لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ تهران ۰۰:۴۲

روحانی:‌ توقع از دولت باید متناسب با شرایط غیرعادی فعلی باشد


رئیس جمهور ایران روز چهارشنبه، ۱۱ مهرماه، شرایط پیش‌ روی کشور را «پیچیده» توصیف کرد و خواستار آن شد که توقع از دولت او متناسب با شرایط «غیرعادی و حساس» فعلی باشد.

حسن روحانی با بیان این که «امروز در مقطع بسیار حساسی قرار داریم» گفت که ایران «در میانه یک جنگ تمام‌عیار اقتصادی» قرار دارد.

اظهارات وی پس از اعلام خروج آمریکا از توافق‌نامه برجام، بازگشت دوباره دور اول تحریم‌های آمریکا علیه تهران و نزدیک‌ شدن به زمان اعمال دور دوم تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی که صنعت نفت کشور را نشانه گرفته، مطرح می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی این اظهارات را چهارشنبه بعدازظهر در دیدار با شماری از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب بیان کرد.

وی گفت: «توقعات از دولت باید متناسب با شرایط غیرعادی و حساسی باشد که در آن قرار داریم.»

رئیس جمهور ایران افزود: «وضعیت پیش‌ روی کشور پیچیده است. اگر این دولت بر سر کار نبود، شاید حتی پیش از اعلام آمریکا، ایران از برجام خارج شده بود و امروز وضعیت بغرنجی داشتیم.»

آن‌ طور که روحانی بیان کرده، با «تدبیر دولت» و «موضع مدبرانه نظام» پس از اعلام خروج آمریکا از برجام، کشور «از یک خطر بزرگ» نجات یافت.

به گفته او، «اگر پیگیری و تلاش دولت نبود، برجام حتی قبل از خروج آمریکا از این توافق از دست می‌رفت. پس از خروج آمریکا از برجام [هم] اگر با تدبیر عمل نمی‌شد، امروز وضعیت مناسبی نداشتیم و کشورهایی که اکنون مقابل آمریکا ایستاده و با ما همراهی می‌کنند، در مقابل ما قرار می‌داشتند.»

روحانی در ادامه اظهارات خود از فعالان اصلاح‌طلب خواست تا «حفظ و ارتقای امید و اعتماد عمومی» را اصلی‌ترین مسئله خود بدانند.

رئیس جمهور ایران افزود که دولت خود را «مبرا از ضعف و نقص نمی‌داند»، اما هر دو دولت وی «دستاوردهای بزرگی هم در عرصه‌های مختلف» داشته‌اند که «باید این دستاوردها برای مردم تشریح و تبیین شود.»

مقام‌های جمهوری اسلامی بارها در موضع‌گیری‌های مختلف اعلام کرده‌اند که آمریکا در مقابل جمهوری اسلامی در موضع «ضعف» قرار گرفته و ایران توانسته «حقانیت» خود را به جهان ثابت کند.

رهبر جمهوری اسلامی نیز امروز در جمع بسیجیان در ورزشگاه آزادی گفت: «بعضی نق‌زن‌ها می‌گویند که از آمریکا بدگویی نکنید تا با شما دشمن نشوند»، اما به دلیل آن که «یک قدرت بزرگ اسلامی در این منطقه سر بلند کرده است، [آمریکا] از این می‌ترسد».

منابع: پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری و رادیوفردا/ ب. ب./ ف. دو.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG