لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۶:۰۷

هشدار رئیس ستاد ارتش اسرائیل به آمریکا درمورد بازگشت به برجام


دیدار ژنرال آویو کوخاوی و ژنرال کنت مک‌کنزی در ستاد ستنکام در فلوریدا

ژنرال آویو کوخاوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل، روز سه‌شنبه اول تیرماه با ژنرال کِنِت مک‌کنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده موسوم به «سنتکام» در «تامپا» در ایالت فلوریدا دیدار کرد.

ژنرال آویو کوخاوی که یکشنبه برای سفری چهار روزه وارد واشینگتن شده، با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی، لوید آستین، وزیر دفاع و ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد ارتش آمریکا دیدار کرده است.

ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرده است، ژنرال آویو کوخاوی در این دیدارها نسبت پیامدهای بازگشت به توافق هسته‌ای موسوم به برجام به آمریکا هشدار داه است.

طبق این بیانیه، رئیس ستاد ارتش اسرائیل در این دیدار با اشاره به معایب موجود در توافق هسته‌ای موسوم به برجام تاکید کرده است که چنین نواقصی با توجه به فقدان « نظارت بر ایران در زمینه منع گسترش سلاح هسته‌ای» به جمهوری اسلامی «اجازه می‌دهند تا در چند سال آینده به پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه تعداد و کیفیت سانتریفیوژها و همچنین میزان و سطح غنی‌سازی اورانیوم دست یابد».

طبق این بیانیه٬ ژنرال آویو کوخاوی همچنین تهدید ایجاد شده با بازگشت به برجام را تشریح و تاکید کرد که می‌بایست تمام اقدامات لازم را برای جلوگیری از دستیابی ایران به توانایی‌های هسته‌ای نظامی٬ انجام داد.

ششمین دور مذاکرات احیای برجام ایران و کشورهای حاضر در این توافق روز یکشنبه به پایان رسید و نمایندگان ایران، آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین برای مشاوره با مقامات عالی، به کشورهای خود بازگشتند. آمریکا در این مذاکرات به طور غیر مستقیم حضور دارد.

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه و رئیس تیم ایران در مذاکرات وین، نیز اعلام کرده بود که «تمامی اسناد توافق تقریباً آماده است» و «برخی از مسائل اصلی مورد اختلاف» حل شده است.

دیدار با فرمانده سنتکام

سنتکام در بیانیه‌ای اعلام کرده است٬ آویو کوخاوی و کنت مک‌کنزی‌ در دیدار روز سه شنبه در خصوص طیفی از مسائل از جمله وضعیت کرانه باختری، اورشلیم و غزه، چالش های امنیتی در خاورمیانه و همچنین در تلاش‌های انتقال اختیارات ستاد فرماندهی نیروهای ایالات متحده برای اروپا در خصوص اسرائیل به حوزه اختیارات سنتکام رایزنی کردند.

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، در آخرین روزهای دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا در ۲۶ دی ماه سال گذشته اعلام کرد با تغییر ساختار حوزه فعالیت دفاعی خود، اسرائیل را به حوزه فعالیت سنتکام، اضافه کرده است. پنتاگون گفته بود٬ این اقدام فرصت‌های بیشتری را برای همکاری میان متحدان سنتکام به وجود می‌آورد.

سنتکام همچنین می‌گوید، ژنرال آویو کوخاوی و ژنرال کنت مک‌کنزی توافق داشتند که انتقال اختیارات به حوزه سنتکام به گسترش روابط دوجانبه و چندجانبه که از قبل بین اسرائیل، کشورهای حاشیه خلیج فارس و ایالات متحده وجود داشته، کمک خواهد کرد.

ژنرال مک‌کنزی در این دیدار گفته است، ( انتقال به حوزه اختیارات سنتکام )، نشان می‌دهد که به چه میزان فضای امنیتی جهان در۵۰ سال گذشته تغییر کرده است و این یک تحول طبیعی در همکاری نظامی در خاورمیانه است.

فرمانده سنتکام تصریح کرده است که این حرکت در راستای تعهدات آهنین دولت ایالات متحده به امنیت اسرائیل است، در حالی که با نفوذ فزاینده روسیه، چین و ایران در خاورمیانه و اروپا مقابله می‌کند.

ژنرال مک کنزی تاکید کرده است، فرماندهی (سنتکام) همچنان متعهد خواهد بود که از طریق همکاری امنیتی متعادل و شفاف با همه شرکای خود به مهم‌ترین چالش‌های منطقه بپردازد.

هنوز بیانیه ارتش اسرائیل در خصوص این دیدار منتشر نشده است.

آویو کوخاوی نخستین مقام ارشد اعزامی از سوی دولت نفتالی بنت به آمریکا است که روز یکشنبه وارد واشینگتن شد و تاکنون با شماری از مقام های دفاعی آمریکایی دیدار کرده است. بخش عمده‌ای از مذاکرات او با مقامات ارشد نظامی و سیاسی آمریکا، در ارتباط با ایران بوده است.

با استفاده از جروزالم پست، بیانیه سنتکام و رادیو فردا
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG