لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۱:۳۵

مجله تایم «شکنندگان سکوت» را به عنوان شخصیت سال انتخاب کرد


طرح روی جلد مجله تایم

مجله تایم «شکنندگان سکوت»، زنانی که حکایت‌های خود از آزار جنسی را برملا کرده‌اند، به عنوان شخصیت سال انتخاب کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، از چهار ماه گذشته تاکنون، تعداد زیادی از زنان، آزار و رفتار نادرست جنسی ده‌ها مرد برجسته و مهم در صنعت سرگرمی، رسانه‌ها، تجارت و ورزش را افشا کرده‌اند.

مجله تایم کسانی را که «یک راز آشکار را بیان کردند، حرف‌های در گوشی را به شبکه‌های اجتماعی رساندند و ما را وادار کردند که اعمال غیرقابل پذیرش را دیگر تحمل نکنیم» ستوده است. این مجله روی جلد خود عکس‌های اشلی جاد، تیلر سوئیفت و دیگرانی را که می‌گویند مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند چاپ کرده است.

این تصمیم مجله تایم روز چهارشنبه در برنامه «تودی» شبکه تلویزیونی ان بی‌سی اعلام شد که مجری با سابقه آن به نام «مت لائر» هفته گذشته به خاطر ادعاهای مربوط به آزار جنسی از کار برکنار شد. مجری جدید برنامه «تودی» اذعان کرد که شخصیت سال مجله تایم با این برنامه بی‌ارتباط نیست و مشخصا از «مت لائر» نام برد.

زمانی که ابتدا این افشاگری‌ها را علیه هاروی واینستین، تهیه کننده مقدر هالیوود و سایرین مطرح کردند به شکل گیری جنبشی به نام «من هم» روی شبکه‌های اجتماعی کمک کردند که در آن میلیون‌ها نفر تجارب خود از آزار و رفتار جنسی نامناسب را منتشر کردند.

نقطه آغاز انتشار این مطالب در شبکه‌های اجتماعی مثل توئیتر، اینستاگرام و فیسبوک تشویق «آلیسا میلانو» بازیگر و فعال مدنی توسط یکی از دوستانش بود که روی فیسبوک و توئیتر خطاب به او نوشت: «اگر تو قربانی آزار و رفتار نادرست جنسی بوده‌ای در پاسخ به این پیام بنویس «من هم».

هشتگ «من هم» طی ۴۸ ساعت حدود یک میلیون بار باز ارسال شد. هشتگ «من هم» حدود یک دهه پیش توسط یک فعال حقوق زنان به نام «تارانا بورک» راه اندازی شده و هدف آن آگاهی در مورد خشونت‌های جنسی است. آلیسا میلانو می‌گوید در ابتدای کار که از این هشتگ استفاده کرد از نقش تارانا بورک در راه اندازی این جنبش خبر نداشت ولی بعد‌ها از فعالیت‌های او تقدیر کرد.

آلیسا میلانو و تارانا بورک هر دو روز چهارشنبه میهمان برنامه «تودی» شبکه تلویزیونی ان بی‌سی بودند.

خانم بورک گفت: «این فقط آغاز کار است. از‌‌ همان ابتدا من همواره گفته‌ام که این یک موضوع آنی نیست بلکه یک جنبش است. اکنون کار ما واقعا شروع شده است.»

آلیسا میلانو نیز گفت: «به عنوان زن ما باید از یکدیگر دفاع کرده و متحد باشیم و بگوئیم دیگر بس است. به نظر من تنظیم برنامه‌هایی برای انجام اقدامات بیشتر و ادامه دادن به این جنبش واقعا ضروری است.»

دو نامزد دیگر برای فرد سال مجله تایم رییس جمهور چین و دونالد ترامپ بودند که از سوی چند زن به رفتار ناشایست متهم شده است. البته آقای ترامپ هرگونه خطایی را تکذیب کرده است.

دونالد ترامپ که در سال ۲۰۱۶ به عنوان شخصیت سال مجله تایم انتخاب شد اخیرا در یک پیام توئیتر نوشت که مجله تایم به او گفته بود احتمالا یک بار دیگر به این مقام انتخاب خواهد شد البته به شرطی که با یک مصاحبه و جلسه عکسبرداری موافقت کند. آقای ترامپ افزود «از خیر این پیشنهاد گذشتم.» ولی مجله تایم چنین حکایتی را تکذیب کرده است.

XS
SM
MD
LG