لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۰۸:۴۰

زلنسکی در مصاحبه با تایم: ممکن بود در همان نخستین ساعات تهاجم کشته یا اسیر شوم


ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، برای نخستین بار در مصاحبه با مجله تایم افشا کرد که چگونه نیروهای روسی در نخستین ساعات تهاجم به کی‌یف به قصد اسیر کردن یا ترور او و خانواده‌اش تا نزدیکی کاخ ریاست جمهوری آمده بودند.

بر اساس این مصاحبه، نظامیان اوکراینی پیش از طلوع ۲۴ فوریه ولودیمیر زلنسکی را مطلع کردند که نیروهای ویژه روسیه با چتر نجات در کی‌یف فرود آمده‌اند تا او و خانواده‌اش را ترور کنند یا به اسارت بگیرند.

آندری یرمک، رئیس دفتر رئیس جمهوری اوکراین، نیز به تایم گفته است که «تا پیش از آن شب، فقط در فیلم‌های سینمایی چنین صحنه‌هایی را دیده بودیم».

شصت و پنج روز از آغاز تهاجم روسیه می‌گذرد و رهبر اوکراین با یادآوری خاطره روز نخست می‌گوید که او ممکن بود در همان ابتدا در توطئه‌ای که همسایه به‌مراتب قدرتمندش ترتیب داده بود، کشته شود.

ولودیمیر زلنسکی در مصاحبه با سایمن شوستر، خبرنگار تایم، تاکید کرده که اغلب خاطراتش از نخستین ساعات تهاجم روس‌ها «تکه و تکه» و «مخدوش» است، با این حال، فراموش نمی‌کند که چطور با آغاز بمباران کی‌یف و هشدار نظامیان اوکراینی، او به همراه همسر و دو فرزندش آماده فرار از کاخ ریاست جمهوری شدند.

گزارشگر تایم همچنین به وقوع درگیری مسلحانه در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری در همان ساعات آغازین تهاجم نیروهای روسی اشاره کرده است.

در همین زمینه یک مقام نظامی-اطلاعاتی اوکراین وضعیت داخل کاخ ریاست جمهوری در آن ساعات را مانند «دیوانه‌خانه مطلق» توصیف کرد.

پیش از این نیز گزارش‌هایی به نقل از مقاماتی در دولت جو بایدن و همچنین اوکراین منتشر شده بود مبنی بر این‌که ولودیمیر زلنسکی به عنوان «هدف شماره یک» نظامیان روسی در خطر دستگیری یا کشته شدن است.

روزنامه واشینگتن پست یک روز پس از تهاجم روسیه به نقل از یکی از دستیاران زلنسکی گزارش داد که رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، شخصا در ژانویه به اوکراین پرواز کرده بود تا با رئیس جمهوری اوکراین درباره تهدید فزاینده روسیه و امنیت شخصی او گفت‌وگو کند.

سپس در روزهای نخست حمله گزارش‌هایی منتشر شد از این که آمریکا به آقای زلنسکی پیشنهاد کرده است که او را از کشور خارج کند، اما او با رد پیشنهاد از ایالات متحده سلاح خواسته است تا بتوانند از کشورشان دفاع کنند.

با استفاده از گزارش‌های خبری گاردین و نشریه تایم و گزارش‌های پیشین رادیو فردا/ آ.ت./ ف.دو.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG