لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ تهران ۰۴:۴۵

بازگشت معترضان به خیابان همزمان با زادروز حمیدرضا روحی


تظاهرات اعتراضی در شهر زیبای تهران، مقابل منزل حمیدرضا روحی
تظاهرات اعتراضی در شهر زیبای تهران، مقابل منزل حمیدرضا روحی

تصاویر ویدئویی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی است که شامگاه چهارشنبه ۱۶ فروردین همزمان با زادروز حمیدرضا روحی، از کشته شدگان اعتراضات سراسری اخیر، تجمع‌های اعتراضی در منطقه شهر زیبا برگزار شده است.

این تجمع به‌رغم حضور نیروهای امنیتی در این منطقه برگزار شد به طوری که تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از حضور نیروهای پلیس و امنیتی در اطراف منزل حمیدرضا روحی بود.

معترضان شامگاه چهارشنبه با حرکت در خیابان‌های شهر زیبا شعارهایی مانند «این آخرین پیامه، هدف کل نظامه»، «امسال سال خونه، سید علی سرنگونه»، «حمیدرضا می‌جنگیم، خونتو پس می‌گیریم»، و «حمیدرضا نمرده… سیدعلیه که مرده» سردادند.


در راهپیمایی و تجمع‌های اعتراضی شامگاه چهارشنبه شهر زیبا تصاویری نیز از زنان و دختران بدون حجاب اجباری که دستان خود را بلند کرده و شعار «زن، زندگی، آزادی» و «مرگ بر دیکتاتور» می‌دهند، منتشر شده است.


همچنین تصاویری از حمله و درگیری ماموران امنیتی و پلیس با شماری از معترضان در شهر زیبا منتشر شده است.

طی روزهای اخیر فراخوان‌هایی برای برگزاری مراسم «زادروز» حمیدرضا روحی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود.

حمیدرضا روحی، ۱۹ ساله و دانشجوی عمران دانشگاه آزاد شهر قدس بود که در تظاهرات پنجشنبه شب ۲۶ آبان ماه ۱۴۰۱ در شهر زیبا با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شد.

تجمعی نیز شامگاه پنج‌شنبه هشتم دی ماه مقابل خانه حمیدرضا روحی برگزار شد.در همین روز مراسم چهلم این معترض کشته شده علی‌رغم محدودیت‌های شدید و فضای امنیتی، با حضور گسترده مردم بر مزار او در بهشت‌زهرا و در میان شعارهای ضد حکومتی حاضران برگزار شد.

علی روحی، پدر حمیدرضا روحی روز گذشته با انتشار پستی در اینستاگرام خود نوشت: «پسرم، شب تولدت جشنی برپاست برای تولد دوباره‌ات، جشنی که میزبانش حمیدرضا و مهمانش خداست. جشنی به وسعت دل‌های پاک تمامی مردمان وطن‌پرست سرزمین‌مان ایران.»

او اضافه کرده بود: «جشنی که سبزی رنگ سبز چشمانت رنگ سیاه آسمان ایران‌مان را کنار زده تا با نور خود شب‌های تیره و تاریک را مانند روز روشن و درخشان نماید.»

اعتراضات سراسری اخیر در ایران به دنبال جان باختن مهسا (ژینا) امینی در گشت ارشاد تهران آغاز شد و به سرعت بسیاری از مناطق کشور را دربرگرفت.

سازمان های مدافع حقوق بشر می‌گویند در اعتراضات سراسری اخیر در ایران دست‌کم ۵۳۷ تن به دست نیروهای حکومتی کشته شدند.

XS
SM
MD
LG