لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۴:۵۶

روسیه در نیمه اول سال ۲۰۱۹ حدود «۵.۷ میلیارد دلار» سلاح فروخت


جنگنده های سوخوی ۳۵ روسیه (عکس از آرشیو)

شرکت دولتی سازنده تسلیحات نظامی «روس‌‌آبارون‌اکسپورت» می‌گوید از ابتدای سال جاری ۵.۷ میلیارد سلاح به کشورهای خارجی فروخته است.

به گزارش خبرگزاری تاس، السکاندر میخییف رئیس این غول تسلیحاتی جهان در نشست «مجمع بین‌المللی اقتصاد» روسیه که در سنت‌پترزبورگ برگزار می‌شود، گفته است این شرکت نه تنها چشم‌انداز بازارهای جهانی تسلیحات را زیر نظر دارد، بلکه در حال توسعه زمینه‌هایی بی‌بدیل برای کار در بازار، خصوصا مکانیسم‌های مالی و تجاری است.

وی با اشاره به فرصت دست آمده در نشست «مجمع بین‌المللی اقتصاد» روسیه، گفته است با مشتریان تسلیحات در این روزها مذاکراتی خواهد شد.

روسیه بعد از آمریکا دومین صادرکننده بزرگ سلاح در جهان است و برآورد «مؤسسه بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم» موسوم به «سیپری» حاکی است که این کشور طی سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸، به‌طور متوسط ۲۱ درصد از بازارهای جهانی تسلیحات را در اختیار داشته است.

شی جین‌پینگ رئیس جمهوری چین، کشوری که مشتری ۱۴ درصد از کل صادرات تسلیحات روسیه هست، نیز در این نشست حضور دارد.

مشتریان عمده این کشور بعد از هند، چین و الجزیره هستند که روی‌هم‌رفته ۵۵ درصد از کل تسلیحات صادراتی روسیه را می‌خرند.

آمریکا سهمی ۳۶ درصدی در بازارهای جهانی تسلیحات دارد و آمارهای سیپری نشان می‌دهد فروش تسلیحات آمریکایی طی سالهای ۲۰۱۴-۲۰۱۸ نسبت به ۲۰۰۹-۲۰۱۳ حدود ۲۹ درصد افزایش یافته، در حالی که فروش تسلیحات روسی در همین دوره زمانی ۱۷ درصد کاهش نشان می‌دهد.

«روس‌‌آبارون‌اکسپورت» تنها شرکت صادرکننده سلاح در روسیه نیست، اما عمده‌ترین آنهاست. بر اساس آمارهای رسمی، کل شرکتهای تسلیحاتی روسیه در سال گذشته ۱۹ میلیارد دلار صادرات سلاح داشته‌اند که نسبت به سال ۲۰۱۷ حدود یک‌چهارم افزایش داشته است.

خبرگزاری تاس می‌نویسد «روس‌‌آبارون‌اکسپورت» در نظر دارد از نشست «مجمع بین‌المللی اقتصاد» روسیه برای مذاکرات پیرامون افزایش فروش سلاح به کشورهای آسیایی، آفریقایی، خاورمیه و آمریکای لاتین استفاده کند.

اخیرا آقای میخییف اعلام کرد شرکت تحت رهبری وی در سال ۲۰۱۸ قراردادهای جدیدی به ارزش ۱۹ میلیارد دلار امضا کرده است.

بخشی از این قراردادها مربوط به فروش سامانه ضدهوایی «اس ۴۰۰» است. اخیرا گزارش شد روسیه درخواست ایران برای فروش این سامانه دفاعی را رد کرده است، اما در ماه جاری این سامانه در اختیار ترکیه قرار خواهد گرفت، موضوعی که با اعتراض شدید آمریکا نیز مواجه شده است.

منابع: تاس، روس‌‌آبارون‌اکسپورت، سیپری. ف.ق

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG