لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ تهران ۱۸:۵۶

حمله ناسیونالیست‌های روسیه به مراسم دانش آموزان رشته تاریخ


عکس آرشیو
عکس آرشیو

گروهی از ناسیونالیست‌های روس روز ۲۸ آوریل به برنامه اعطای جوایز رشته تاریخ دانش آموزان دبیرستانهای روسیه که در شهر مسکو برگزار می‌شد حمله کرده، به سوی شرکت کنندگان مایع ضد عفونی پاشیده و تخم مرغ پرتاب کردند. آن‌ها برگزاری این مناسبت را اقدامی با حمایت قدرت‌های بیگانه برای بازنویسی تاریخ روسیه توصیف کردند.

حدود ۵۰ دانش آموز از سراسر روسیه برای دریافت جوایز خود به خاطر نوشتن مقالاتی در مورد تاریخ روسیه در قرن بیستم در این مراسم شرکت کردند که توسط «مموریال (یادبود)» انجمن معتبر بررسی تاریخ روسیه برگزار شد.

برگزار کنندگان و شرکت کنندگان در مراسم می‌گویند صبح روز ۲۸ آوریل هنگام ورود به محل مراسم در خانه سینمای شهر مسکو با حدود ۲۰ نفر از فعالان ناسیونالیست روبرو شدند که برخی از آن‌ها لباس‌هایی مثل اونیفورم نظامی به تن داشتند. این افراد شرکت کنندگان در مراسم را به خاطر آنچه که معتقدند نادیده گرفتن نقش اتحاد شوروی در پیروزی بر آلمان نازی در جریان جنگ جهانی دوم است، تقبیح می‌کردند.
به سوی شرکت کنندگان در مراسم تخم مرغ پرتاب کرده و به چندین نفر اسپری زلیونکا پاشیدند که یک ماده ضد عفونی رایج در دوران اتحاد شوروی است و لکه‌های سبز رنگ غلیظی به جا می‌گذارد.

یکی از افرادی که با این ماده ضد عفونی مورد حمله قرار گرفت لیودمیلا اولیتسکایا داستان نویس معروف روس است که ریاست هیئت داوران این مسابقه را برعهده داشت.

مدوزا یک وبسایت خبری روسیه از قول یکی از ناسیونالیست‌هایی که به این برنامه حمله کرده‌اند نوشت: «هدف ما دفع اجنه از وجود این نوجوانان یهودی است. این بچه‌ها را شستشوی مغزی داده‌اند و کمک پزشکی لازم دارند.»

ایرینا یاسنیا یکی از فعالان سر‌شناس لیبرال و از اعضای هیئت داوران این مسابقه در رشته تاریخ گفت: «مهاجمان فریاد می‌زدند که شرکت کنندگان در این برنامه فاحشه هستند و نه آموزگار.»
فعالان ناسیونالیست و رسانه‌های وابسته به دولت روسیه ادعا می‌کنند که این برنامه ابزاری برای پیشبرد اهداف شوم حامیان مالی آن بوده که عبارتند از میخائیل پروخروف، سرمایه دار میلیاردر روس و چند نهاد غیر انتفاعی آلمانی از جمله بنیاد هاینریش بوئل.
معترضان ناسیونالیست که در بیرون محل برگزاری مراسم اجتماع کرده بودند، پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آن‌ها نوشته شده بود «ما تاریخی را که با پول خارجیان خریده می‌شود لازم نداریم» و «تحریف تاریخ را متوقف کنید.»

آنها با اشاره مستقیم به سرکوب‌های گسترده دوران استالین دسته جمعی شعار می‌دادند: «تصفیه، تصفیه، تصفیه.»

خبرگزاری روسی اینترفکس گزارش داد که پلیس یک نفر از معترضان را بازداشت کرده و به جرم «بر هم زدن نظم» متهم کرده است.

«مموریال»، قدیمی‌ترین و شناخته شده‌ترین نهاد مدافع حقوق بشر در روسیه است که بیش از ۵۰ نهاد و سازمان مختلف در سراسر کشور را دربرمی گیرد.

این نهاد در سال ۱۹۸۹ و با الهام از آندره ساخاروف دانشمند ناراضی دوران شوروی و برنده جایزه نوبل تاسیس شد و یکی از فعالیت‌های اصلی آن برملا کردن سرکوب‌های دوران اتحاد شوروی و مبارزه با تبعیض در روسیه امروزی است.

ناسیونالیست‌های روسیه همواره مموریال را متهم کرده‌اند که می‌کوشد تاریخ اتحاد شوروی از جمله نقش مهم آن در شکست آلمان نازی را مخدوش کند.

وزارت دادگستری روسیه سال گذشته بخش دفاع از حقوق بشر این نهاد را در فهرست «ماموران قدرت‌های بیگانه» قرار داد و به خاطر تاکید این نهاد بر متوقف کردن تعرض نظامی روسیه در اوکراین آن را به تلاش برای تغییر رژیم متهم کرد.

حمله به این برنامه به خصوص به خاطر اینکه شرکت کنندگان در آن دانش آموز بودند در شبکه‌های اجتماعی روسیه مورد انتقاد قرار گرفته است.

کسنیا لارنیا یک روزنامه نگار سر‌شناس که از اعضای هیئت داوران این مسابقه بود نوشت: «به عنوان یک شهروند مسکو به خاطر آنچه که اتفاق افتاد از دانش آموزان تقاضای بخشش می‌کنم.»

«برای بسیاری از آن‌ها سفر به مسکو یک مناسبت مهم است. آنچه که آنروز اتفاق افتاد چهره واقعی مردم مسکو نبود. این کورکی است که دیر یا زود خواهد ترکید و برای شما غسل تعمیدی مثل تطهیر با آتش بود.»

XS
SM
MD
LG