لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۱۱:۴۴

دولت جدید لبنان با شش وزیر زن تشکیل شد


دختران و زنان بخشی جدایی‌ناپذیر از تظاهرات اعتراضی سه ماه گذشته در لبنان بوده‌اند

شش تن از وزیران دولت جدیدی که در لبنان تشکیل و معرفی شده، زنان سیاستمدار یا چهره‌های فعال در رشته‌های مختلف هستند؛ برای نخستین بار در دنیای عرب و اسلامی، یک زن به سمت وزیر دفاع لبنان نیز رسیده است.

حسن دیاب، سیاستمداری که از یک ماه و نیم پیش در اوج تظاهرات معترضین لبنانی به تشکیل دولت جدید مکلف شد، شامگاه اول بهمن اعضای کابینه خود را به میشل عون، رییس جمهوری، معرفی کرد؛ آقای عون با توشیح فرمان تشکیل دولت، «موفقیت انقلاب» را شادباش گفت.

دولت جدید چهارشنبه دوم بهمن نخستین نشست خود را با حضور میشل عون در کاخ ریاست جمهوری بعبدا برگزار کرد.

حزب‌الله، جنبش متحد ایران، که از حمایت میشل عون برخوردار است و نقشی مهم در صحنه سیاست لبنان دارد، از تشکیل دولت حسن دیاب حمایت کرده است.

دولت آقای دیاب تاکید کرده بود که وزیران دولتش را از میان فن‌سالارانی به‌دور از نفوذ سیاسیون انتخاب خواهد کرد تا کابینه‌ای موثر برای حفظ ثبات لبنان و حل مشکلات عدیده کشور، از جمله در عرصه اقتصادی، آغاز به کار کند و خواسته‌های تظاهرکنندگانی را که بیش از سه ماه است در خیابان‌ها هستند، تامین نماید.

دولت آقای دیاب ۲۰ وزیر دارد که ده وزیر کمتر از دولت پیشین است. اما نگاه‌ها در کابینه جدید متوجه وزیران دفاع، دادگستری، کار، اطلاع‌رسانی، رانده‌شدگان، ورزش و جوانان شده که زنان هستند. بیش از همه آنها وزیر دفاع مورد توجه قرار گرفته است.

خانم‌ها زینه عکر یک مسیحی ارتدوکس وزیر دفاع، ماری‌کلود نجم استاد ۴۸ ساله رشته حقوق و علوم سیاسی و شخصیتی از مسیحیان مارونی وزیر دادگستری، ولمیا یمین دویهی یک معمار و استاد دانشگاه ۳۷ ساله نیز که وزیر کار شده مسیحی مارونی است، منال عبدالصمد یک بانوی دروزی وزیر اطلاع‌رسانی، وغاده شریم یک بانوی مسیحی کاتولیک وزیر رانده‌شدگان، فرتینیه مارتینه اوهانیان یک فعال اجتماعی ۳۵ ساله ارمنی وزیر ورزش و جوانان هستند.

زینه عکر در کنار وزارت دفاع، معاون نخست وزیر نیز خواهد بود. نام او تا پیش از این در صحنه سیاست لبنان آشنا نبود. وی از سوی جناح موسوم به «لبنان قوی» به رهبری جبران باسیل که در دولت مستعفی سعد حریری وزیر خارجه بود، برای احراز وزارت دفاع در دولت جدید پیشنهاد شد.

به نوشته وبسایت لبنان دیبیت، القدس العربی و روسیه الیوم، خانم عکر زاده یک روستا در شمال کشور، که به جنگجو شهرت دارد، در شرکت تخصصی همسرش به نام «الدولیه للمعلومات» کار کرده و مدیر بخش مالی بوده است.

خانم عکر از یک خانواده مسیحی اورتدکس و همسرش اقای جواد عدرا السنی، چهره‌ای است که چندی پیش نامش ‎به عنوان نامزد احتمالی پست نخست وزیری مطرح بود.

معلوم نیست نظر به بحران عمیق اقتصادی که دولت حسن دیاب وارث آن شده، این کابینه تا کی به کار ادامه دهد و تظاهرکنندگان به آن فرصت خدمت بدهند یا نه، اما بدون ارتباط با طول عمر این دولت، نام این کابینه به ویژه بخاطر نخستین وزیر دفاع زن در دنیای عرب و اسلامی، در تاریخ و به ویژه حافظه ملی لبنانی‌ها ثبت خواهد شد.

وزارت دفاع در لبنان از این نظر اهمیت دارد که این کشور همواره در معرض تنش‌های شدید با اسرائیل است؛ مقامات اسرائیل در دوران اخیر هشدار داده‌اند در صورت وقوع بحران جنگی از سوی حزب‌الله، اسرائیل لبنان را به «عصر حجر» برمی‌گرداند.

سعد حریری، نخست وزیر مستعفی لبنان نیز بارها از حضور چهره‌های برجسته زن در دولت خود استفاده کرده بود؛ خانم ریا الحسن در کابینه انتقالی آقای حریری، تا شامگاه اول بهمن، وزیر کشور و مسئول ارشد تعیین سیاست‌ها در ارتباط تظاهرات فلج‌کننده در این کشور بود.

دختران و زنان بخشی جدایی‌ناپذیر از تظاهرات اعتراضی سه ماه گذشته در این کشور زیبای ساحل دریای مدیترانه بوده‌اند.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG