لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۰۹:۴۳

خروج شاه از ایران؛ روایت سردبیر وقت کیهان


محمدرضا شاه پهلوی و همسرش شهبانو فرح پهلوی در فرودگاه مهرآباد، هنگام خروج از ایران در ۲۶ دی ماه ۵۷

آخرین شهبانوی ایران، فرح دیبا در توصیف آن روز می‌گوید: «هر بار که صبح ۲۶ دی ماه ۱۳۵۷ را به یاد می‌آورم اندوهی عمیق و بی‌پایان قلبم را می‌فشارد. آن روز تهران در سکوتی دلهره‌آور فرو رفته بود. گویی پایتخت ما که از چند ماه پیش در خون و آتش به سر می‌برد، ناگهان نفس در سینه حبس کرده بود».

۲۶ دی ماه واقعاً چگونه روزی بود؟ اهمیت آن در تاریخ معاصر ما تا چه حد است؟ آیا اگر همین یک روز، آنگونه که روی داد، رخ نمی‌داد، وقایع پس از آن نیز به همین راهی که رفت، می‌رفت؟

چه عواملی شاه را به نقطه‌ای رساند که غلامحسین صالحیار سردبیر وقتِ روزنامه «اطلاعات»، آن تیتر معروف را بزند که «شاه رفت»؟

امیر طاهری روزنامه‌نگار و آخرین سردبیر روزنامه «کیهان» تا پیروزی انقلاب ۵۷، در چهلمین سالگرد آن روز، درباره همین پرسش‌ها با رادیوفردا گفت‌وگو کرده است.

خروج شاه از ایران؛ روایت امیر طاهری سردبیر وقت روزنامه کیهان
please wait

No media source currently available

0:00 0:10:24 0:00
لینک مستقیم

  • 16x9 Image

    مهرداد قاسمفر

    مهرداد قاسمفر شاعر، نویسنده و روزنامه‌نگار فرهنگی و اجتماعی است که از بیش از یک دهه پیش با رادیوفردا همکاری می‌کند. او در این سال‌های علاوه بر تهیه گزارش‌های متنوعی در حوزه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی و اجتماعی، تهیه‌کنندگی چندین مجموعه را به عهده داشته که از جمله آنها برنامه‌های هفتگی «جنگ فرهنگی» و «نمای دور، نمای نزدیک» است.

دیدن نظرات (۳۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG