای کاخ سفید برای ارائه مدارکی در تایید نقض معاهده هسته‌ای از سوی ایران مقاومت می کنند.

به نوشته گاردین، ند پرایس کارشناس سابق سازمان «سی‌آی‌ای» که در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما سخنگوی شورای امنيت ملی آمریکا بود می گوید:«من از کارکنان نهادهای اطلاعاتی و امنیتی شنیده‌ام که احساس می کنند تحت فشار قرار دارند. آنها به من گفتند احساس می کنند این حالت قبلا نیز اتفاق افتاده و برای آنها یادآور اعمال فشارهای مشابهی در گذشته است.»

گاردین می‌افزاید دیوید کوهن از معاونان اسبق سازمان «سی‌آی‌ای» گفته است تصمیم گیری دولت دونالد ترامپ در این مورد حتی قبل از اینکه شواهد و اطلاعات امنیتی آنرا تایید کند جای نگرانی داد. او در مصاحبه‌ای با شبکه خبری سی ان ان گفت:«اگر آنطور که به نظر می رسد رییس جمهور قصد دارد امور اطلاعاتی و امنیتی را سیاسی کند یکپارچگی تمامی نهادها و فعالیت‌های امنیتی ما زیر سئوال خواهد رفت.»

XS
SM
MD
LG