لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ تهران ۲۳:۰۵

جایزه حقوق بشری «ساخاروف» به الکسی ناوالنی اهدا شد


الکسی ناوالنی که ژانویه گذشته بازداشت شد دوران حبس دو سال‌ونیم خود را در زندان سپری می‌کند.

پارلمان اروپا جایزه «ساخاروف» برای آزادی اندیشه را به دلیل فعاليت در زمینه افشای فساد حکومتی و مبارزه با سرکوب آزادی در روسیه به الکسی ناوالنی، منتقد سرسخت کرملین که در زندان به سر می‌برد، اهدا کرد.

نامزدهای دیگر دريافت این جایزه یک گروه فعال در زمینه حقوق زنان افغانستان و یک سیاستمدار زندانی مخالف حکومت بولیوی بودند.

فراکسیون احزاب راست میانه در پارلمان اروپا خبر اهدای جایزه ساخاروف به الکسی ناوالنی را بعدازظهر چهارشنبه ۲۸ مهر اعلام کرد.

دیوید مک الیستر، رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان اروپا، گفت: «اهدای این جایزه به الکسی ناوالنی تاکید بر فعالیت‌های جسورانه او در دفاع از دمکراسی، حاکمیت قانون، آزادی‌های مدنی و مبارزه با فساد است».

الکسی ناوالنی ژانویه امسال پس از بازگشت از آلمان در فرودگاه مسکو بازداشت شد. او چند ماه قبل از این تاریخ با مواد مخرب اعصاب مسموم شده بود و با اصرار خانواده و دوستانش برای مداوا به برلین منتقل شد.

آقای ناوالنی می‌گوید به دستور حکومت روسیه و احتمالا با تایید ولادیمیر پوتین مسموم شده است. دولت روسیه این اتهام را رد کرده است.

اتحادیه اروپا در واکنش به مسمومیت آقای ناوالنی و بازداشت او تعدادی از مقامات روسیه را تحریم کرد.

دو ماه پس از بازداشت ناوالنی، مراجع قضایی روسیه به اتهام نقض مقررات آزادی موقت توسط وی حکم دو سال‌ونیم حبس تعلیقی او را که چند سال پیش صادر شده بود به اجرا گذاشتند و او اکنون دوران حبس خود را طی می‌کند.

جایزه ساخاروف سال گذشته به اپوزیسیون دمکراتیک بلاروس اهدا شد که پس از انتخابات ریاست‌جمهوری اعتراضات گسترده‌ای را علیه حکومت الکساندر لوکاشنکو سازماندهی کرد. کمیسیون انتخابات بلاروس آقای لوکاشنکو را برنده انتخابات معرفی کرد ولی مخالفان حکومت و کشورهای غربی معتقدند که در شمارش آرا تقلب‌های گسترده‌ای صورت گرفته است.

ارزش نقدی این جایزه که به نام آندره ساخاروف، دگراندیش سرشناس دوران اتحاد شوروی، نامگذاری شده ۵۰ هزار یورو است.

جایزه ساخاروف برای آزادی اندیشه در سال‌های قبل به چهره‌های سرشناسی نظیر نلسون ماندلا، رهبر مبارزات ضد نژادپرستی در آفریقای جنوبی، و ملاله یوسف‌زی، فعال پاکستانی حق آموزش کودکان، اهدا شده است.

بر اساس گزارش رادیو اروپای آزاد-رادیو آزادی/ش.ر/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG