لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۲:۲۷

حملات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان به صنعا پایتخت یمن


اجتماع مردم صنعا در محلی که هدف حمله هوایی ائتلاف عربی قرار گرفته است

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی روز پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت در واکنش به حملات پهپادی شورشیان حوثی به تاسيسات نفتی عربستان سعودی، صنعا پایتخت یمن را هدف حملات هوایی قرار داد.

به گفته ساکنان صنعا هدف این حملات ۹ مرکز نظامی در داخل و حومه شهر بود.

شبکه تلویزیونی المسیره متعلق به شورشیان حوثی از قول مسئولان پزشکی گزارش داد که حداقل شش غیرنظامی از جمله چهار کودک کشته و ۵۲ نفر از جمله دو زن اهل روسیه و شاغل در بخش درمانی زخمی شده‌اند.

سخنگوی ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی به درخواست خبرگزاری رویترز برای اظهار نظر در مورد این حملات پاسخ نداد.

در بیانیه ائتلاف که شبکه تلویزیونی العربیه متعلق به عربستان سعودی آن را پخش کرد گفته شد هدف این حملات پایگاه‌های نظامی و انبارهای تسلیحاتی «با هدف خنثی کردن توانایی شورشیان حوثی برای انجام حملات تجاوزکارانه بوده است.»

یکی از ساکنان صنعا گفت هدف یکی از این حملات هوایی یک منطقه مسکونی بوده است. او شعله‌های آتش و برخاستن دود از این منطقه را مشاهده کرده است.

وی به خبرگزاری رویترز گفت: «یکی از حملات هوایی در اطراف محله ما و درست در وسط یک منطقه مسکونی اتفاق افتاد. شدت انفجار در حدی بود که سنگ‌های بزرگ را پرتاب کرد. اولین باری است که خانه ما به این شدت لرزید.»

شورشیان حوثی در اواخر سال ۲۰۱۴ شهر صنعا را تصرف و دولت قانونی یمن به نخست وزیری عبد ربه منصور هادی را برکنار کردند.

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی در گذشته نیز به انبارهایی که گفته می‌شود محل نگهداری موشک‌ها و پهپادهای شورشیان بوده حمله کرده است.

خبرگزاری رویترز می‌افزاید روز پنجشنبه معاون وزیر دفاع عربستان سعودی ایران را به صدور حمله پهپادی به دو تلمبه خانه نفت در خاک آن کشور متهم کرد.

شاهزاده خالد بن سلمان در پیامی در شبکه توئیتر نوشت: «این اقدام تروریستی که رژیم تهران دستور آن را صادر کرد و حوثی‌ها اجرایش کردند تلاش‌های دیپلماتیک فعلی را به شدت تضعیف خواهد کرد.»

حوثی‌ها مسئولیت این حمله را که در تولید و صدور نفت عربستان سعودی هیچ اختلالی ایجاد نکرده است برعهده گرفتند. این گروه تبعیت از ایران و یا دریافت اسلحه از آن کشور را همواره تکذیب کرده و می‌گوید هدف آنها مبارزه با فساد است.

محمد علی الحوثی، رییس کمیته عالی انقلاب حوثی‌ها گفت ایران دستور این حمله را صادر نکرده و پهپادها در یمن و توسط حوثی‌ها تولید شده‌اند. حکومت ایران نیز ارسال اسلحه برای حوثی‌ها را تکذیب می‌کند.

محمد علی الحوثی در مصاحبه‌ای با بی‌بی سی گفت: «ما عوامل ایران نیستیم. این تصمیم را خود ما گرفتیم.»

امارات متحده عربی، یکی از کشورهای ائتلاف نظامی که با شورشیان حوثی می‌جنگد روز چهارشنبه گفت این ائتلاف هر حمله شورشیان حوثی را «به شدت تلافی خواهد کرد.»

حملات هوایی به صنعا و نقض آتش‌بس در بندر حدیده اقدامات دیپلماتیک برای متوقف کردن جنگ در یمن را دشوارتر خواهد کرد. بر اثر این جنگ تاکنون ده‌ها هزار نفر که اکثر آنها غیرنظامی بودند کشته شده و میلیون‌ها نفر با قحطی و گرسنگی روبه‌رو هستند.

با استفاده از گزارش رویترز؛ ش.ر

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG