لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۰:۳۵

رزمایش بزرگ روسیه و شـش کشور دیگر آغاز می‌شود


رزمایش بزرگ قبلی روسیه با نام «ووستک» در سپتامبر سال ۲۰۱۸ در شرق کشور برگزار شده بود

رزمایش بزرگ عملیاتی و راهبردی روسیه و شش کشور دیگر از روز دوشنبه ۲۵ شهریور آغاز می‌شود.

کشورهای چین، هند، پاکستان، قزاقستان، قرقیزستان و ازبکستان در این رزمایش سالانه که توسط «ستاد مرکزی فرماندهی راهبردی مشترک» انجام می‌شود شرکت می‌کنند.

این رزمایش برای مدت شـش روز ادامه خواهد داشت.

رزمایش عملیاتی راهبردی روسیه هر سال در ستادهای مختلف انجام می‌شود که ستاد مرکزی تا کنون مسئول سه دوره در سال‌های ۲۰۰۸، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۵ بوده‌است.

دیگر ستادهای عملیاتی‌راهبردی روسیه، ستاد خاوری، باختری و قفقاز نام دارند.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، گفته تمرین‌های نظامی پیش‌رو تهدیدی علیه کشور ثالثی نیست، بلکه در جهت افزایش آمادگی‌های «ضد تروریستی» صورت می‌گیرد.

برآوردهای یک موسسه پژوهشی به نام بنیاد جیمز‌تاون، نشان می‌دهد که رزمایش سال جاری توسط ستاد مرکزی، بزرگ‌ترین تمرین‌ها از این دست است؛ علاوه بر ۱۲۸ هزار پرسنل نظامی، ۲۰ هزار ادوات نظامی و جنگ‌افزار، ۶۰۰ هواپیما و هلیکوپتر و ۱۵ شناور جنگی در آن شرکت می‌کنند.

ستاد مرکزی فرماندهی راهبردی مشترک در سال ۲۰۱۵ برای انجام تمرین‌ها از ۹۵ هزار پرسنل یاری گرفته بود. گفته می‌شود آن رزمایش آمادگی برای انجام عملیات روسیه در سوریه بود.

بنیاد جیمزتاون نوشته است که رزمایش پیش رو «شباهت زیادی به آمادگی‌ها جهت مقابله با تروریسم ندارد و بیشتر شبیه آماده‌شدن برای جنگ بین کشورها است؛ این نوع از رزمایش البته به مولفه‌ای واحد در تمامی رزمایش‌های راهبردی سال‌های اخیر روسیه تبدیل شده‌است».

تاس، کوریر نظامی و صنعتی/ت

دیدن نظرات (۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG