لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۵:۳۴

گزارشگران بدون مرز در مورد افزایش بازداشت‌های «خودسرانه» خبرنگاران در افغانستان هشدار داد


در پی افزایش تهدیدها و بازداشت خبرنگاران در افغانستان، سازمان گزارشگران بدون مرز با تقبیح دخالت نهادهای مسئول در حکومت طالبان، فشار بر کارکنان رسانه‌ها در این کشور را مغایر با قانون آزادی اطلاع‌رسانی دانست.

این انجمن جهانی حقوق بشری روز جمعه ۱۵ بهمن گزارش داد که «تهدید و احضار و بازداشت خودسرانه» خبرنگاران در افغانستان به‌ویژه در دو ماه گذاشته افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، از زمان قدرت‌گیری دوباره طالبان در افغانستان در ۲۴ مرداد سال جاری تاکنون، دست‌کم پنجاه مورد بازداشت خبرنگاران و کارکنان رسانه‌ای به دست ماموران امنیتی و استخبارات به ثبت رسیده است.

موارد ثبت شده نشان می‌دهد که این بازداشت‌ها گاه با «خشونت» همراه بوده و عموما هنگام پوشش خبری تظاهرات از جمله تجمعات اعتراضی زنان در کابل صورت گرفته‌اند.

گزارشگران بدون مرز می‌گوید دخالت و تهدید‌های نهادهای مسئول در حکومت طالبان از جمله «وزارت امر به معروف و نهی از منکر»‌ و «استخبارات» را مغایر با قانون رسانه‌های همگانی می‌داند و اقدامات آن‌ها را نکوهش می‌کند.

در همین زمینه، رضا معینی مسئول دفتر ایران و افغانستان در سازمان گزارشگران بدون مرز، تاکید کرد که خبرنگاران باید بتوانند آزادانه و بدون ترس از بازداشت و شکنجه به کار خود ادامه دهند.

او همچنین، تهدید خبرنگاران از سوی حکومت طالبان از جمله تهدید به «زبان از حلقوم بیرون کشیدن» به دلیل انتشار برخی خبرها و طرح برخی موضوعات را «غیرقابل پذیرش» دانست.

حکومت طالبان پس از قدرت‌گیری دوباره، اقدام به انحلال وزارت امور زنان کرد و همان ساختمان را به محل استقرار وزارت جدید التاسیس امر به معروف و نهی از منکر اختصاص داد.

در مقررات تازه‌ای که این وزارتخانه در آذر ماه امسال وضع و به رسانه‌ها در افغانستان ابلاغ کرد، بیش از همه بر حفظ حجاب کارکنان و خبرنگاران زن این رسانه‌ها تاکید شده است.

همزمان، اداره استخبارات در حکومت طالبان نیز جایگزین ریاست امنیت ملی در حکومت پیشین افغانستان شده است و هم‌اکنون تحت ریاست عبدالاحق وثیق قرار دارد.

گزارشگران بدون مرز یادآور شده است که این نهاد امنیتی و اطلاعاتی که هم‌اکنون زیر حکومت طالبان اداره می‌شود، سابقه‌ای طولانی در دخالت در امر آزادی بیان و رسانه‌ها در افغانستان دارد.

در آخرین رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها که توسط گزارشگران بدون مرز در سال ۲۰۲۱ منتشر شده است، افغانستان در میان ۱۸۰ کشور جهان در رده ۱۲۲ قرار داشت.

با استفاده از وب‌سایت گزارشگران بدون مرز و توییتر/ آ.ت/ س.ن
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG