لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ تهران ۰۰:۳۴

کرملین: نمی‌خواهیم بیماری ناوالنی به مناسبات روسیه و غرب صدمه بزند


مسئولان بیمارستان چریته در برلین که آقای ناوالنی در آنجا بستری است اعلام کردند که نتایج آزمایش ها نشان می‌دهد که او مسموم شده است.

همزمان با افزایش فشارهای بین المللی بر دولت روسیه برای تحقیق در مورد مسمومیت الکسی ناوالنی که در کماست کاخ کرملین روز چهار شبنه ۵ شهریور گفت نمی‌خواهد بیماری او بر مناسبات این کشور با غرب تاثیر بگذارد.

روز دوشنبه مسئولان بیمارستان چریته در برلین که آقای ناوالنی در آنجا بستری است اعلام کردند که نتایج آزمایش ها نشان می‌دهد که او مسموم شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا نیز دقایقی پس از بیانیه کاخ کرملین به جمع رهبران غربی پیوست که خواستار تحقیق شفاف در مورد این حادثه شده اند.

آقای جانسون در توئیتی نوشت:«مسموم کردن الکسی ناوالنی جهان را شوکه کرد. مسئولان این اقدام باید مجازات شوند و بریتانیا به اقدامات بین المللی برای تضمین اجرای عدالت می پیوندد.»

دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین روز چهارشنبه تاکید کرد که دولت روسیه با «نتیجه گیری عجولانه» در مورد مسموميت عامدانه آقای ناوالنی مخالف است و نمی خواهد این موضوع روی مناسبات این کشور با غرب تاثیر بگذارد.

او در یک نشست خبری گفت:«ما چنین چیزی را نمی خواهیم و ثانیا دلیلی هم برای آن وجود ندارد. ما هم درست به اندازه دیگران می خواهیم بدانیم به چه دلیلی آقای ناوالنی در حالت کما است.»

الکسی ناوالنی، يکی از سرشناس ترين مخالفان ولاديمير پوتين روز پنجشنبه در پروازی از سیبری به سوی مسکو ناگهان به شدت بیمار شد. هواپیمای حامل او در شهر اومسک توقف اضطراری کرد و او را به بیمارستان این شهر منتقل کردند.

تحت فشار خانواده و همکاران او روز شنبه به بیمارستان چریته در شهر برلین منتقل شد و پزشکان این بیمارستان روز دوشنبه اعلام کردند که آثار مواد آنتی کولینستراسه را در بدن او پیدا کرده اند.

این ماده شیمیایی از تجزیه و فعالیت استیل کولین، یک ماده مهم در ارسال پیام بین سلولهای عصبی جلوگیری می کند. پزشکان بیمارستان برلین در حال معالجه او با کمک داروی آتروپین هستند.

همکاران آقای ناوالنی می گویند دولت روسیه در مسموم کردن او دست داشته ولی کاخ کرملین این اتهامات را رد کرده است.

پس از اعلام نتایج آزمایش ها در بیمارستان برلین فشارهای بین المللی بر روسیه افزایش یافت. آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان خواستار تحقیقات دقیق در مورد دلایل بیماری آقای ناوالنی شد. رهبران فرانسه و نروژ نیز مواضع مشابهی اتخاذ کردند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت این اتحادیه آنچه را که به نظر می رسد یک سوء قصد جدی به جان آقای ناوالنی است محکوم می کنند.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز گفت در صورت اثبات قطعی مسمومیت واشنگتن آماده همکاری برای اجرای تحقیقات است.

استیون بیگن، معاون وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه با سرگی لاورف، وزیر خارجه روسیه در مسکو دیدار کرد. به گفته وزارت خارجه روسیه آقای بگین به مقامات روسیه هشدار داده که اگر دخالت مسکو در مسمومیت الکسی ناوالنی تائید شود دولت آمریکا واکنشی شدیدتر از اقدام خود در قبال دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ نشان خواهد داد.

وزرات خارجه روسیه نیز به معاون وزیر خارجه آمریکا در مورد طرح اتهام های بی اساس هشدار داده واعلام کرده است که مسکو آماده انجام تحقیقات کامل و بی طرفانه در مورد این حادثه است.

دولت روسیه روز سه شنبه اعلام کرد چون تاکنون دلیل اصلی بیماری آقای ناوالنی مشخص نشده نمی توان تحقیقات کیفری را آغاز کرد. دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین گفت بیماری آقای ناوالنی ممکن است دلایل دیگری داشته باشد.

سخنگوی دولت آلمان روز چهارشنبه گفت هیچ دلیلی برای ابراز تردید در تشخیص پزشکان آلمانی وجود ندارد. او افزود:«دولت آلمان به معاینات و یافته های پزشکان بیمارستان چریته کاملا اعتماد دارد و این کشور شواهد مربوط به مسمومیت آقای ناوالنی را بسیار جدی تلقی می کند.»

منبع: آسوشیتدپرس؛ ش.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG