لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۲۰:۰۶

جنازه شهردار «ناپدید» شده پایتخت کره جنوبی پیدا شد


پارک وون سون سال‌ها فعال مدنی و وکیل مدافع حقوق بشر بود و از سال ۲۰۱۱ شهردار سئول شده است.

پلیس کره جنوبی اعلام کرده جنازه پارک وون سون، شهردار ۶۴ ساله «ناپدید شده» پایتخت کره جنوبی در حوالی تپه سونگ‌بوک در سئول پیدا شده است.

پلیس می‌گوید وی قبل از خودکشی هیچ یادداشتی برجای نگذاشته است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز پنجشنبه ۱۹ تیرماه از قول یک منبع پلیس گزارش داده بود دختر شهردار سئول با پلیس تماس گرفته و گفته است پدرش روز پنج‌شنبه قبل از ترک خانه حرف‌هایی «وصیت‌گونه» زده است.

او گفته است ساعت‌ها تلاش کرد که با پدرش تماس بگیرد ولی بعد از اینکه موفق به این کار نشد تصمیم گرفت که موضوع را به پلیس اطلاع دهد.

این منبع پلیس توضیحی درباره حرف‌های شهردار سئول نداده است.

آسوشیتدپرس گزارش داده بود: تلفن همراه آقای پارک وون‌سون خاموش است و ۳۰۰ تا ۴۰۰ پلیس با استفاده از پهپاد در حوالی تپه سونگ‌بوک در سئول در جستجوی او هستند. آخرین بار موبایل او در این محل سیگنال داده است.

کیم جی‌هیونگ، یک مقام شهرداری سئول، گفته است آقای پارک به دلایل نامعلوم سر کار حاضر نشده و تمام برنامه‌های کاری خود، از جمله دیدار با یک مقام دفتر ریاست‌جمهوری، را لغو کرده است.

گزارش پلیس حاکی است وی صبح به اداره رفته، اما بعد از اندکی آنجا را ترک کرده است.

آسوشیتدپرس می‌نویسد دلیل ناپدید شدن شهردار سئول معلوم نیست، اما شبکه تلویزیونی «اس‌بی‌سی» کره جنوبی گزارش داده که یکی از منشی‌های سابق آقای پارک چهارشنبه شب ادعای آزار جنسی علیه او مطرح و به پلیس شکایت کرده است. وی گفته است از سال ۲۰۱۷ تن به روابطی ناخواسته با آقای پارک داده و کارمندان زن زیاد دیگری نیز در ساختمان شهرداری هستند که از طرف شهردار مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند.

شبکه «ام‌بی‌سی» کره جنوبی نیز گزارش مشابهی منتشر کرده است.

آقای پارک سال‌ها فعال مدنی داشت و وکیل مدافع حقوق بشر بود. وی از سال ۲۰۱۱ شهردار سئول شده و از آن زمان تاکنون سه بار به‌طور متوالی به این سمت انتخاب شده است. وی در پرونده‌های وکالت و حقوق بشری زیادی از موارد آزار جنسی تا زنان کره جنوبی که در زمان اشغال کشور توسط ژاپن در جریان جنگ جهانی دوم مورد سوء استفاده کاری و جنسی قرار گرفته بودند، دفاع کرده است.

وی همچنین در مبارزه با شیوع ویروس کرونا در پایتخت کره جنوبی دستاورد چشمگیری داشته است.

خبرگزاری رویترز می‌نویسد آقای پارک یکی از سیاستمداران برجسته و قدرتمند کره جنوبی است که حتی جناح لیبرال امیدوار به پیروزی وی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۲ بود.

تحقیقات پیرامون خودکشی آقای پارک آغاز شده است.

منابع: آسیوشیتدپرس، رویترز. ف.ق
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG