لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۱۱:۰۱

شاه کجاست؟


بسیاری خروج شاه از ایران را مهم‌ترین تحول در پیروزی انقلابیون ۵۷ می‌دانند

چهل و دو سال پیش در چنین روزی، ۲۶ دی‌ماه ۱۳۵۷ پرواز یک طرفه یک بوئینگ ۷۰۷ از تهران مهم‌ترین بزنگاه تاریخ معاصر ایران را رقم زد، هنگامی که در یکی از آن روزهای خشمگین، او شخصا در کابین خلبانی هواپیمای «شاهین پادشاه» نشست و آن را به سمت اسوان در مصر پرواز داد: شاه رفت...

امروز چهار دهه پس از خروج از ایران اما جایگاه محمد رضا شاه پهلوی در حافظه تاریخی و فضای پر تلاطم سیاسی کشور کجاست؟

طی سال‌های اخیر نام آخرین پادشاه ایران بازگشتی نمادین را در گفتمان اعتراضی کشور تجربه کرده است و چندی است که پای او بعد از چهار دهه دوباره به خیابان‌ها باز شده است؛ در تجمعات و تظاهراتی که خیلی وقت‌ها از آن شعارهایی در هواداری از دو پادشاه پهلوی به گوش می‌رسد.

گروهی معتقدند این شعارها مطالبه‌ای را نمایندگی نمی‌کند و بیشتر در نفی امروز است تا تایید دیروز، حرکتی - از دید آن‌ها - صرفا نمادین و سلبی در رد جمهوری اسلامی؛ واکنشی از سوی معترضان مستاصل برای نشان دادن میزان ناخرسندی از شرایط فعلی.

عده‌ای دیگر اما در مقابل می‌گویند این شعارها برآمده از یک خواست جمعی است. از نگاه آنان بخش عمده‌ای از جامعه با نگاهی حسرت‌بار به شرایط ایران در دوران پهلوی و به شاه به‌عنوان نمادش می‌نگرند؛ این‌که خواهان بازگشت به شرایط آن روزهایند و آن را الگویی کاربردی برای آینده به‌شمار می‌برند.

ساعت ششم - شاه کجاست؟
please wait

No media source currently available

0:00 0:53:47 0:00
لینک مستقیم

شاه رفت؛ ولی امروز کجاست؟ در این برنامه به این موضوع می‌پردازیم.

  • 16x9 Image

    نیوشا بقراطی

    نیوشا بقراطی در سال ۱۳۸۴ به عنوان گزارشگر و مجری به رادیو فردا پیوست. او میزبان برنامه زنده هفتگی «ساعت ششم» است و از سال ۱۳۹۰ سردبیری بخش صوتی و تصویری رادیو فردا را بر عهده دارد

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG