لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ تهران ۱۳:۰۳

بازداشت بیش از ۲۰۰ نفر از معترضان به بازداشت روزنامه نگار روس


بازداشت معترضان در مسکو در روز چهارشنبه

با وجود آزادی ایوان گولونف، روزنامه نگاری که در زمینه پرونده‌های مفاسد اقتصادی در روسیه تحقیق می‌کند، روز چهارشنبه ۲۲ خرداد در راهپیمایی که با هدف اعتراض به اقدامات حکومت روسیه برپا شد پلیس بیش از ۲۰۰ نفر را بازداشت کرد.

الکسی ناوالنی از رهبران مخالف دولت و چندین روزنامه نگار در میان بازداشت شدگان هستند.

ایوان گولونف روز ۱۶ خرداد به اتهام اقدام به فروش مواد مخدر بازداشت شد ولی روز سه شنبه وزارت کشور روسیه اتهامات علیه او را لغو کرد و مدتی بعد از حبس خانگی آزاد شد.

پلیس اعلام کرد حدود هزار و ۲۰۰ نفر در تظاهرات روز چهارشنبه شرکت کردند و حدود ۲۰۰ نفر به دلیل شرکت در گردهمایی بدون مجوز بازداشت شده اند.

این راهپیمایی با عنوان «آزادی ایوان گولونف» سازماندهی و برگزار شد که بازداشت او خشم بسیاری از کارکنان رسانه‌ها را برانگیخت و بسیاری از روزنامه نگاران همبستگی خود را با او نشان دادند.

سازماندهندگان راهپیمایی اواخر روز سه شنبه در صفحه فیسبوک مربوط به این راهپیمایی گفتند که نتوانسته اند برای این گردهمایی از نهادهای مسئول اجازه بگیرند و به همین دلیل نمی توانند مردم را به تظاهرات دعوت کنند. آنها توصیه کردند که هر کسی برای شرکت دراین اجتماع شخصا تصمیم بگیرد.

حدود ۲۵ هزار نفر از طریق صفحه فیسبوک تمایل خود به شرکت در این راهپیمایی را اعلام کرده بودند و روز چهارشنبه قبل از شروع راهپیمایی در حوالی ظهر صدها نفر در محل تجمع کردند.

تظاهرکنندگان می گفتند هدف آنها از برگزاری راهپیمایی تداوم اعمال فشار به دولت است. برخی دیگر می گفتند هدف آنها مجبور کردن نهادهای حکومتی است تا شواهد مربوط به پرونده‌های ساختگی دیگر در مورد روزنامه نگاران را ارائه دهند و با تغییر مقررات مربوط به رسیدگی به این نوع پرونده‌ها زمینه آزادی زندانیان بیگناه را فراهم کنند.

بسته شدن پرونده ایوان گولونف و آزادی ناگهانی او تحت فشار افکار عمومی و همبستگی بی‌سابقه رسانه‌ها و روزنامه نگاران روسیه اتفاق افتاد.

این یک رویداد بی‌سابقه در روسیه بود که نهادهای حکومتی برای به سکوت وادار کردن روزنامه نگاران منتقد و مخالفان دولت از اتهامات و پرونده‌های ساختگی علیه آنها استفاده می کنند.

مقامات شهر مسکو از شهروندان خواستند در این راهپیمایی شرکت نکنند. چندین اتوبوس حامل نیروهای پلیس در اطراف محل تجمع مستقر بودند و ماموران چند خیابان این منطقه از جمله خیابانی که به میدان سرخ منتهی می شود را مسدود کردند.

با شروع راهپیمایی ماموران پلیس بازداشت معترضان را شروع کرده و راهپیمایی را پس از مدت کوتاهی متوقف کردند.

پرونده ایوان گولونف از نظر بسیاری از مردم روسیه مورد دیگری از اقدامات ناعادلانه مقامات حکومتی و سایر افراد قدرتمند است که به اعتقاد منتقدان به جای خدمت به مردم به فکر منافع خود هستند.

ایوان گولونف برای یک وبسایت روسی به نام مدوزا فعالیت می کند که دفتر مرکزی آن در لتونی است و درمورد فساد مالی مقامات و نهادهای حکومتی تحقیق و افشاگری می کند.

او و طرفدارانش اتهام مواد مخدر را تکذیب کرده و اعلام کردند که هدف از پرونده سازی علیه او مثل بسیای از موارد مشابه وادار کردن روزنامه نگاران منتقد به سکوت است.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG