لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۵۹

اعلام آمادگی عربستان سعودی برای اعزام نیروی نظامی به سوریه


عادل الجبیر گفته در حال بررسی اعزام نیروی نظامی به سوریه هستیم

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی روز سه‌شنبه گفت کشورش آماده است در کنار ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا در سوریه، نیروهای نظامی خود را به سوریه اعزام کند.

وزیر خارجه عربستان گفت:‌ «ما از زمان شروع بحران در سوریه تاکنون در گفت‌وگو با آمریکا هستیم و بحث اعزام نیروی نظامی به سوریه را مطرح کرده‌ایم.»

عادل الجبیر در ریاض و در کنفرانس خبری مشترک با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل گفت: «ما در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما هم پیشنهاد کردیم اگر نیاز باشد، نیروهای نظامی خود را به سوریه بفرستیم.»

اظهارات وزیر خارجه عربستان اشاره به گزارشی دارد که در روزنامه وال‌استریت جورنال منتشر شده با این مضمون که دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در حال تشکیل ائتلافی نظامی از کشورهای عربی برای حضور در سوریه است.

عادل الجبیر گفته است: «در حال حاضر گفت‌وگوها در این محور است که چه نوع نیرویی باشد و این نیروها از کجا باشند که بخواهند در شرق سوریه مستقر شوند. هنوز گفت‌وگوها در جریان است.»

روز دوشنبه این هفته، سارا هاکبی ساندرز سخنگوی کاخ سفید گفت دونالد ترامپ خواهان خروج نیروهایی آمریکایی از سوریه است. او ولی برنامه زمانی خاصی برای خروج از سوریه اعلام نکرده است.

یک مقام رسمی که نخواسته نامش فاش شود، به خبرگزای رویترز گفته آمریکا در حال بررسی استقرار نیرو در مناطقی است که در اختیار داعش یا گروه حکومت اسلامی بوده و سپس از دست آن‌ها آزاد شده است.

این گزارش می‌گوید پیش از عملیات نظامی آمریکا در سوریه، محمد بن سلمان ولیعهد و وزیر دفاع عربستان سعودی ابراز تمایل کرده بود که نیروهای عربستان هم در این ائتلاف حضور داشته باشند.

به گزارش رویترز، برخی از ناظران گفته‌اند با توجه به این که عربستان سعودی عملیاتی را از سه سال پیش تاکنون در یمن شروع کرده، به نظر نمی‌رسد بخواهد در دیگر نقاط حضور داشته باشد. ولی عربستان گفته حاضر است به عنوان بخشی از ائتلاف و در کنار آمریکا، حضور فعال در سوریه را دنبال کند.

عادل الجبیر در دسامبر سال گذشته گفته بود عربستان سعودی از ائتلاف نظامی کشورهای مسلمان در غرب آفریقا حمایت می‌کند و به این ائتلاف کمک لجستیکی، اطلاعاتی و آموزشی می‌دهد.

به استناد گزارش‌هایی از خبرگزاری‌های رویترز و فرانسه، رادیو فردا؛ ک.ت/س.ن

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG