لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۰:۴۰

شورای امنیت کشته شدن شیرین ابوعاقله، خبرنگار الجزیره در اورشلیم را محکوم کرد


شیرین ابوعاقله، خبرنگار ۵۱ ساله فلسطینی - آمریکایی به دلیل پوشش مبارزات مردم فلسطین در جهان عرب بسیار شناخته شده بود

شورای امنیت سازمان ملل کشته شدن شدن شیرین ابوعاقله، خبرنگار الجزیره در اورشلیم به ضرب گلوله را محکوم کرد.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل به اتفاق آرا کشته شدن خانم ابوعاقله، خبرنگار فلسطینی-‌آمریکایی در جریان پوشش حمله سربازان اسرائیلی به اردوگاه جنین واقع در کرانه باختری رود اردن را محکوم کرد.

شورای امنیت سازمان ملل همچنین خواستار تحقیقات «فوری، شفاف و بی‌طرفانه» پیرامون قتل این خبرنگار شبکه الجزیره شد.

تشکلیلات خوگردان فلسطین اعلام کرده که به زودی نتیجه تحقیقات پیرامون شلیک گلوله به خانم ابوعاقله منتشر خواهد شد.

دولت اسرائیل نیز اعلام کرده تحقیقات پیرامون این موضوع ادامه دارد و احتمال هدف قرار گرفتن این خبرنگار توسط «پیکارجویان فلسطینی» را نیز مطرح کرده است.

دولت خودگردان فلسطین تحقیقات مشترک با اسرائیل را رد کرده و می‌گوید به اسرائیل اعتماد ندارد.

چندین دیپلمات به روزنامه گاردین گفته‌اند که بحث بر سر پیش‌نویس بیانیه شورای امنیت آسان نبوده است و چین در مقابل برخی اصطلاحات از جمله «لزوم حفاظت از روزنامه‌نگاران و آزادی بیان در پوشش حوادث عملیات‌های نظامی» مقاومت کرده و متن نهایی تعدیل شده است.

در متن نهایی اعلامیه شورای امنیت سازمان ملل همچنین اشاره‌ای به حمله پلیس اسرائیل به مراسم خاکسپاری خانم ابوعاقله نشده است، اما آمریکا قبلا نسبت به رفتار پلیس اسرائیل در مراسم خاکسپاری خانم ابوعاقله انتقاد کرده آن را و «به شدت ناراحت‌کننده» توصیف کرده بود.

اتحادیه اروپا نیز خشونت «غیرضروری» پلیس اسرائیل در محوطه بیمارستان سنت جوزف و مراسم تشییع جنازه خانم ابوعاقله را «وحشتناک» توصیف کرده است.

پلیس اسرائیل روزجمعه ۲۳ اردیبهشت به جمعیت حاضر در مراسم خاکسپاری خانم ابوعاقله که در بخش شرقی اورشلیم (بیت المقدس) برگزار شد با باتوم حمله کرد.

تصاویر زنده‌ای که شبکه الجزیره از محل حادثه پخش کرده، نشان می‌دهد که ماموران پلیس اسرائیل با باتوم جمعیت را می‌زدند و افرادی که تابوت را حمل می‌کردند مجبور شدند به داخل بیمارستان سنت جوزف برگردند.

شیرین ابوعاقله، خبرنگار ۵۱ ساله فلسطینی - آمریکایی به دلیل پوشش مبارزات مردم فلسطین در جهان عرب بسیار شناخته شده بود. جزییات مرگ او هنوز مشخص نشده است ولی تشکيلات خودگردان فلسطین و شبکه الجزيره می‌گویند او به ضرب گلوله سربازان اسرائیلی کشته شده است.

با استفاده از گزارش‌های گاردین و رادیو فردا؛ د.خ/س.ن

XS
SM
MD
LG