لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۷:۵۰

روحانی ضمن رد سخنان پیشین درباره دیدار با ترامپ: سیاست‌ها را رهبری تعیین می‌کند


حسن روحانی در جلسه روز سه‌شنبه مجلس

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، ضمن اعلام این نکته که «تصمیمی برای مذاکره دوجانبه با آمریکا نداریم» گفت که اصول سیاست‌های ما را رهبری مشخص می‌کند و در مسائل ملی اختلافی وجود ندارد».

به گزارش خبرگزاری ایرنا، رئیس جمهور ایران روز سه‌شنبه، ۱۲ شهریور، در جلسه علنی مجلس با وجود سخنان قبلی‌اش درباره پیش‌شرط برای دیدار با دونالد ترامپ اعلام کرد که «تصمیمی برای مذاکره دوجانبه با آمریکا در هیچ مقطعی نداشته و نداریم».

وی اضافه کرد: «پیشنهادهایی از طرف بسیاری مطرح شده اما پاسخ ما همیشه منفی است».

آقای روحانی با این‌حال همچنین گفت که اگر آمریکا تحریم‌ها را لغو کند، «باز هم امکان‌پذیر است در جلسه ۱+۵ مثل قدیم حضور پیدا کند».

رئیس جمهور ایران، روز دوشنبه، چهارم شهریور، با اشاره به سفر محمدجواد ظریف به محل نشست سران گروه ۷ و شرایط ناشی از تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی گفته بود که اگر بداند «ملاقات او با فردی» می‌تواند نتیجه‌ای داشته باشد دریغ نخواهد کرد.

وی یک روز بعد نیز چنین اظهار نظر کرد که هر کس «بخواهد با او عکس بگیرد»، باید ابتدا «از تمام تحریم‌های ظالمانه دست بردارد».

رهبر جمهوری اسلامی درباره این سخنان آقای روحانی اظهار نظر نکرده اما پیش از این مذاکره با آمریکا را ممنوع اعلام کرده بود.

در همین حال آقای روحانی درباره سخنان پیشین خود نیز توضیح داد: «چون این حرف را در سخنرانی‌ها نمی‌توانیم کاملاً باز کنیم، برخی فکر می‌کنند مقصود از مذاکره، گفت‌وگوی دو جانبه است».

رئیس جمهور ایران اضافه کرد: «خارجی‌ها معمولا برداشت های خود را دارند اما اصول سیاست‌های ما را رهبری مشخص می‌کند؛ همه ما مسیر واحدی را طی می‌کنیم و در مسائل ملی اختلافی وجود ندارد».

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «خواهشمندم بعضی رسانه‌های جمعی تضاد و تقابل و دوگانگی در کشور درست نکنند. شرایط ما شرایط دوگانگی نیست بلکه شرایط وحدت و صدای واحد است».

تعدادی از چهره‌های اصول‌گرا به سخنان آقای روحانی درباره پیش‌شرط برای دیدار با دونالد ترامپ اعتراض کرده و ۸۳ نماینده مجلس نیز در تذکری به حسن روحانی سخنانش را «خلاف» مواضع رهبر جمهوری اسلامی دانسته بودند.

منابع: خبرگزاری های ایرنا، ایسنا و رادیو فردا / ا.م / .پ.پ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۷۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG