لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۴:۲۳

دادستانی روسيه برای الکسی ناوالنی، منتقد پوتین، ۱۳ سال زندان درخواست کرد


آلکسی ناوالنی همراه با همسرش یولیا در دادگاه زندان

دادستانی روسیه روز سه‌شنبه ۲۴ اسفند برای الکسی ناوالنی، منتقد برجسته کرملین، ۱۳ سال زندان درخواست کرد. منتقدان می‌گویند هدف دستگاه قضایی روسیه در این دادرسی «غیرقانونی» محکوم کردن سرسخت‌ترین منتقد ولادیمیر پوتین به ارشد مجازات است.

آقای ناوالنی که هم اکنون حکم دو سال و نیم زندان را در یکی از زندان‌های امنیتی حومه مسکو سپری می‌کند در دادرسی جدید به کلاهبرداری و سرپیچی از حکم دادگاه متهم شده است.

دادستانی او را به اختلاس از کمک‌های مالی مردمی به بنیاد مبارزه با فساد به ریاست آقای ناوالنی و توهین به یک قاضی در محاکمه قبلی متهم کرده است. او این اتهامات را رد کرده و مدعی است که محاکمه انگیزه سیاسی دارد.

دادستانی روسیه در پایان استدلال‌های خود از دادگاه خواست آقای ناوالنی را به ۱۳ سال حبس در زندان امنیتی و پرداخت جریمه نقدی ۱.۲ میلیون روبل ( حدود ۱۰ هزار و ۷۰۰ دلار) محکوم کند. هنوز مشخص نیست که آیا دوران حبس آقای ناوالنی از ژانویه گذشته تاکنون مشمول این حکم خواهد شد یا نه.

لئونید ولکف، یکی از همکاران ارشد آقای ناوالنی که به دلیل تشکیل چند پرونده علیه وی از روسیه گریخته است، روز سه‌شنبه در پیامی در شبکه فیس‌بوک نوشت دولت روسیه قصد دارد آقای ناوالنی را تا پایان عمرش و یا پایان عمر ولادیمیر پوتین در زندان نگاه دارد.

پس از پایان قرائت استدلال‌های دادستانی و قبل از شروع دفاعیات نهایی متهم، قاضی یک تنفس کوتاه اعلام کرد.

جلسات دادرسی آقای ناوالنی که از یک ماه پیش شروع شد در یک سالن دادگاه موقت در ساختمان زندان برگزار می‌شود که چند ساعت با مسکو فاصله دارد. هواداران آقای ناوالنی از این تصمیم انتقاد کرده و می‌گویند که این اقدام، دسترسی رسانه‌ها و هواداران به جلسات دادگاه را محدود می‌کند.

الکسی ناوالنی ۴۵ ساله با لباس مخصوص زندانیان در جلسات دادگاه شرکت می‌کند و در سخنان خود تمامی اتهامات را «ساختگی» دانست.

آقای ناوالنی در ژانویه ۲۰۲۱ پس از معالجه در آلمان و هنگام بازگشت به روسيه، در فرودگاه مسکو بازداشت شد. او تابستان سال قبل در پروازی بین سیبری و مسکو ناگهان به شدت بیمار شد و تحت فشار خانواده و همکارانش برای معالجه به برلین منتقل شد. تحقیقات در آلمان و دو کشور اروپایی دیگر به این نتیجه رسید که او با ماده مخرب اعصاب مسموم شده است. کشورهای غربی و آقای ناوالنی دولت روسیه و شخص ولادیمیر پوتین را مسئول این حادثه دانسته و آن را سوءقصد به جان یک مخالف سیاسی توصیف کرده‌اند.

دولت و مقامات روسیه همواره این اتهام را رد کرده‌اند.

آقای ناوالنی به فاصله کوتاهی پس از بازداشت محاکمه شد و دادگاه، او را به جرم نقض شروط حبس تعلیقی که در پایان دادرسی سال ۲۰۱۴ به اتهام کلاهبرداری علیه او صادر شده بود حکم دو سال و نیم زندان را به اجرا گذاشت.

آقای ناوالنی و همکارانش می‌گویند که اتهامات مربوط به دادرسی سال ۲۰۱۴ نیز ساختگی است و آن پرونده نیز انگیزه‌های سیاسی داشت.

در پی بازداشت آقای ناوالنی در ژانویه سال ۲۰۲۱، دولت روسیه روند سرکوب همکاران و هواداران او را آغاز کرد. اکثر همکاران ارشد او ناگزیر شده‌اند از روسیه خارج شوند و بنیاد مبارزه با فساد به رهبری او و حدود ۴۰ شعبه و شبکه‌های محلی آن در سراسر روسیه در فهرست «گروه‌های افراطی» قرار گرفت که بهانه قانونی برای پیگرد و بازداشت فعالان است.

دولت روسیه ماه گذشته الکسی ناوالنی و تعدادی از همکاران او را در فهرست «افراط‌گرایان و تروریست‌ها» قرار داد.

همزمان چندین پرونده دیگر علیه آقای ناوالنی به جریان افتاده است و به همین دلیل همکارانش معتقدند که حکومت روسیه قصد دارد او را تا زمانی که امکان دارد پشت میله‌های زندان نگاه دارد.

وکلای آقای ناوالنی شکایت کرده‌اند که به آن‌ها اجازه داده نشده است تلفن‌های همراه و یا کامپیوترهای خود را که حاوی مدارک مربوط به پرونده و دفاعیات موکل آن‌هاست به سالن دادگاه بیاورند.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس/ش.ر/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG