لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۱۰:۵۹

در آستانه «تحریم جدید»، روسیه اتهام دخالت در انتخابات آمریکا را «بی‌پایه» خواند


سفارتخانه روسیه در واشینگتن

روسیه می‌گوید اتهامات آمریکا در مورد تلاش مسکو برای دخالت در انتخابات ۲۰۲۰ ایالات متحده «بی‌پایه» است، اما گزارش‌ها حاکی است واشینگتن همچنان قصد دارد هفته بعد تحریم‌های جدیدی را در این رابطه علیه روسیه اعمال کند.

خبرگزاری رویترز می‌نویسد که سفارت روسیه در آمریکا روز چهارشنبه،‌۲۷ اسفندماه، در پیامی این اتهام را «بی‌پایه» توصیف کرده و در همین روز خبرگزاری روسی ریانووُستی هم از قول وزارت خارجه روسیه نوشت که روسیه در قبال تهدید تحریم‌های جدید «خاطری آسوده» دارد.

روز سه‌شنبه گزارشی ۱۵ صفحه‌ای از سوی مأموران اطلاعاتی آمریکا منتشر شد که می‌گوید مسکو با برنامه مشخص، اقدام به پخش اطلاعات غلط و گمراه‌کننده در مورد جو بایدن کرده است تا بتواند از بخت او برای پیروزی در انتخابات اخیر ریاست‌ جمهوری بکاهد.

در این گزارش آمده است که استراتژی مسکو در وهله اول مبتنی بر استفاده از «افراد مرتبط با سازمان اطلاعات روسیه برای پخش روایت‌های غلط» در رسانه‌های ایالات متحده و بین مقامات و افراد برجسته در جریان انتخابات ۳ نوامبر بوده است.

این گزارش می‌نویسد که در جریان انتخابات ۲۰۲۰، برخی چهره‌های اوکراینی مرتبط با روسیه ادعاهای غلطی علیه جو بایدن منتشر می‌کردند و شماری از افراد اصلی کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ نیز «سعی در استفاده از این ادعاها به نفع مبارزه انتخاباتی ترامپ داشتند.»

گزارش اطلاعاتی آمریکا همچنین می‌نویسد که به احتمال زیاد شخص ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهور روسیه، هدایت برنامه تأثیرگذاری بر انتخابات آمریکا را «بر عهده داشته است».

سفارت روسیه در آمریکا در پیام خود نوشته است که «مبنای نتیجه‌گیری‌های این گزارش، چیزی جز حس حق به جانب بودن از سوی مأموران اطلاعاتی آمریکا نیست و هیچ مدرک خاصی از سوی آنها برای تأیید این ادعا ارائه نشده است.»

در همین حال، سه منبع که نخواسته‌اند نامشان فاش شود به رویترز گفته‌اند که دولت بایدن قرار است بر اساس داده‌های مندرج در گزارش اطلاعاتی جدید و همچنین به خاطر حمله سایبری اخیر منتسب به روسیه، تحریم‌های جدیدی را طی هفته آینده علیه مسکو اعمال کند.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند روسیه قصد داشته از طریق حمله سایبری به شرکت «سولارویندز» به شبکه‌های دولتی ایالات متحده نفوذ کند. روسیه هرگونه دست داشتن در این حمله را رد می‌کند.

ایالات متحده در ماه جاری نیز تحریم‌هایی را علیه چهار مقام ارشد روسی به خاطر رفتار مسکو با الکسی ناوالنی، چهره اصلی اپوزیسیون روسیه، وضع کرد.

سفارت روسیه در واشینگتن روز چهارشنبه با اشاره به این تحولات، ایالات متحده را متهم کرد که «قصد لکه‌دار کردن چهره روسیه در جهان را دارد و می‌خواهد دیگران را مقصر مشکلات خود اعلام کند.»

این سفارتخانه تأکید کرده‌ است که اقدامات تازه واشینگتن «منجر به عادی‌سازی مناسبات دوجانبه نخواهد شد.»

برآورد ۱۵ صفحه‌ای اطلاعاتی آمریکا در بخشی دیگر می‌گوید ایران هم با «کارزارهای چندشاخه‌ای پنهان» در تلاش بود بر انتخابات ۲۰۲۰ تأثیر بگذارد اما جهت آن برعکس روسیه، یعنی برای ضربه زدن به بخت پیروزی دوباره دونالد ترامپ بوده است.

مقامات ایرانی هنوز به این گزارش واکنشی نداشته‌اند.

جامعه اطلاعاتی ایالات متحده در اوت سال ۲۰۲۰ گفت که روسیه، ایران و چین به ‌طور فعال در تلاشند تا در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ دخالت کنند. اما در این گزارش تازه آمده است که بررسی‌ها نشان می‌دهد «چین ترجیح داده ‌است قبل از آغاز رأی‌گیری، از اقدامات مداخله‌جویانه دست بکشد.»

بر اساس این گزارش، تلاش‌ها برای اعمال نفوذ و تأثیر بر انتخابات ریاست‌ جمهوری آمریکا تاثیری روی نتایج انتخابات نداشته است.

با استفاده از رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، رویترز و ریانووستی/ پ. پ./ ف. دو.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG