لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۰۲

رویترز: ایران تا قبل از دولت رئیسی به مذاکرات برجام باز نمی‌گردد


تاکنون شش دور از مذاکرات برای احیای برجام برگزار شده است اما اختلافات بین تهران و واشینگتن همچنان پابرجاست.

خبرگزاری رویترز چهارشنبه ۲۳ تیرماه به نقل از یک منبع دیپلماتیک گزارش داد که ایران تا قبل از روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی، آمادگی حضور در دور هفتم مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام در وین، پایتخت اتریش را ندارد.

این منبع دیپلماتیک که خواست نامش فاش نشود به رویترز گفته است، جمهوری اسلامی این پیام را به اروپایی‌ها که به طور غیر مستقیم کار میانجیگری بین ایران و آمریکا را انجام می‌دهند٬ منتقل کرده است.

طبق این گزارش انتظار این است که دور هفتم مذاکرات مربوط به احیای برجام احتمالا تا پیش از نیمه ماه اوت (بیش از یک ماه دیگر) در وین از سر گرفته نشود.

این منبع دیپلماتیک گفته است: آنها آمادگی بازگشت مذاکرات را قبل از روی کار آمدن دولت جدید را ندارند.

رویترز می‌گوید، مشخص نیست كه آیا این به معنای این است که چنین آمادگی پس از مراسم تحلیف در ۱۴ مرداد وجود خواهد داشت یا این که دولت ابراهیم رئیسی باید کاملا مستقر شود.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز تایید کرده است که ایران به دلیل انتقال دولت پس از انتخابات ریاست جمهوری در این کشور خواستار فرصت بیشتری شده است.

این سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفته است: ما آماده تداوم مذاکرات بودیم اما ایرانی‌ها به دلیل انتقال دولت پس از انتخابات ریاست جمهوری تقاضای وقت بیشتری کردند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تصریح کرده است، هر وقت فرایند (انتقال دولت) در ایران به اتمام رسید، ما آماده‌ایم به وین بازگردیم تا به گفت‌وگوها ادامه دهیم.

او اضافه کرد، ما همچنان مایل به بازگشت متقابل به توافق هسته‌ای موسوم به برجام هستیم، اگرچه (آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه) روشن کرده است، این پیشنهاد به طور نامحدود روی میز نخواهد بود.

در همین حال، یک مقام ارشد دولت آمریکا هم به لورا روزن، خبرنگار آزاد حوزه سیاست خارجی در واشینگتن گفته است، ایران به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اطلاع داده است که آمادگی از سرگیری مذاکرات وین را تا قبل از روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی در اوایل ماه اوت ندارد.

تاکنون شش دور از مذاکرات غیر مستقیم میان ایران و آمریکا برای احیای برجام، در وین پایتخت اتریش برگزار شده است اما اختلافات بین تهران و واشینگتن همچنان پابرجاست و دو کشور هنوز تاریخی برای دور بعدی گفت‌وگوها اعلام نکرده‌اند.

خبرگزاری بلومبرگ هم روز چهارشنبه، از قول منابعی گزارش داد که دور هفتم مذاکرات برجام احتمالا در نیمه ماه اوت در وین از سر گرفته شود.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در کمیسیون مشترک برجام، روز دوشنبه گفته بود ۹۰ درصد از مسیر توافق هسته‌ای طی شده و احتمالا تحریم‌های اساسی آمریکا علیه ایران از ماه آینده، اوت، برداشته می‌شود.

به گفته این دیپلمات روسی، مسائلی مانند برداشتن تحریم‌ها علیه علی خامنه‌ای و نهادهای زیرمجموعه بیت رهبر جمهوری اسلامی ایران، همچنین تضمین آمریکا به عدم تکرار خروج از برجام در آینده باقی مانده است که باید درباره آن توافق شود.

با استفاده از رویترز و رادیو فردا
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG