لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۸:۰۰

آبانی دیگر در راه؟


صحنه‌ای از اعتراضات ۲۵ آبان ۹۸ در کرمان

پس از سرکوب خونین اعتراض‌ها، آبان به نقطه‌ای غیر قابل بازگشت تبدیل شد. میراث آبان برای آینده اعتراضات چیست؟ آبان با حکومت و دو جناح اصلی آن چه کرد؟ آیا آبان دیگری در راه خواهد بود؟

با شلیک مستقیم به سر معترضان، به بدن شهروندان، بی‌پرواتر از همیشه در نمایش خشونتی عریان، با رگبار در خیابان، تک‌تیرانداز بر بام، ادوات زرهی در جاده و نشانه رفتن تصادفی پناه‌بردگان به نیزار با تیربارهای جنگی، با هزار و پانصد کشته به روایت رویترز، آبان ۹۸ برای بسیاری به یک نقطه عطف تبدیل شد؛ به آن بزنگاه تاریخی که برای خیلی‌ها یک خط فاصل پررنگ کشید تا گفتمان سیاسی را دستخوش تحولی بنیادین کند. تحولی که از سال‌های قبل آغاز شده بود، در دی‌ماه ۹۶ بروز و ظهور گسترده یافت و در آن آبان خونین کار را برای خیلی‌ها یکسره کرد.

یک سال پیش در چنین ساعاتی، بعد از سرکوب خونین اعتراضات و پس از حدود صد ساعت قطعی کامل اینترنت بود که دسترسی در برخی نقاط ایران به‌صورت پراکنده و بسیار محدود به صورت جسته گریخته برقرار می‌شد.

با این اتصال محدود و انتشار ویدیوهای بیشتری از شهروند-خبرنگاران ابعاد دید‌ه نشده و بی‌سابقه‌ای از میزان خشونت نیروهای امنیتی و گستره سرکوب برای جهان آشکار شد.

و به‌دنبال این سرکوب خونین بود که به اعتقاد بسیاری، آبان به نقطه‌ای غیر قابل بازگشت تبدیل شد.

ساعت ششم - آبانی دیگر در راه؟
please wait

No media source currently available

0:00 0:53:43 0:00
لینک مستقیم

میراث آبان برای آینده اعتراضات چیست؟ آبان با حکومت و دو جناح اصلی آن چه کرد؟ آیا آبان دیگری در راه خواهد بود؟

  • 16x9 Image

    نیوشا بقراطی

    نیوشا بقراطی در سال ۱۳۸۴ به عنوان گزارشگر و مجری به رادیو فردا پیوست. او میزبان برنامه زنده هفتگی «ساعت ششم» است و از سال ۱۳۹۰ سردبیری بخش صوتی و تصویری رادیو فردا را بر عهده دارد

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG