لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۲:۱۱

مکرون خواستار گفت‌وگوی فراگیر درباره برنامه موشکی و نقش ایران در منطقه شد


حسن روحانی ( راست) در تماس تلفنی با امانوئل مکرون گفته که ایران به «همه تعهدات» خود در برجام عمل کرده است.

همزمان با درخواست رئیس‌جمهوری ایران از کشورهای متعهد به برجام برای اقدام عملی به منظور نجات این توافق، همتای فرانسوی وی خواستار گفت‌و‌گوی بیشتر بر سر برنامه موشکی جمهوری اسلامی و نقش تهران در خاورمیانه شد.

حسن روحانی روز دوشنبه پنجم شهریور در گفت‌و‌گوی تلفنی با امانوئل مکرون، ضمن تاکید بر تمایل ایران به باقی‌ماندن در برجام، گفت که «اگر در زمینه تضمین کانال‌های مالی و پولی، نفت، بیمه و حمل و نقل، آینده برنامه اجرایی اروپا روشن نباشد»، جمهوری اسلامی «اقدامات دیگری را خواهد داشت».

آقای روحانی توضیح بیشتری در این زمینه نداد، اما اضافه کرده که ایران به «همه تعهدات» خود در برجام عمل کرده است.

به گفته او، با توجه به خروج یک جانبه آمریکا از این توافقنامه، تهران «از سایر طرف‌ها انتظار دارد که به برنامه‌های خود برای حفظ این توافق، سرعت و شفافیت بیشتری دهند.»

اظهارات وی پس از آن بیان می‌شود که با اعلام خروج ایالات متحده از این توافق، اتحادیه اروپا تعهد داد که در صورت پایبندی ایران به برجام بسته‌های اقتصادی برای حفظ این توافق در نظر خواهد گرفت.

در همین حال، به گزارش خبرگزاری رویترز نوشته، رئیس جمهوری فرانسه در تماس با روحانی ضمن اعلام پایبندی کشورش به برجام، خواستار گفت‌و‌گوی گسترده‌تر میان ایران و غرب درباره حوزه‌های دیگر از جمله برنامه موشکی جمهوری اسلامی و نقش ایران در منطقه خاورمیانه شده است.

وی افزود که پاریس تمام تلاش خود را به کار خواهد بست تا در ماه‌های پیش رو از ایجاد یک بحران جدی در این زمینه جلوگیری شود.

اتحادیه اروپا اگرچه در زمینه خروج از برجام با آمریکا اختلاف دارد،‌ اما رهبران چند کشور اروپایی از جمله مکرون و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، بارها نسبت به برنامه موشکی ایران و فعالیت‌های جمهوری اسلامی در خاورمیانه ابراز نگرانی کرده‌اند.

کشورهای غربی بویژه ایالات متحده آمریکا، جمهوری اسلامی ایران و بازوی اجرایی آن نیروی قدس سپاه پاسداران را متهم می‌کنند که در جنگ‌های منطقه‌ای در سوریه و یمن دست دارد و صلح و ثبات منطقه را به خطر انداخته است.

از سوی دیگر، تهران بارها تهدید کرده که در صورت ممانعت آمریکا از فروش نفت ایران در بازارهای جهانی، نفت دیگر کشورها نیز نباید از تنگه هرمز صادر شود؛ اظهاراتی که با انتقاد و واکنش شفاف مقام‌های آمریکایی روبرو شده است.

منابع: ایرنا، مهر، رویترز و رادیو فردا؛ ب.ب/ک.ر

دیدن نظرات (۲۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG