لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۱۰:۵۱

نیویورک تایمز: روس‌ها برای کشتن آمریکایی‎‌ها به شبه‌نظامیان افغان پول داده‌اند


نیروی امنیت پروازی ارتش آمریکا در نقطه‌ای نامعلوم در افغانستان؛ اوت ۲۰۱۹

روزنامه نیویورک‌تایمز می‌گوید نیروهای اطلاعاتی آمریکا به این برآورد رسیده‌اند که نهاد اطلاعاتی ارتش روسیه برای کشتن نیروهای آمریکایی و ائتلاف به شبه‌نظامیان افغان پیشنهاد پاداش داده، و شبه‌نظامیان بخشی از پاداش را دریافت کرده‌اند.

این روزنامه در گزارشی با استناد به اظهارات مقام‌های آمریکایی که نامشان فاش نشده، می‌گوید سال پیش یک واحد مخفی در «گ ا‌ر ئو»، اداره اصلی اطلاعات ستاد کل نیروهای مسلح روسیه، به اقدامات موفقیت‌آمیز در کشتن نیروهای آمریکایی «پاداش اختصاص داده است».

بنا بر این گزارش، این واحد مخفی با اتهام‌هایی در رابطه با سوءقصد در اروپا و فعالیت‌های مشابه دیگر در ارتباط است.

سفارت روسیه در واشینگتن فورا این اتهام‌ها را رد کرده و آن‌ها را «بی‌پایه و افترای منابع بی‌نام و نشان» توصیف کرده‌است.

سفارت روسیه در حساب کاربری‌اش در توئیتر نوشته «در فقدان دلیل برای تهمت زدن به روس‌ها، نیویورک‌تایمز حاضر و آماده است تا قصه‌های جعلی تازه‌ بسازد».

این سفارت‌خانه افزوده روزنامه‌نگارانی که گزارش را تهیه کرده‌اند «به‌روشنی اطلاعی از همکاری‌ها بین روسیه و آمریکا در مورد افغانستان، در مورد سوریه، کره شمالی، ونزوئلا و ایران ندارند».

روزنامه نیویورک‌تایمز از سوی دیگر در گزارش خود می‌گوید دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، در ماه مارس (اواخر زمستان، اوایل بهار) از برآورد اطلاعاتی تازه مطلع شده است. با این حال دولت هنوز در مورد واکنش به آن تصمیمی نگرفته است.

این گزارش می‌گوید شبه‌نظامیان وابسته به طالبان و یا «عناصر مسلح جنایی نزدیک به آن‌ها» بخشی از این پول را نیز دریافت کرده‌اند.

با این حال مشخص نیست از بین ۲۰ آمریکایی کشته‌شده در سال گذشته میلادی در افغانستان، کشته‌شدن چند تن با این «پاداش‌های» ادعایی ارتباط داشته‌است.

نیویورک‌تایمز می‌گوید بخشی از برآورد اطلاعاتی بر پایه اعترافات شبه‌نظامیان و مجرمان بازداشت‌شده افغان تهیه شده‌است.

این روزنامه همچنین تاکید کرده مقام‌های آمریکایی مطمئن نیستند اذن و اجازه به انجام این اقدامات در چه سطحی از دستگاه رهبری روسیه صادر شده‌است.

گروهی از مقام‌های آمریکایی گفته‌اند شاید این اقدام نوعی انتقام‌گیری از کشته‌شدن گروه مزدوران روسی در جریان حملات زمستان ۱۳۹۶ در سوریه باشد. گروهی هم گفته‌اند شاید هدف از آن بستن دست و پای نیروهای آمریکایی در افغانستان باشد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG