لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۵۸

تاخیر در عملیات تجسس و بازیابی هواپیمای سقوط کرده روسی


شرایط بد آب و هوایی عملیات جستجو و بازیافت هواپیمای سقوط کرده روسی در حوالی مسکو را با چالش مواجه کرده است

شرایط بد آب و هوایی عملیات جستجو و بازیافت هواپیمای سقوط کرده روسی در حوالی مسکو را با چالش مواجه کرده و مقامات کشور می گویند که این عملیات می تواند یا یک هفته طول بکشد.

هواپیمای آنتونوف ای‌ان- ۱۴۸ که متعلق به شرکت هواپیمایی ساراتوف بود روز یکشنبه ۲۲ بهمن لحظاتی پس از بلند شدن از روی باند فرودگاهی در مسکو سقوط کرد و همه ۷۱ مسافر و خدمه هواپیما کشته شدند.

ولادیمر پوچکوف، وزیر حوادث غیرمترقبه روسیه دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران گفت که عملیات نجات تمام شده است. همه ۷۱ سرنشین هواپیما کشته شده اند و بخاطر این حادثه به خانواده آنها تسلیت می گویم.

یک هواپیمای مسافربری با ۷۱ سرنشین در روسیه سقوط کرد
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:16 0:00

وزارت حوادث غیرمترقبه قبلا گفته بود که تا روز گذشته تنها جسد دو تن از کشته شدگان یافته شده است و هم اکنون چهارصد نفر تیم تجسس در منطقه مشغول عملیات تجسس و بازیافت هستند. این وزارتخانه همچنین گفته است که یکی از جعبه‌های سیاه هواپیما یافته شده است، اما معلوم نیست دستگاه ضبط اطلاعات است یا صدا.

پوچکوف همچنین گفت که عملیات تجسس و بازیافت بسیار با مشکل پیش می رود، چرا که قطعات هواپیما در منطقه وسیعی پراکنده شده است، برف سنگینی باریده و وضعیت اطراف محل سقوط هواپیما بسیار پیچیده است.

هواپیمای آنتونوف ای‌ان- ۱۴۸ که متعلق به شرکت هواپیمایی ساراتوف بود روز یکشنبه ۲۲ بهمن در مسیر پرواز از فرودگاه دومودِدوف مسکو به سمت اورسک در اورال از صفحه رادار محو شد.

مقامات روسیه اعلام کرده اند که ۶۷ مسافر و شش خدمه هواپیما کشته شده اند.

دمیتری پسکوف، سخنگوی ولادیمر پوتین رئیس جمهوری کشور نیز گفته است که پوتین به خانواده کشته شده‌ها تسلیت می گوید. وی سفر روز دوشنبه خود به شهر ساحلی سوچی در دریای سیاه را لغو کرد تا در مسکو باقی بماند. قرار بود پوتین در این شهر با محمود عباس رئیس جمهوری تشکیلات خودگردان فلسطین دیدار کند، اما محل دیدار سوچی به مسکو تغییر کرد.

کاخ سفید نیز مراتب همدردی خود را با بازماندگان کشته شدگان اعلام کرده و اعلام کرده است که از حادثه سقوط هواپیما و کشته شدن سرنشینان آن به شدت متاثر شده است. «ما همدردی خود را به خانواده‌ها و مردم روسیه اعلام می کنیم».

یلنا وورونوا، یکی از سخنگویان شرکت هواپیمایی روسیه گفته است که والری گوبانف خلبان ۵۱ ساله هواپیما ۵ هزار ساعت تجربه پرواز داشته و کمک خلبان نیز فرد آزموده‌ای بوده است. وی در گفتگو با شبکه تلویزیونی «ای بی‌سی» آمریکا گفت که «خدمه‌ها افراد مجربی بودند و هواپیما نیز مطمئن بود».

هواپیما در ۴۰ کیلومتری فرودگاه در منطقه رامسنکوی افتاده است. سایت «فلایت رادار ۲۴» که پرواز هواپیماها را رسد می کند گزارش داده است که هواپیما ۵ دقیقه بعد از برخاستن به هوا ۱۰۰۰ متر بر دقیقه سرعت داشت.

وزارت حوادث غیرمترقبه نیز در سایت رسمی خود اسامی کشته شده‌ها را اعلام کرده است.

بیشتر مسافران از منطقه اورنبورگ روسیه بوده اند، جایی که مقصد هواپیمای سقوط کرده بود. سه کودک و دو شهروند سوئیس و جمهوری آذربایجان نیز در میان کشته شدگان هستند.

مقامات محلی اورنبورک یک روز عزای عمومی اعلام کرده اند.

وزارت حمل و نقل نیز در گفتگو با خبرگزاری روسی «اینترفکس» احتمال داده است که شرایط بد آب و هوایی یا خطای انسانی باعث سقوط هواپیما شده است.

خبرگزاری تاس روسیه نیز گزارش داده است که هواپیما ساخت شرکت ورونژ در سال ۲۰۱۰ بوده است.

البته قبلا فرودگاه « دومودِدوف» بخاطر نگرانی‌های امنیتی در مرکز توجه دولت بود. در سال ۲۰۰۴ تروریستهای انتحاری چچنی با منفجر کردن بمبها در دو هواپیما باعث کشته شدن ۹۰ نفر شدند. در سال ۲۰۱۱ نیز یک عملیات انتحاری در ورودی فرودگاه باعث کشته شدن ۳۷ نفر شد.

رسانه‌های روسیه گزارش داده اند که تحقیقات از دفتر مرکزی شرکت هواپیمایی هم انجام شده است.

طی چند سال گذشته دو حادثه سقوط هواپیما در روسیه اتفاق افتاده است. دسامبر ۲۰۱۶ یک هواپیمای متعلق به وزارت دفاع روسیه در دریای سیاه سقوط کرد و ۹۲ سرنشین آن کشته شدند. بمب گذاری در هواپیمای ایرباس «آ ۳۲۱» روسیه که از قاهره بر می خواست نیز در سال ۲۰۱۵ منجر به کشته شدن ۲۲۴ سرنشین آن در سال ۲۰۱۵ شد. داعش مسئولیت بمب گذاری را بر عهده گرفت.

حادثه سقوط هواپیما درست یک ماه بعد از گزارش شبکه امنیت هوایی که سال ۲۰۱۷ را امن‌ترین سال در تاریخ سفرهای هوایی جهان عنوان کرده بود، اتفاق افتاد.

این گزارش می گوید که طی سال گذشته ۱۰ صانحه هوایی در جهان اتفاق افتاده که منجر به کشته شدن ۷۹ نفر شده است. این تعداد از قربانیان حوادث هواپیمایی از سال ۱۹۴۶ به این سو کمترین میزان بوده است.

منابع: بخش روسی رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، خبرگزاری تاس، اینترفکس، رویترز، آسوشیتدپرس، خبرگزاری فرانسه، بی‌بی سی،‌ای بی‌سی

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG