لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ تهران ۱۷:۱۴

خبرخوان

رضا پهلوی سخنان علی خامنه‌ای درباره معترضان را «بزدلانه» خواند

شاهزاده رضا پهلوی خطاب به خامنه‌ای نوشت: «یاوه‌هایت لرزان‌تر و پایه‌های بیتِ شومَت سُست‌تر از آنند، که نیازی به طولانی‌کردن سخن داشته‌ باشد».

شاهزاده رضا پهلوی، آخرین ولیعهد ایران، سخنان اخیر رهبر جمهوری اسلامی را «بزدلانه» خواند و نوشت که «حمایت از فریادِ "پهلوی"» در اعتراضات ایران «نه از رویِ تعصّب، که برایِ ایران، رفاه ایرانی و سربلندی نامِ میهن است».

وی خطاب به آیت‌الله علی خامنه‌ای نوشت: «سخنانِ اخیرت در پاسخ به فریادهای دادخواهانه‌ مردمی که تبهکاری‌های فرقه‌ات کارد را به استخوان‌شان رسانده، بزدلانه‌‌تر از آن است که نیازی به پاسخی تحلیلی و نکته‌به‌نکته داشته‌باشد. که یاوه‌هایت لرزان‌تر و پایه‌های بیتِ شومَت سُست‌تر از آنند، که نیازی به طولانی‌کردن سخن داشته‌ باشد».

وی در کانال تلگرامی‌اش خطاب به رهبر جمهوری اسلامی گفته است: «بدان کشوری که هم‌اکنون صدرنشینِ شاخصِ فلاکت شده، زمانی صدرنشینِ شاخصِ پیشرفت در تمامیِ عرصه‌هایِ کشوری و لشکری و علمی و فرهنگی و هنری در میانِ کشورهای هم‌تراز خود بوده و سقوطی از این دست، اِی نابخردِ نابخردان، نه از اخلاق و نه از مهرِ ایرانی، که از تحمیقی سرچشمه‌ گرفته که باعث و بانی‌اش، دجّالی از تبارِ تو بوده».

رضا پهلوی در بخش پایانی بیانیه‌اش خطاب به آیت‌الله خامنه‌ای نوشت: «نیک بدان که فریادِ "پهلوی" در شهرهایِ ایران، از کارگر و از دهقان گرفته تا پیر و جوان، نه از رویِ تعصّب، که برایِ ایران، رفاه ایرانی و سربلندی نامِ میهن است... که پهلوی همواره یار و یاورِ مردمانِ خود بوده و است».

رهبر جمهوری اسلامی روز ۲۶ آبان گفته بود اعتراض‌های اخیر با تشویق خانواده پهلوی و سازمان مجاهدین خلق صورت گرفته است.

شهبانو فرح پهلوی، آخرین ملکه ایران، در گفت‌وگو با رادیو فردا در واکنش به این سخنان گفته که او «باید فکر کند اعتراض‌های مردم در وهله اول برای چه بوده است».

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

دفاع آنگ سان سوچی از ارتش میانمار در پرونده «نسل‌کشی»

خانم آنگ سان سو چی، امروز چهارشنبه در دیوان بین‌المللی دادگستری

آنگ سان سو چی، رهبر میانمار، روز چهارشنبه اتهام نسل‌کشی منسوب به حکومت میانمار علیه اقلیت مسلمان روهینگیای این کشور را «گمراه‌کننده» خواند و آن را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز او همچنین گفت که این پرونده نباید در دادگاه سازمان ملل متحد مطرح شود.

آنگ سان سو چی، برنده جایزه صلح نوبل، این مطلب را در آغاز جلسات دادرسی سه‌روزه در دیوان بین‌المللی دادگستری بیان کرد. این دادرسی به خاطر طرح دعوی کشور گامبیا علیه میانمار به اجرا درآمده است. گامبیا میانمار را به نقض کنوانسیون نسل‌کشی ۱۹۴۸ متهم کرده است.

آنگ سان سوچی، که زمانی در غرب به عنوان قهرمان دموکراسی شناخته می‌شد، در دادگاه لاهه به مدت ۳۰ دقیقه در دفاع از اقدامات ارتش میانمار صحبت کرد؛ ارتشی که پیش از این سال‌ها او را در بازداشت خانگی نگه داشته بود.

او گفت که عملیات ارتش میانمار در ایالت راخین غربی در اوت سال ۲۰۱۷ یک واکنش به اقدامات «تروریستی هماهنگ‌شده» شبه نظامیان روهینگیا علیه ده‌ها ایستگاه پلیس بود.

پس از شروع حمله نیروهای نظامی میانمار بیش از ۷۳۰ هزار روهینگیا به بنگلادش گریختند.

بازرسان سازمان ملل می‌گویند که احتمالاً ۱۰ هزار نفر از آنها کشته شده‌اند.

گرتا تونبرگ شخصیت سال مجله «تایم» شد

روز چهارشنبه اعلام شد که گرتا تونبرگ، فعال نوجوان محیط زیست، از سوی هفته‌نامه آمریکایی «تایم» به عنوان شخصیت سال ۲۰۱۹ برگزیده شده است.

با این اقدام، اکنون در تاریخ ۹۲ ساله انتخاب شخصیت سال از سوی تایم، این کنشگر زیست‌محیطی ۱۶ ساله تبدیل به جوان‌ترین چهره‌ای شده‌ است که توانسته به این عنوان نائل آید.

نشریه تایم در مورد این انتخاب می‌نویسد که گرتا تونبرگ «موفق شده نگرانی‌های مبهم دربارهٔ سیاره ما را به یک جنبش جهانی تبدیل کند و خواستار تغییر جهانی شود.»

عنوان شخصیت سال تایم از سال ۱۹۲۷ اعلام می‌شود و ۱۰ نامزد امسال آن شامل دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا و گرتا تونبرگ، فعال نوجوان علیه تغییرات اقلیمی اهل سوئد بود.

این مجله آمریکایی برنده خود را بر اساس این‌که چه کسی «بیشترین کوشش را برای تأثیرگذاری بر حوادث سال» انجام داده انتخاب می‌کند.

سال گذشته، تایم گروهی از روزنامه‌نگاران تحت تعقیب، از جمله جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار مقتول اپوزیسیون سعودی را برای این عنوان برگزید.

رضایی: مجلس نقش فرعی پیدا کرده است

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران می‌گوید، مجلس شورای اسلامی جایگاه خود را از دست داده و نقشی فرعی پیدا کرده است.

محسن رضایی تاکید کرد: «نقش مجلس و اقتدار آن باید دوباره احیا شود و قطعا مقتدر بودن مجلس یکی از محورهای مهم در آینده کشور است.»

آقای رضایی اضافه کرد: «رویه کنونی مجلس دهم در تصمیم‌گیری‌ها و بدون قدرت عمل کردن آن، باید تغییر کند.»

پس از افزایش ناگهانی قیمت بنزین، انتقادها از نقش نداشتن مجلس در این موضوع و تصویب قوانین در نشست سران سه قوه بدون مشورت با نمایندگان مجلس افزایش یافته است.

این انتقادها از طرف خود نمایندگان شروع شد و در همان روزهای آغازین اعتراضات آبان‌ماه پروانه سلحشوری در توییتی به کنایه پیشنهاد تعطیل کردن مجلس را مطرح کرد.

اما سخنان آقای رضایی درباره تبدیل نقش مجلس به نقشی فرعی در حالی بیان شده که به گفته برخی از نمایندگان مجلس از جمله علی مطهری، خود مجمع تشخیص به مانعی برای تصویب قوانین در مجلس بدل شده است.

ترامپ با امضای فرمانی یهودیت را به عنوان ملیت به رسمیت می‌شناسد

گزارش‌ها حاکی است دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه با امضای فرمانی یهودیت را نه به‌ عنوان مذهب، بلکه ملیت، به رسمیت خواهد شناخت.

بر اساس قوانین کنونی، نهادهای آموزشی که از بودجه فدرال کمک می‌گیرند ملزم هستند که جلو هرگونه تبعیض به‌ خاطر ملیت، رنگ و نژاد را بگیرند، اما در این قوانین اشاره‌ای به مذهب نشده است.

اما بر اساس حکم جدید ترامپ، یهودیت نه به عنوان مذهب، بلکه به عنوان یک ملیت تفسیر می‌شود.

شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان می‌نویسد دولت ترامپ بر این عقیده است که با دستور جدید جلو تبعیض علیه یهودیان در مراکز آموزشی کشور گرفته می‌شود.

یک مقام دولتی گفته است دستور جدید با گام‌های جدیدی برای مبارزه با احساسات ضد اسرائیلی در دانشگاه‌ها همراه خواهد بود و مراکز آموزشی را مجبور می‌کند برای حفظ کمک‌های دریافتی از بودجه فدرال، تبعیض علیه یهودیت را به عنوان برخورد با یک ملیت تفسیر کنند.

قبلا روزنامه نیویورک‌تایمز گزارش داده بود جرد کوشنر، داماد و مشاور ترامپ وی را به امضای دستور جدید در رابطه با یهودیت ترغیب کرده است.

آقای کوشنر در خانواده‌ای یهودی با تعالیم یهودیان اورتودکس به دنیا آمده است.

امضای این فرمان چند روزی بعد از انتقاد برخی یهودیان از اظهارات ترامپ در جمع یک سازمان آمریکایی-‌اسرائیلی انجام می‌شود.

آقای ترامپ در آن جمع گفته بود: «همه شما را خوب می‌شناسم، چون بیشتر شما در کار ملک و املاک هستید و بسیار هم ثروتمند. شما قاتلان بی‌رحمی هستید و اصلا هم آدم‌های خوبی نیستید. با این حال هیچ راه دیگری ندارید جز این که به من رای بدهید (در انتخابات سال آینده ریاست جمهوری).»

ایران هم‌چنان در فهرست بزرگ‌ترین زندان‌های روزنامه‌نگاران در جهان

کمیته محافظت از روزنامه‌نگاران (CPJ) اعلام کرد که بزرگ‌ترین زندان برای روزنامه‌نگاران در جهان به ترتیب چین، ترکیه، عربستان سعودی، مصر، اریتره، ویتنام و ایران هستند و با بروز اعتراضات تازه علیه جمهوری اسلامی شمار روزنامه‌نگاران زندانی در ایران «به ۱۱ نفر» افزایش پیدا کرده است.

این کمیته که در نیویورک مستقر است می‌نویسد برای چهارمین سال پیاپی، دست‌کم ۲۵۰ روزنامه‌نگار در سطح جهان زندانی هستند و اقتدارگرایانی چون شی جین‌پینگ (چین)، رجب طیب اردوغان (ترکیه)، محمد بن سلمان (عربستان)، و عبدالفتاح سیسی (مصر) هیچ نشانه‌ای از کاستن از فشار بر رسانه‌های منتقد نشان نمی‌دهند.

کمیته محافظت از روزنامه‌نگاران در گزارش تازه خود که چهارشنبه، ۲۰ آذر، منتشر کرده در مورد ایران به بازداشت محمد مساعد، روزنامه‌نگار در تهران، اشاره کرده و می‌نویسد: «این خبرنگار اقتصادی برجسته، پس از توئیتی که در جریان قطعی اینترنت از سوی مقامات برای سرکوب اخبار اعتراض به قیمت‌های بالای بنزین زده بود دستگیر شد.»

اشاره سی‌پی‌جی به توییتی است که محمد مساعد در آن نوشته بود: «سلام جهان آزاد!» و خبر داده بود که برای آن‌لاین شدن از «۴۲ پروکسی مختلف» استفاده کرده است.

محمد مساعد در روزهای اخیر «با قید وثیقه» آزاد شده است.

کمیته محافظت از روزنامه‌نگاران می‌گوید بررسی‌های سالانه جهانی‌اش نشان می‌دهد که امسال در جهان دست‌کم ۲۵۰ روزنامه‌نگار در رابطه با کار خود زندانی شده‌اند؛ این رقم سال گذشته ۲۵۵ نفر بود.

از زمان پیگیری این آمار از سوی سی‌پی‌جی، بیشترین تعداد روزنامه‌نگاران زندانی در هر سال مربوط به سال ۲۰۱۶ میلادی با ۲۷۳ نفر است.

بازداشت‌های آبان‌ماه ادامه دارد: پلیس چهار نفر دیگر را دستگیر کرد

یک فرمانده نیروی انتظامی ایران از بازداشت چهار نفر در تهران خبر داده است که مدعی است در اعتراضات آبان‌ماه «از عوامل اصلی اغتشاشات» بوده‌اند.

بازداشت‌ها در ارتباط با اعتراضات آبان‌ماه که در واکنش به افزایش ناگهانی قیمت بنزین در کشور آغاز شد در حالی ادامه دارد که بیش از سه هفته از آن می‌گذرد.

محسن خانلرچی، فرمانده انتظامی ویژه غرب استان تهران، روز چهارشنبه، ۲۰ آذر، به خبرگزاری ایرنا گفت این چهار نفر «باعث انسداد جاده‌ها، تخریب اماکن دولتی و آتش زدن مؤسسه‌های مالی شده بودند» و «در عملیات‌های جداگانه در مخفیگاه‌شان» دستگیر شده‌اند.

بر اساس بررسی‌های رادیوفردا، در پی اعتراضات مردم در حداقل ۲۰۰ شهر ایران در آبان‌ماه که به کشته شدن چندین نفر از معترضان توسط نیروهای انتظامی و امنیتی انجامید، حدود هشت هزار نفر بازداشت شده‌اند.

مقام‌های جمهوری اسلامی تاکنون درباره شمار کشته‌شدگان و نیز بازداشت‌شدگان در شهرهای گوناگون گزارش دقیق و رسمی نداده‌اند. با این حال، به گفته استاندار تهران، ۲۰۲۱ نفر در تهران بازداشت شده‌اند.

جمهوری اسلامی هرگونه اعتراضات مردمی در سال‌های اخیر را «اغتشاش» می‌نامد و حسن روحانی، رئیس‌ جمهور، ادعا کرده است برخی معترضان آبان‌ماه به صورت «سازمان‌یافته در این اغتشاشات» شرکت داشته‌اند.

قیمت دلار به کانال ۱۳ هزار تومان برگشت

گزارش‌ها از ایران در باره نرخ دلار حاکی است که پس از افزایش قیمت در روزهای گذشته و ورود آن به کانال ۱۴ هزار تومان، روز چهارشنبه، ۲۰ آذر، قیمت دلار با افت قیمت مواجه شده و به حدود ۱۳ هزار و ۴۰۰ تومان رسیده است.

روز گذشته برابری دلار آمریکا و ریال ایران برای ساعاتی به ۱۴۰۵۰ تومان رسید که بالاترین قیمت دلار آمریکا در شش ماه اخیر محسوب می‌شد.

گزارش سایت‌های اعلام نرخ ارز و طلا همچنین نشان می‌دهد که قیمت یورو، ارز واحد ۱۹ کشور اروپایی هم مجددا کاهش یافته و به کانال ۱۴ هزار تومان برگشته است.

روند افزایش قیمت ارزهای خارجی در ایران از دو هفته پیش و با افزایش قیمت بنزین و سهمیه‌بندی آن آغاز شد و در روزهای اخیر با ارائه بودجه سال آینده شدت گرفته بود.

درباره اقدامات احتمالی بانک مرکزی در این باره یا دلایل دیگر کاهش قیمت دلار در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هنوز گزارشی منتشر نشده است.

موج افزایش قیمت دلار در ایران از سال ۹۶ و پس از مطرح شدن خروج آمریکا از برجام آغاز شده بود.

حکم دادگاه نجفی صادر شد: «۷.۵ سال حبس به جرم قتل عمد»

حمیدرضا گودرزی، وکیل محمدعلی نجفی، شهردار سابق تهران و متهم به قتل همسر خود، از صدور حکم دادگاه برای موکلش خبر داد.

به گزارش روز چهارشنبه، ۲۰ آذر، در خبرگزاری مهر، آن‌ طور که وکیل نجفی خبر داده، دادگاه قتل میترا استاد، همسر آقای نجفی را «عمد» تشخیص داده، اما این رای هنوز به وی ابلاغ نشده است.

خبرگزاری فارس در همین زمینه نوشت: «گفته می‌شود نجفی به ۷.۵ سال حبس محکوم شده که شش سال آن قابل اجراست.»

آقای گودرزی در عین حال اضافه کرد: «تشخیص و ادله ما بر غیر عمدی بودن قتل است» و «اگر مسائل حبس و یا غیره مطرح باشد قطعا ما به حکم صادره اعتراض خواهیم کرد.»

وی همچنین رضایت خانواده مقتول در حکم دادگاه را تنها در زمینه توقف حکم قصاص موثر دانسته و اضافه کرد که دادگاه با «نگاه به قتل عمد، حکم داده است».

میترا استاد، همسر محمدعلی نجفی، شهردار سابق تهران، در خردادماه سال جاری با شلیک گلوله به قتل رسید و عصر همان روز آقای نجفی به قتل همسرش اعتراف و انگیزه خود را اختلافات خانوادگی عنوان کرد.

در کیفرخواست، اتهامات نجفی «قتل عمد»، «ایراد صدمه غیرموثر در قتل» و همچنین «نگهداری اسلحه غیرمجاز» عنوان شده بود.

شهردار پیشین تهران، به اتهام قتل همسر خود، به قصاص محکوم شد که در نهایت خانواده میترا استاد از اجرای حکم قصاص صرف نظر کردند.

نجفی همچنین به اتهام نگهداری اسلحه غیرمجاز به دو سال زندان محکوم شده است.

پیامبر اسلام، ترامپ و پوتین؛ شخصیت‌های مورد علاقه اردوغان

اردوغان، مرکل و ترامپ؛ دسامبر ۲۰۱۹ نشست ناتو

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه از پیامبر اسلام به‌عنوان شخصیت الهام‌بخش و از روسای جمهوری فعلی آمریکا و روسیه، به‌عنوان شخصیت‌های مورد توجه و علاقه‌اش نام برده است.

آقای اردوغان در جریان یک سخنرانی در دانشگاهی در آنکارا گفته قاره اروپا دچار «یک بحران جدی در زمینه رهبری» شده‌است.

رئیس‌جمهوری ترکیه در این سخنرانی در ۱۹ آذر ماه در مورد شخصیت‌هایی سخن می‌گفت، که توجه، علاقه و یا احترام او را بر می‌انگیزند.

رجب طیب اردوغان، دونالد ترامپ همتای آمریکایی خود را به‌خاطر اینکه در بیان عقایدش فرد «روراستی‌ست» ستوده است: «چه او را دوست داشته باشید چه دوست نداشته باشید، آقای ترامپ نام مهمی‌ست».

او افزوده ترامپ «نقشه‌های پنهانی ندارد» و «مسائل را خیلی روشن و باز به من می‌گوید، و من هم خیلی رک و راست با او صحبت می‌کنم».

‌گه‌گاه اظهارات و نامه‌های رد و بدل شده بین دو رئیس‌جمهوری در رسانه‌ها و فضای مجازی خبرساز می‌شوند. از جمله نامه‌ای که ترامپ به رئیس‌جمهوری ترکیه در مورد حمله به شمال سوریه نوشته بود، در مورد پیامدهای این عملیات نظامی هشدار داده و گفته بود: «احمق نباش».

از دیگر شخصیت‌هایی که احترام رجب طیب اردوغان را بر می‌انگیزند، ولادیمیر پوتین است که به گفته رئیس‌جمهوری ترکیه او نیز «نقشه پنهانی ندارد».

پوتین و دولت تحت رهبری او از سوی کشورهای غربی به دخالت‌های سیاسی، نظامی و انتخاباتی در دیگر کشورها متهم هستند. مسکو این اتهام‌ها را رد کرده‌است.

رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین در حال خوردن بستنی
رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین در حال خوردن بستنی

رجب طیب اردوغان با ستایش رهبران پیشین آلمان و ایتالیا، گرهارد شرودر و سلویو برلوسکنی، گفته اروپا در حال حاضر با «خلاء رهبری روبه‌رو شده‌است».

آقای برلوسکنی در تیر ماه ۱۳۹۲ به اتهام پرداخت پول در قبال رابطه جنسی با دختری که به سن قانونی نرسیده بود، به هفت سال زندان، و خروج از سیاست در عرصه همگانی محکوم شد.

گرهارد شرودر، عضو حزب سوسیال دموکرات آلمان، از ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۵ صدراعظم کشورش بود.

اردوغان در میان شخصیت‌های تاریخی مورد علاقه و احترام خود، به پیامبر اسلام و آتاتورک اشاره کرده و می‌گوید الهام‌بخش او هستند.

انتخابات جدید پارلمان اسرائیل ۱۲ اسفند برگزار می‌شود

در پی شکست چندباره بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و رهبر حزب لیکود و بنی گانتس رهبر حزب آبی- سفید در اسرائیل، در تشکیل دولت جدید این کشور، سران احزاب موافقت کردند که انتخابات پارلمانی دیگری برگزار شود.

رسانه‌های اسرائیل سه شنبه ۱۹ آذر خبر دادند که دو حزب اصلی تاریخ ۱۲ اسفند/ دوم مارس را برای انتخابات جدید تعیین کرده‌اند.

این سومین انتخابات این کشور در کمتر از یک سال خواهد بود. ائتلاف آخرین دولت پیشین بنیامین نتانیاهو از بیش از یکسال گذشته با فروپاشی روبرو شد و از آن زمان، دولت او، انتقالی است.

انتخابات فروردین و شهریور، بن بست سیاسی را نشکست و تعیین تاریخ انتخابات سوم در حالی است که دادستانی اسرائیل ماه گذشته در سه پرونده علیه بنیامین نتانیاهو، به اتهام فساد و خیانت در امانت، کیفرخواست صادر کرد.

پس از آن‌که سران هردو حزب بزرگ در هفته‌های گذشته نتوانستند ائتلافی با اکثریت لازم را برای تشکیل دولت بدست آورند، رییس جمهوری این کشور سه هفته پیش، برای نخستین بار در تاریخ تشکیل دولت‌ها، از مجلس این کشور خواست سیاستمداری را که موفق به این کار شود، معرفی کند. اما کنست نیز در این ماموریت شکست خورد.

از آنجا که مهلت مجلس شامگاه چهارشنبه ۲۰ آذر به پایان می‌رسد و بن‌بست سیاسی برطرف نشده، تاریخ انتخابات جدید مورد موافقت همگانی قرار گرفته است.

ایران از اتباع خود خواست که به آمریکا سفر نکنند

وزارت خارجه ایران روز سه‌شنبه با صدور اطلاعیه‌ای از اتباع این کشور، خاصه دانشمندانی ایرانی خواست که از سفر به ایالات متحده خودداری کنند.

این بیانیه، دولت آمریکا را به «بازداشت‌های خودسرانه» شهروندان ایرانی و نگهداری آنها در شرایط «کاملا غیرانسانی» متهم می‌کند و می‌گوید که «از اتباع ایران بخصوص نخبگان و دانشمندان درخواست می‌‌شود از سفر به آمریکا حتی برای شرکت در کنفرانس‌های علمی و حتی با داشتن دعوتنامه، به‌طور جدی اجتناب کنند».

ایران و آمریکا به تازگی با آزادی ژیائو وانگ، شهروند آمریکایی، و مسعود سلیمانی، پژوهشگر در زمینه سلول‌های بنیادی و عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس که در آمریکا در بازداشت بود، دست به معاوضه زندانیان خود زدند.

به دنبال این رخداد مشاور امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد که آمریکا مایل به ادامه گفت‌وگوها برای آزادی زندانیان آمریکایی در ایران است. مقامات ایران نیز از آمادگی این کشور برای مبادله همه زندانیان آمریکایی خبر دادند.

تاکید آمریکا و اروپا بر حمایت از حقوق بشر در دنیا

دولت آمریکا و اتحادیه اروپا با انتشار اعلامیه مشترکی بر «حمایت قاطع» از حقوق بشر و موازین دموکراسی در جهان تاکید کردند.

این بیانیه که بعد از مشورت طرفین در بروکسل به امضا رسیده، تاکید دارد، اروپا و آمریکا نیاز به اتخاذ تدابیری در مقابل چالش‌های حقوق بشری در جهان و بهبود موثر آن به همراه دموکراسی و حاکمیت قانون در جامعه جهانی دارند.

این بیانیه خصوصا موضوع برابری جنسیتی، حقوق زنان، صلح و امنیت، آزادیهای مذهبی و عقیدتی و زندانیان مرتبط با آن، تجارت، حقوق کارگران و مدافعان حقوق بشر را در مرکز توجه قرار داده است.

طرفین همچنین در آستانه هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس سازمان ملل در سال ۲۰۲۰، موضوع راههای تقویت این نهاد بین المللی برای پاسخ به چالشهای جهانی و حقوق بشری را مورد بررسی قرار داده و تاکید کرده‌اند که با همکاریهای تنگاتنگ دوجانبه این موضوع را به پیش ببرند.

موضوع مورد بحث طرفین در زمینه حقوق بشر، بیشتر کشورهای جهان سومی از آفریقا، آسیا، آمریکای لاتین و خاورمیانه بوده است.

مهدی محمودیان، یکی از امضاکنندگان بیانیه ۷۷ نفره درباره سرکوب اعتراضات، بازداشت شد

مهدی محمودیان، از امضاکنندگان بیانیه ۷۷ نفره درباره سرکوب اعتراض‌های آبان ماه، روز سه‌شنبه ۱۹ آذر و پس از احضار به دادسرا بازداشت شده است.

کانال تلگرامی «امتداد» اعلام کرد که او به دلیل صدور وثیقه ۵۰۰ میلیارد تومانی در پایان ساعات اداری و عدم امکان تودیع وثیقه بازداشت شده است.

آقای محمودیان عضو حزب اتحاد ملت است و در سال ۸۸ نیز به دلیل فعالیت‌هایش در کمیته‌ای که درباره تعداد کشته‌شدگان اعتراض‌ها، پنج سال زندانی شده بود.

تعداد دیگری از امضاکنندگان بیانیه ۷۷ نفره درباره سرکوب اعتراض‌های آبان، اخیرا به دادسرا احضار شده‌اند.

رکورد تازه شاخص بورس با افت چشمگیر ارزش ریال

معمولا با افت قیمت ریال و تورم بالا، شاخص بورس افزایش می‌یابد

در حالی که طی روزهای گذشته ارزش ریال در مقابل دلار با شتاب در حال کاهش بوده، شاخص بورس نیز با همان شتاب در حال افزایش است.

دلار طی روزهای گذشته روند صعودی داشته و قیمت آن طی روز سه‌شنبه به بالای ۱۴ هزار تومان رسید.

شاخص بورس تهران نیز با افزایشی بیش از ۳۶۰۰ واحدی به ۳۴۰ هزار و ۷۳۳ واحد رسید که رکوردی جدید در تاریخ بورس ایران است.

یک هفته پیش، شاخص بورس حدود ۳۲۰ هزار واحد و قیمت دلار نیز ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان بود.

معمولا با افت قیمت ریال و تورم بالا، شاخص بورس افزایش می‌یابد، چرا که هم ارزش ریالی تولید محصولات و دارایی‌های آنها افزایش می‌یابد و هم ارزش ریالی صادرات آنها که بر اساس ارزهای خارجی است.

شاخص بورس از حدود ۸۸ هزار واحد در سال ۹۲ به بالای ۳۴۰ هزار واحد اوج گرفته است و در این مدت نیز ارزش ریال در مقابل دلار تقریبا یک‌پنجم شده است.

وزیر خارجه اسرائیل بار دیگر از احتمال حمله نظامی به ایران خبر داد

یسرائیل کاتز گفته که کشورش مثل تظاهرکنندگان بی‌دفاع ایرانی نیست که به دست رژیم آیت‌الله‌ها کشتار شده‌اند.

یسرائیل کاتز، وزیر خارجه اسرائیل، روز سه‌شنبه ۱۹ آذر، برای دومین بار در روزهای اخیر، از آمادگی کشورش برای توسل به «حمله نظامی به ایران برای بازداشتن تهران از دسترسی به بمب اتمی» سخن گفت.

این دولتمرد نزدیک به بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز شنبه نیز در مصاحبه با روزنامه کوریره دلاسرا در رم گفته بود که «بمباران ایران، یک گزینه محتمل است».

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران، روز دوشنبه در واکنش به اظهارات اسرائیل کاتز گفته بود، «در دفاع از کیان ایران و امنیت ملی خود لحظه‌ای درنگ نکرده و در برابر هر گونه تجاوز یا اقدام احمقانه، پاسخی کوبنده و پشیمان‌کننده خواهیم داد».

مرتضی قربانی، مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران ایران، نیز روز دوشنبه گفت که «اسرائیل اگر مرتکب کوچک‌ترین خطایی در قبال ایران شود، از راه زمینی، تل‌آویو را با خاک یکسان می‌کنیم و اصلا نیازی نیست که از ایران موشک و تجهیزات بلند شود».

وی گفته بود موشک‌های حزب‌الله برای حمله به اسرائیل کافی است.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، هنگامی که روز سه‌شنبه از وزیر خارجه این کشور در مورد واکنش مقامات سیاسی و نظامی ایران به اظهارات پیشین او پرسیده شد، آقای کاتز دوباره گفت: «در صورت نیاز، و اگر حمله آخرین راهکار باشد، اسرائیل به حمله نظامی متوسل خواهد شد».

وی افزود: «اسرائیل مثل تظاهرکنندگان بی‌دفاع ایرانی نیست که به دست رژیم آیت‌الله‌ها کشتار شده‌اند».

وزیر خارجه اسرائیل این را نیز گفت که «(حسن) نصرالله (دبیرکل حزب‌الله) عروسکی در دست ایران است».

رسانه‌های اسرائیل و بین‌المللی تاکید کرده‌اند که لحن و گفتار مقامات اسرائیل علیه ایران دوباره در روزهای اخیر، نظر به چهار گام اخیر تهران در کاهش تعهدات هسته‌ای که برنامه اتمی ایران را گسترش داده، تشدید شده است.

بیشتر

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG