لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ تهران ۰۲:۰۶

عربستان به‌دلیل همه‌گیری کرونا سفرهای خارجی برای حج را ممنوع کرد


عربستان سعودی اعلام کرده است که به‌دلیل همه‌گیری ویروس کرونای جدید، مسلمانان از دیگر کشورها قادر به سفر و شرکت در مراسم حج امسال نخواهند بود.

وزارت حج و عمره سعودی دوم تیر ماه اعلام کرد «تنها شمار بسیار محدودی» از مسلمانان از کشورها و تابعیت‌های مختلف، که در حال حاضر ساکن عربستان هستند، قادر به شرکت در مراسم امسال در مرداد ماه هستند.

وزارت حج و عمره سعودی در بیانیه‌ای می‌گوید «تصمیم اخیر برای اطمینان از ایمن بودن مناسک از منظر سلامت همگانی، و به موازات تعالیم اسلام در مورد اهمیت حفاظت از جان انسان‌ها گرفته شده است؛ در حالی‌که تمامی تمهیدات و پیش‌بینی‌ها لازم، و فاصله‌گیری‌های فیزیکی رعایت خواهد شد تا جان انسان‌ها به خاطر همه‌گیری فعلی به خطر نیفتد».

عربستان سعودی در حال حاضر دست‌کم ۱۶۱ هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا را تائید کرده‌است و بیش از ۱۳۰۰ نفر نیز در این کشور جان خود را از دست داده‌اند.

ادامه شیوع کرونا و بحران ناشی از آن در غرب آسیا اخیرا حتی به ابراز نگرانی از سوی مقام‌های ارشد سازمان جهانی بهداشت انجامیده است.

البته در ماه‌های اخیر و با گسترش ویروس به سراسر جهان، برگزاری مراسم حج تمتع با تردیدهایی روبه‌رو شده بود. هرچند ظاهرا در کشورهای مختلف، از جمله در ایران ثبت‌نام شهروندانی که قصد شرکت در حج را دارند، ادامه داشت.

در خرداد ماه گزارش‌هایی منتشر شده بود که عربستان در نظر دارد تعداد زائران را برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا محدود کند.

یک منبع مطلع به خبرگزاری رویترز گفته بود حکومت سعودی معتقد است با رعایت ضوابط و تمهیدات برای پیش‌گیری می‌تواند تا حدود ۲۰ درصد از سهمیه تعیین شده برای هر کشور را بپذیرد.

با این حال این مراسم اکنون تنها به شهروندان ساکن عربستان محدود شده‌است.

آمارهای دولتی نشان می‌دهد که درآمد سالیانه عربستان از مراسم حج تمتع و حج عمره که در طول سال انجام می‌شود حدود ۱۲ میلیارد دلار است.

هر سال شماری در حدود ۲.۵ میلیون شهروند مسلمان از بیش از ۱۸۰ کشور جهان برای اجرای مناسک حج راهی عربستان می‌شوند.

منابع: رویترز، خبرگزاری فرانسه، اسوشیتدپرس
XS
SM
MD
LG