لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۱۷:۳۰

سوء قصد به سعید مرتضوی تکذیب شد


سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران

وکیل سعید مرتضوی و مدیرکل زندان‌های استان تهران گزارش‌ها دربارهٔ «سوء قصد» به دادستان سابق تهران در زندان را تکذیب کردند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، مصطفی محبی، مدیرکل زندان‌های استان تهران، روز سه‌شنبه، ۱۸ اردیبهشت، گفت که آقای مرتضوی در «سلامت بسر می‌برد» و «تمامی اخبار منتشره دربارهٔ وضعیت او صحت ندارد».

سعید ایوبی، وکیل مرتضوی، نیز در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا، شایعه «سوءقصد» به جان موکلش در زندان اوین را تکذیب کرد.

وی اضافه کرد: «آقای مرتضوی حدود دو ساعت پیش با همسرش تماس گرفته و چنین خبری اصلاً صحت ندارد».

برخی کانال‌های تلگرامی خبر داده بودند که شامگاه روز دوشنبه چند زندانی سعید مرتضوی را «با طناب دار زده‌اند» و «کتف او نیز شکسته‌است».

سعید مرتضوی به اتهام معاونت در قتل محسن روح‌الامینی در بازداشتگاه کهریزک، به دو سال زندان محکوم شده‌است.

روز یکشنبه دوم اردیبهشت رسانه‌های ایران خبر دادند که وی در یکی از شهرهای استان مازندران و در حالی که مخفی شده بود، بازداشت و به زندان منتقل شده‌است.

به جز پرونده بازداشتگاه کهریزک، چند پرونده دیگر آقای مرتضوی در دادگاه‌های مختلف در حال بررسی است.

در همین حال مصطفی ترک همدانی، وکیل مدافع جمعی از شاکیان سعید مرتضوی، روز یکشنبه ۹ اردیبهشت، خبر داده بود که حکم ۷۰ ضربه شلاق برای آقای مرتضوی در پرونده سازمان تأمین اجتماعی و حکم شش ماه زندان به دلیل صدور دستور «ورود غیرمجاز» به خانه یک نماینده مجلس، در دادگاه تجدید نظر تأیید شده‌است.

بر اساس گزارش هیئت تحقیق و تفحص مجلس از سازمان تأمین اجتماعی سعید مرتضوی به تخلفات مالی متعددی متهم شده‌است.

رئیس پیشین سازمان تأمین اجتماعی از جمله متهم شده بود که بخشی از کارخانجات شرکت سرمایه‌گذاری این سازمان یعنی شستا را به ارزش بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان به یک‌سوم قیمت و تنها با پرداخت مبلغ ۱۷ هزار میلیارد تومان، آن هم به صورت چک تضمینی به بابک زنجانی، تاجر ایرانی، فروخته‌است.

همچنین پس از تهیه گزارش تحقیق و تفحص مجلس هفتم از قوه قضائیه، در سال ۸۷ منزل فاطمه آجرلو، نماینده کرج در مجلس و از اعضای هیئت تحقیق و تفحص با حکم سعید مرتضوی، دادستان تهران، تفتیش شد.

همچنین به گفته عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران، دیوان عالی کشور اخیراً اجازه داده است دربارهٔ پرونده سعید مرتضوی در موضوع قتل زهرا کاظمی تحقیقات دوباره انجام شود و این پرونده در دادسرای جنایی باز شده‌است.

زهرا کاظمی، خبرنگار-عکاس ایرانی-کانادایی، در سال ۸۲ مقابل زندان اوین دستگیر شد و پس از مدتی درگذشت. مرگ او به تیرگی شدید روابط میان کانادا و ایران منجر شد.

پس از قتل زهرا کاظمی برخی وب‌سایت‌ها خبر داده بودند که بر اساس گزارش برخی از نهادهای زیر نظر دولت محمد خاتمی، سعید مرتضوی خود زهرا کاظمی را کتک زده اما این موضوع در گزارش نهایی اعلام نشده‌است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۱۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG