لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۴۱

روسیه می‌گوید در تلاش برای کاهش وابستگی به دلار آمریکا است


تجارت محصولاتی مانند نفت و گاز به‌طور عمده با استفاده از دلار آمریکا انجام می‌شود، و تحریم‌های اخیرا تصویب‌شده در کنگره ایالات متحده، به‌طور مشخص همین صنعت را هدف گرفته‌اند

یک مقام ارشد وزارت خارجه روسیه گفته مسکو برای مقابله با تحریم‌های اعمال‌شده از سوی واشینگتن، در تلاش برای کاهش وابستگی به دلار آمریکا و نیز سیستم‌های مرسوم در استفاده از کارت‌های اعتباری است.

تجارت محصولاتی مانند نفت و گاز به‌طور عمده با استفاده از دلار آمریکا انجام می‌شود، و تحریم‌های اخیرا تصویب‌شده در کنگره ایالات متحده، به‌طور مشخص بخش انرژی روسیه را هدف گرفته‌اند.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، ۱۶ مرداد ماه در مصحابه‌ای با «مژدوناردنایا ژیزن» اظهار داشت که نیاز به کاهش وابستگی روسیه به دلار در جریان صادرات نفت‌وگاز به یک «مسئله حیاتی» برای مسکو تبدیل شده‌است.

آقای ریابکوف می‌گوید بدون پیدا کردن راهی برای این موضوع «ما همیشه در چنگ آن‌ها خواهیم بود».

این مقام ارشد وزارت خارجه روسیه در عین حال افزوده است که تحریم‌ها علیه آن کشور به نتیجه‌ و هدفی نخواهند رسید: «روسیه هرگز کار دستوری انجام نمی‌دهد».

او سخنان دیمیتری مدودیف، نخست‌وزیر روسیه، را بازنقل کرده است که اقتصاد این کشور در نتیجه تحریم‌ها «قوی‌تر خواهد شد» و چنین چیزی در تاریخ روسیه «معمولا مسئله مرسومی‌ست».

از سویی اما کم نیستند اقتصاددانان و کارشناسانی که می‌گویند تحریم‌های غرب از سال ۲۰۱۴ به این سو، نتایج عمیقی بر وضعیت اقتصادی روسیه گذاشته‌است؛ نخست روسیه را با رکود اقتصادی جدی روبه‌رو کرده و پس از آن نیز سبب شدند تا احیا و بازسازی وضعیت اقتصادی، از پایان سال گذشته میلادی، با سرعت کم و ضعیفی صورت گیرد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، هفته پیش مصوبه جدید کنگره برای تحریم‌های ایران، روسیه و کره شمالی را امضا و آن را قانونی کرد. این قانون تحریم‌هایی علیه شرکت‌هایی وضع می‌کند که در پروژه‌های استخراج نفت روسیه از دریا و تاسیسات خط لوله نفت و گاز این کشور نقش دارند. در عین حال شرکت‌هایی که با نهادهای نظامی و امنیتی روسیه همکاری می‌کنند، هدف تحریم واقع خواهند شد.

نخست وزیر روسیه در واکنش به این مصوبه آن را «جنگی تمام‌عیار» توصیف کرده بود.

از سوی دیگر، ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، نیز گفته است چنانچه تحریم‌های آمریکا باعث زیان شرکت‌های اروپایی در جریان معاملات در بخش انرژی با روسیه شود، این اتحادیه آماده است تا طی چند روز پاسخی مناسب به آنها بدهد.

تحریم‌ها علیه روسیه در پیوند با مسائلی مانند الحاق شبه‌جزیره کریمه اوکراین و یا اتهام‌ها در مورد مداخله در انتخابات آمریکا وضع شده‌اند. روسیه اتهام دخالت در انتخابات آمریکا را رد کرده‌است.

سرگئی ریابکوف می‌گوید کنگره آمریکا تحریم‌های تازه را تصویب کرده چراکه آن‌ها تاثیر چندانی بر شهروندان ایالات متحده و یا شرکت‌های آن کشور نمی‌گذارد. اشاره این مقام دستگاه دیپلماسی روسیه به پایین بودن تراز تجاری دو طرف، در مقایسه با داد و ستد روسیه، و اتحادیه اروپا یا چین است.

برای نمونه در سال ۲۰۱۳ میلادی تجارت میان روسیه و آمریکا ۳۸ میلیارد دلار بود که پس از تحریم‌ها به ۲۰ میلیارد دلار کاهش پیدا کرد. در سال ۲۰۱۴ این تراز بین روسیه و اتحادیه اروپا ۳.۶ تریلیون دلار و بین روسیه و چین نزدیک به ۶۹۰ میلیارد دلار بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG