لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۳:۵۸

اتفاق عجیب؛ دست نیاز سایپا به‌سوی ایران‌خودرو برای موتور شاهین


مشکلات برای تأمین موتور شاهین سایپا هنوز ادامه دارد

شرکت سایپا پس از ۵۰ سال تولید خودرو، ناتوان از تأمین موتورهای خودروهای جدید خود، به ایران‌خودرو پناه آورده است.

موتور پژو ۲۰۶ روی شاهین

رسانه‌های ایران به‌نقل از مدیران وزارت صمت و مدیران صنعت خودرو ایران خبر از یک اتفاق عجیب در صنعت خودرو ایران داده‌اند.

مهدی خطیبی، مدیرعامل ایران‌خودرو، گفته است: «طبق مذاکرات و تفاهم اولیه‌ای که با مدیرعامل شرکت سایپا صورت گرفته، به‌زودی امکان بهره‌مندی این شرکت از توانمندی‌های گروه صنعتی ایران‌خودرو در زمینه قوای محرکه فراهم خواهد شد.در سال آینده ایران‌خودرو ۱۰ هزار موتور و گیربکس برای تجهیز محصول شاهین سایپا تولید خواهد کرد.»

پیش از این سایپا خبر از تولید موتور TU5 پلاس داده بود، اما حالا این شرکت دست به دامان ایران‌خودرو شده است.

رسانه‌های خودرویی ایران گزارش داده‌اند که شرکت سایپا در حال حاضر با بحران نداشتنِ موتور مناسب روبه‌روست و موتور شاهین همچنان نسخهٔ توربوشدهٔ موتور تیباست؛ موتوری که دارای فناوری قدیمی هشت سوپاپ است.

این در حالی است که آرمان رضاپور، رئیس بخش ساخت داخل شرکت مگاموتور، پیش از این از تولید موتور TU5 پلاس در سایپا خبر داده بود.

موتور TU5 پلاس در اصل موتور توسعه‌یافتهٔ پژو ۲۰۶ تیپ پنج در ایران است. ایران‌خودرو ابتدا قرار بود با کمک پژو در خودرو پژو ۳۰۱ از موتوری با نام EC5 استفاده کند. این موتور شباهت زیادی به موتور پژو ۲۰۶ دارد، اما با خروج پژو از ایران در پی بازگشت تحریم‌های آمریکا، شرکت ایران‌خودرو موتور پژو ۲۰۶ را توسعه داد و با نام TU5 پلاس در خودرو تارا استفاده کرد. موتور EC5 ۱۱۴ و موتور TU5پلاس ۱۱۰ اسب بخار قدرت دارند.

موتور تارا

خودرو تارا جدیدترین محصول شرکت ایران‌خودرو است که روی پلت‌فرم پژو ۳۰۱ توسعه پیدا کرده است.

در موتور این خودرو نوع توسعه‌یافته موتور پژو ۲۰۶ تیپ پنج استفاده شده که حدود ۱۱۰ اسب بخار قدرت دارد. طراحی بدنه این خودرو هم با نمونه فرانسوی در جلو و عقب متفاوت است.

در سوی مقابل، شرکت سایپا هم روند مشابهی را دنبال می‌کند. این شرکت هم خودرویی با نام شاهین را روی پلت‌فرم یکی از محصولات بسیاری قدیمی تویوتا توسعه داده است که دانش فنی آن به بیش از ۲۰ سال قبل برمی‌گردد.

موتور این خودرو هم فناوری بسیار قدیمی هشت سوپاپ را داراست و در اصل موتور تقویت‌شدهٔ خودرو پراید است.

شاهین در یک سال اخیر با مشکلات زیادی در زمینه موتور روبه‌رو بوده و بارها آتش گرفته است. برخی کارشناسان گفته‌اند این موتور، به‌دلیل مهندسی غلط، داغ می‌شود و راندمان کافی ندارد و زود خراب می‌شود.

به همین دلیل وزارت صنعت شرکت ایران‌خودرو را تحت فشار قرار داد تا به سایپا برای محصولات شاهین و آریا موتور بدهد و ایران‌خودرو در نهایت قبول کرده است موتور خودرو تارا به سایپا بدهد تا مشکل موتور شاهین و آریا حل شود.

مشکل آریا

شرکت سایپا در تلاش برای تولید یک خودرو کراس‌اوور به نام آریا در این شرکت است، اما تولید این خودرو نیز به‌دلیل نداشتن موتور با تأخیر بسیار روبه‌رو شده است.

رسانه‌های خودرویی ایران گزارش داده بودند که در نیمه اول سال گذشته خودرو آریا که کراس‌اوور خودرو شاهین است، تولید خواهد شد، اما به دلیل نداشتن موتور هنوز این خودرو به تولید انبوه نرسیده است.

خودرو شاهین که سایپا ادعا می‌کند روی پلت‌فرم جدید و به‌روز این شرکت توسعه یافته است، در اصل روی پلت‌فرم تویوتا یاریس سال ۲۰۰۰ میلادی توسعه پیدا کرده است. این پلت‌فرم هم‌اکنون در جهان از رده خارج محسوب می‌شود.

شاهین برای تولید با مشکل نداشتن موتور روبه‌رو بود. ابتدا قرار شده بود موتور برلیانس روی این خودرو قرار بگیرد، اما به دلیل خروج آمریکا از برجام، شرکت برلیانس چین هم حاضر نشد موتور به سایپا بدهد.

پس از آن، این شرکت موتور قدیمی و ضعیف خودرو تیبا را با نصب توربو روی شاهین قرار داد. این موتور تاکنون بارها روی شاهین آتش گرفته است.

سایپا تا حدودی دانش تولید موتور EC5 را داشت. این موتور بین پژو ۳۰۱ و سیتروئن سی سه که قرار بود در ایران تولید شود، مشترک است.

پس از خروج آمریکا از برجام، سیتروئن هم ایران را ترک کرد و در نهایت تولید این موتور در سایپا رخ نداد. سایپا سعی کرده است این موتور را درایران تولید کند و رسانه‌های ایران اخباری را برای تلاش تولید این موتور منتشر کرده‌اند، اما گویا این تلاش هنوز به نتیجه نرسیده است.

شرکت سایپا با ۵۰ سال سابقه و در حالی که تاکنون بیش از ۱۵ میلیون خودرو تولید کرده است، همچنان دانش تولید یک موتور با فناوری ۱۵ سال قبل جهان را هم ندارد.

XS
SM
MD
LG